yeniloji.com
Yaşam

Nisan Yağmurunun Faydaları ve Şifası Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Nisan Yağmurunun Faydaları ve Şifası Nedir?
Yeniloji 1754 görüntüleme

Nisan yağmurunun faydası, çok eski zamanlardan bu yana bilinmektedir ve insanlar bu yağmurun şifalarından faydalanmak için yağmur sularını biriktirme gibi alışkanlıklar edinmişlerdir.

Nisan Yağmurunun Faydası Nelerdir?

Yağmur ayı olarak bilinen nisan ayında yağan yağmurlar bereketli ve şifalı olarak kabul edilmektedir. Pek çok kişi bu yağmurun şifalı olduğunu düşünür ve hatta bir kapta biriktirir. Bolluğun ve bereketin sembolü olarak nitelendirilen nisan yağmuru, sadece halk tarafından değil bilim insanları açısından da faydalı olarak nitelendirilmektedir. Bilimsel açıklamalara göre nisan yağmurlarında demir bulunmaktadır ve bu madde vücudun enerjik, zinde kalmasına yardımcı olmaktadır.

Nisan yağmuru faydaları oldukça fazladır ve bu yağmur suları aynı zamanda pek çok hastalığın şifası olarak da bilinmektedir.

Bilimsel verilere ve yapılan birtakım açıklamalara göre, nisan yağmurunun faydalı ve şifalı olmasının nedeni, ilkbahar ayında ağaçların çiçek açması ve doğanın yeşillenmesi ile birlikte bitki, çiçek tozları, çiçek polenleri ve reçinelerin yeryüzüne karıştığı ve yağmurlar ile yeryüzüne indiği söylenmektedir. Bu etki sayesinde nisan yağmurları indikleri yerde oldukça faydalı etkilerin görülmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra demir eksikliği bulunan kimselerde nisan yağmuru sayesinde demirin fazlalaştığı görülmektedir. Bu yağmursa ıslanmanız bile demirin yükselmesi için yeterli olabilmektedir.

Nisan Yağmurunun Şifası Nedir?

Sadece bilimsel olarak değil dini açıdan da nisan yağmurunun şifası kabul edilmiş bir gerçektir. Hz. Muhammed(s.a.v)'in pek çok hadisinde bu ayda içerisinde yağan yağmurların faydalı olduğuna dair cümleler bulunmaktadır. Kış aylarında oldukça düşen demir mineralinin artmasına yardımcı olan bu yağmur aynı zaman cilt ve saç için de faydalıdır. Bu yağmur suyu ile yıkanan saçların yumuşak ve güçlü olduğu söylenmektedir. Saçın uzama hızını arttırdığı söylenmektedir. Yaz aylarında saçlarınızın uzun olmasını istiyorsanız bu şifalı yağmur sularından faydalanabilirsiniz.

Cildin daha parlak ve nemli gözükmesini sağlayan nisan yağmurları, kuru bir cilde sahip olanlar ve döküntü yaşayanlar için şifa olabilmektedir. Gözeneklerin ve siyah noktaların temizlenmesini sağlamaktadır. Cildin rahatlamasını sağlayan bu yağmur suları ile aynı zamanda masaj da yapılabilir. Cilt ve saç sağlığına şifalarının yanı sıra vücut sağlığı için oldukça faydalı olan bu yağmur sularını nisan ayının belli günlerinden toplayabilirsiniz.

Nisan Yağmuru Ne Zaman Toplanır?

Miladi takvime göre ayarlanan nisan yağmuru tarihleri 15 nisan ve 13 mayıs arasında toplanmaktadır. Temiz kaplarda toplayarak kullanabilirsiniz. Nisan yağmurlar şifası ve faydası ile bilinirken bu arada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Hava kirliliği bu yağmur sularının pis olmasına neden olabilir. Tüketildiği zaman ise faydadan çok zararın oluşmasına neden olabilir. Belirtilen tarihler arasında havası temiz olan yerlerde nisan yağmurlarının temiz kaplara toplanması gerekmektedir.

Nisan Yağmuru Nasıl İçilir? Nasıl Kullanılır?

Belirtilen tarihler arasında yağmur yağarken dışarı çıkabilir ve ıslanarak saçınızın, cildinizin, vücudunuzun nisan yağmuru sularından faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu durum havanın henüz tam ısınmamasından ötürü soğuk algınlığı gibi durumların oluşmasına neden olabilir. Biriktirerek içmeniz ya da cildinize, saçınıza, elinize, yüzünüze sürmeniz daha faydalı olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Brüksel Lahanası Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Yenmeli?

Brüksel Lahanası Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Yenmeli?

Brüksel lahanası; C vitamini, lif ve antioksidan açısından zengin olan bir sebzedir...

Midyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? İçinde Ne Var?

Midyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? İçinde Ne Var?

Oval görünüme sahip bir deniz canlısı olan midye, denizin kıyıya çok yakın bölgelerinde kayalıkların arasında yetişen bir canlı türüdür...

Yüz Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı? Fiyatları Ne Kadar?

Yüz Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı? Fiyatları Ne Kadar?

Yüz dolgusu; ciltte meydana gelen kırışıklık ve sarkma problemlerinin giderilmesi için uygulanan, kolajen azalmasının önüne geçmek için tercih edilen, yüzde zaman içerisinde meydana gelen çukurlaşmaların giderilmesini sağlayan bir estetik uygulamasıdır...

Göbek Düşmesi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göbek Düşmesi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göbek düşmesi; göbek kayması ismi ile de bilinen, karın içerisindeki iç basıncın artmasına bağlı olarak karın zarında deformasyonun meydana gelmesi ve göbeğin olması gerken yerden başka bir tarafa doğru kayması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır...