yeniloji.com
Sağlık

İshale Ne İyi Gelir, Ne İyi Gelmez?

Henüz yorum yazılmadı
İshale Ne İyi Gelir, Ne İyi Gelmez?
Yeniloji 1907 görüntüleme

İshal; 1 gün içerisinde 3 ya da daha fazla sulu dışkı olması durumunda ortaya çıkan rahatsızlığa verilen isimdir.

İshale Ne İyi Gelir?

Genel olarak herkeste görülebilen ve önemli bir sağlık problemi teşkil etmeyen ishal, dışkının aşırı sulu olması durumudur. Genel olarak birkaç gün içerisinde geçen bu rahatsızlık, daha uzun sürdüğü zaman ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Eğer ki ishal bir enfeksiyondan kaynaklanmışsa 2 haftayı aşmayacak şekilde sürebilir. Buna akut ishal denmektedir. 2 haftayı aşıyorsa buna kronik ishal denir. Kolit gibi hastalıklar buna örnek olarak gösterilebilir.

İshal, tüketilen bir yiyecekten, içme sularından ya da ağız ve yolu ile maruz kalınan bir enfeksiyondan oluşabilmektedir.

Sulu dışkı ile kendini gösteren ishale en iyi gelen şeylerden biri bol miktarda sıvı tüketmektir. Bu süreçte vücutta sıvı eksilmesi meydana gelir. Bunu önlemek için su içmeye özen gösterilmelidir. Bunun yanında eğer sıvı kaybı çok fazla ise damar yolu ile vücuda sıvı verilebilir. Bağırsakların daha yavaş çalışmasını sağlamak için posası düşük besinler tüketilebilmektedir. Havuç, soyulmuş elma, patates püresi, yoğurt ve ayran ishale iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. Muz ishali hafifletici etkisi bulunan bir meyvedir. Probiyotikler ishalin azalmasına ya da tamamen geçmesine yardımcı olabilmektedir. Papatya ve zencefil çayları ishale iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır.

İshale Ne İyi Gelmez?

İshal olduğunuz zaman bazı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle asitli içecekler, tatlandırıcı içeren besinler, kahve ve kuruyemiş gibi gıdaları tüketmemeniz gerekmektedir. Kahve çiğ olarak limon ile tüketildiği zaman ishal kesici etki sağlar. Fakat pişmiş şekilde tüketilmesi önerilmemektedir. Çünkü kahvenin içerisinde kafein vardır ve bu metabolizmanın hızlanmasına neden olabilir. Kuruyemişler sindirilmesi zor besinlerdir. İshalken tüketildiği zaman bağırsakların daha da yorulmasına ve tahriş olmasına neden olmaktadır. Şekerli gıdalar ise direkt bağırsak tarafından emilebilir. Bu da ishalin şiddetinin atmasına neden olur. İshal olduğunuz zaman düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat ediniz.

İshali Hemen Ne Keser?

Doğal tedavi yöntemleri ishali kesmek için etkili olabilmektedir. Karanfil bunlardan biridir. 3-4 gün boyunca yemeklerden yaklaşık olarak 1 saat önce karanfil yutulması ishalin geçmesine yardımcı olmaktadır. Karbonatlı su ishale iyi gelen bir başka doğal yöntemdir.1 litre suyun içerine 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı yemek için tüketilen karbonat ve 3 çorba kaşığı şeker katıp karıştırıp tüketiniz. Bu yöntem sayesine hem vücutta ki ısı kaybını önleyebilirsiniz hem de ihtiyaç duyulan tuz ve elektronların tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Antibiyotik etkisi ile bilinen sarımsak ishal için faydalı olabilmektedir. Ayrıca yeşil çay tüketimi de ishali kesmek için sağlıklı etkiler oluşturabilir.

İshal Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Sulu dışkı yapma ishalin belirtileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bunun devamında günlük dışkı sayısının artması gelmektedir. Günde en az 3 kere gerçekleşmektedir. Kanla karışık dışkı, kusma, karın ağrısı ve huzursuzluk gibi durumlar ishalin diğer belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hastalık bulaşıcı bir enfeksiyondur.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Auralı Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir? Görme Kaybı Yapar mı?

Auralı Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir? Görme Kaybı Yapar mı?

Auralı migren; baş ağrısının yanı sıra halüsinasyonlara yol açan, algı bozukluğu meydana getiren ve aynı zamanda kolda uyuşma oluşturabilen bir rahatsızlıktır...

Tüylerin incelmesi için ne yapılmalı? Tüyleri zayıflatmanın yolları

Tüylerin İncelmesi İçin Ne Yapılmalı? Tüyleri Zayıflatmanın Yolları

Tüylerin incelmesi; kıl köklerinin zayıflaması sonucu oluşan ve zamanla istenmeyen tüylerin dökülmesine sebep olan bir durumdur...