yeniloji.com
Sağlık

İshale Ne İyi Gelir, Ne İyi Gelmez?

Henüz yorum yazılmadı
İshale Ne İyi Gelir, Ne İyi Gelmez?
Yeniloji 1504 görüntüleme

İshal; 1 gün içerisinde 3 ya da daha fazla sulu dışkı olması durumunda ortaya çıkan rahatsızlığa verilen isimdir.

İshale Ne İyi Gelir?

Genel olarak herkeste görülebilen ve önemli bir sağlık problemi teşkil etmeyen ishal, dışkının aşırı sulu olması durumudur. Genel olarak birkaç gün içerisinde geçen bu rahatsızlık, daha uzun sürdüğü zaman ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Eğer ki ishal bir enfeksiyondan kaynaklanmışsa 2 haftayı aşmayacak şekilde sürebilir. Buna akut ishal denmektedir. 2 haftayı aşıyorsa buna kronik ishal denir. Kolit gibi hastalıklar buna örnek olarak gösterilebilir.

İshal, tüketilen bir yiyecekten, içme sularından ya da ağız ve yolu ile maruz kalınan bir enfeksiyondan oluşabilmektedir.

Sulu dışkı ile kendini gösteren ishale en iyi gelen şeylerden biri bol miktarda sıvı tüketmektir. Bu süreçte vücutta sıvı eksilmesi meydana gelir. Bunu önlemek için su içmeye özen gösterilmelidir. Bunun yanında eğer sıvı kaybı çok fazla ise damar yolu ile vücuda sıvı verilebilir. Bağırsakların daha yavaş çalışmasını sağlamak için posası düşük besinler tüketilebilmektedir. Havuç, soyulmuş elma, patates püresi, yoğurt ve ayran ishale iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. Muz ishali hafifletici etkisi bulunan bir meyvedir. Probiyotikler ishalin azalmasına ya da tamamen geçmesine yardımcı olabilmektedir. Papatya ve zencefil çayları ishale iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır.

İshale Ne İyi Gelmez?

İshal olduğunuz zaman bazı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle asitli içecekler, tatlandırıcı içeren besinler, kahve ve kuruyemiş gibi gıdaları tüketmemeniz gerekmektedir. Kahve çiğ olarak limon ile tüketildiği zaman ishal kesici etki sağlar. Fakat pişmiş şekilde tüketilmesi önerilmemektedir. Çünkü kahvenin içerisinde kafein vardır ve bu metabolizmanın hızlanmasına neden olabilir. Kuruyemişler sindirilmesi zor besinlerdir. İshalken tüketildiği zaman bağırsakların daha da yorulmasına ve tahriş olmasına neden olmaktadır. Şekerli gıdalar ise direkt bağırsak tarafından emilebilir. Bu da ishalin şiddetinin atmasına neden olur. İshal olduğunuz zaman düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat ediniz.

İshali Hemen Ne Keser?

Doğal tedavi yöntemleri ishali kesmek için etkili olabilmektedir. Karanfil bunlardan biridir. 3-4 gün boyunca yemeklerden yaklaşık olarak 1 saat önce karanfil yutulması ishalin geçmesine yardımcı olmaktadır. Karbonatlı su ishale iyi gelen bir başka doğal yöntemdir.1 litre suyun içerine 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı yemek için tüketilen karbonat ve 3 çorba kaşığı şeker katıp karıştırıp tüketiniz. Bu yöntem sayesine hem vücutta ki ısı kaybını önleyebilirsiniz hem de ihtiyaç duyulan tuz ve elektronların tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Antibiyotik etkisi ile bilinen sarımsak ishal için faydalı olabilmektedir. Ayrıca yeşil çay tüketimi de ishali kesmek için sağlıklı etkiler oluşturabilir.

İshal Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Sulu dışkı yapma ishalin belirtileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bunun devamında günlük dışkı sayısının artması gelmektedir. Günde en az 3 kere gerçekleşmektedir. Kanla karışık dışkı, kusma, karın ağrısı ve huzursuzluk gibi durumlar ishalin diğer belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hastalık bulaşıcı bir enfeksiyondur.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Akciğer Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Akciğer Detoksu ile Akciğer Temizleme

Akciğer Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Akciğer Detoksu ile Akciğer Temizleme

Akciğer detoksu; sigara kullanımı ya da çevresel faktörlerden kaynaklı olarak akciğerlerde meydana gelen toksinlerin arınmasına yardımcı olan bir detokstur...

Termal Sauna Korse Nedir? Kullananlar ve Yorumlar

Termal Sauna Korse Nedir? Kullananlar ve Yorumlar

Termal sauna korse; vücutta terleme etkisi meydana getirerek hem yağ yakımının sağlanmasına hem de toksin maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olan bir modeldir...

Grip Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? En Etkili Grip Çayı Tarifleri

Grip Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? En Etkili Grip Çayı Tarifleri

Grip çayı; vitamin açısından zengin ve vücudun direnç kazanmasına yardımcı olan bitkisel bir içecektir...

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Adet sancısı pek çok kadında hemen hemen her ay meydana gelen ve reglden yaklaşık olarak 1 hafta öncesinde kendini belli eden bir ağrıdır...