yeniloji.com
Beslenme

Alıç Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerelerde Yetişir? Ne Zaman Toplanır?

Henüz yorum yazılmadı
Alıç Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerelerde Yetişir? Ne Zaman Toplanır?
Yeniloji 122 görüntüleme

Alıç meyvesi; çok eski zamanlardan beri şifa amacı ile kullanılan, antioksidan ve C vitamini açısından oldukça zengin, sindirim problemleri başta olmak üzere kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar için faydalı etkiler sunan bir besindir.

Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Geleneksel Çin tıbbının çok önemli bir parçası olan alıç meyvesi, içermiş olduğu vitamin ve mineraller sayesinde sağlık için pek çok fayda sunan bir meyvedir. Tanen, C vitamini, trimethylamin ve flavon açısından zengin olan bu meyve aynı zamanda bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olan C vitamini açısından da oldukça zengindir. Vücuttaki sinir hücrelerinin onarılmasına destek olan alıç meyvesi stres ve depresyon gibi rahatsızlıklar için tedavi edici etkiler meydana getirmektedir.

Alıç meyvesinin içeriğinde yer alan triterpen maddesinin yağ yakıcı etkisi bulunmaktadır. Sindirim sisteminin düzenlenmesine ve metabolizmanın hızlanması gibi etkiler sunarak kilo veriminin daha etkili olmasını sağlamaktadır. Metabolizması yavaş olan kişiler için özellikle tavsiye edilen bir meyvedir. Posa açısından zengin olan bu meyvenin sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle ishal gibi rahatsızlıklarda bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine dair etkiler meydana getirmektedir.

Vücuttaki serbest radikallerin dışarı atılmasına yardımcı olan alıç meyvesi aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde pek çok hastalığa karşı vücudun savunma sisteminin direnç kazanmasını sağlamaktadır. Antioksidan açısından zengin olması aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olur. Damarlarda kan akışının düzenlenmesini ve tıkanması sonucu meydana gelebilecek felç, kalp krizi, inme, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önlenmesini sağlar.

Alıç Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Her ne kadar faydalı olsa da yanlış ve aşırı tüketim sonucunda alıç meyvesinin yan etkileri olabilmektedir. Aşırı bir şekilde yediğiniz zaman karın ve midede ağrı, yorgunluk, bulantı, kusma, nefes darlığı, kalp ritminde düzensizlik ve birtakım ruhsal problemler meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte gereğinde fazla miktarda alıç meyvesi yemek kalp çarpıntısı meydana getirebilmektedir. Bununla birlikte baş ağrısı, vertigo, migren gibi etkiler yaratabilmektedir. Bu nedenle yeterli miktarda tüketim sağlanması gerekmektedir.

Alıç Meyvesi Nerelerde Yetişir?

Kuzey Amerika, Kuzey Asya ve Avrupa'da yetişen alıç meyvesi ülkemizde de yeterli miktarda ve oranda yetişmektedir. Kırmızı ve sarı gibi renkleri türleri olan bu meyve Türkiye'de Sivas ilimizde bolca yetişmektedir. Ayrıca farklı illerimizde de az miktarda da olsa yetişebilmektedir. Hoş bir kokuya ve lezzetli aromaya sahip olan bu meyve taze olarak çiğ şekilde tüketilebilmektedir. Yol kenarlarında ve ormanlık alanlarda yetişen alıç hem faydalı hem de oldukça lezzetli bir meyvedir.

Alıç Meyvesi Ne Zaman Toplanır?

Henüz çiçekleri açmadan toplanan alıç meyvesi, ekim aylarından itibaren dağlardan kendiliğinden yetişmektedir. Genel olarak sonbahar aylarında tezgahlarda yerini almaktadır. Ekim ayı gibi yöre halkı tarafından toplanır ve pazar başta olmak üzere pek çok yerde satılır. Kışın habercisi olarak bilinen alıç meyvesi vitamin ve mineral açısından zengin içeriği sayesinde pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Gerek çay gerek sirke gerek reçel gibi farklı şekillerde kullanılmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir? Kilo Aldırır mı?

Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir? Kilo Aldırır mı?

Kalorisi yüksek besinler, vücutta kolay bir şekilde yağa dönüşen ve kilo almaya neden olan gıdalar olarak bilinmektedir...

Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Temizlenir? Tedavisi ve Ameliyatı

Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Temizlenir? Tedavisi ve Ameliyatı

Akciğerler, yaşantımıza devam etmemizi sağlayan en önemli organlardan birisi olurken, bu organdaki hava keselerinin ve hava yollarının kapanması sonucunda akciğer enfeksiyonu meydana gelebilmektedir...

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısı, ağrı tek bir bölgede toplanmasına rağmen tüm vücuda etki eden ağrılardan birisidir...

Bayan ve Erkek Bel Korsesi Faydaları, Zararları

Bayan ve Erkek Bel Korsesi Faydaları, Zararları

Bel korsesi; göbek bölgesine baskı yapıp sıkılaştırarak, uzun süreli kullanımlarda belin incelmesine yardımcı olan iç giysileridir...