yeniloji.com
Bakım

Saç Derisinde Sivilce Neden Çıkar? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Doğal Çözüm

Henüz yorum yazılmadı
Saç Derisinde Sivilce Neden Çıkar? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Doğal Çözüm
Yeniloji 106 görüntüleme

Saç derisinde sivilce; kaşıntı ve kızarıklık problemi meydana getiren, gözeneklerin tıkanması sonucunda meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır.

Saç Derisinde Sivilce Neden Çıkar?

Yüz, sırt, omuz, bölgelerinde sıklıkla meydana gelen sivilce problemi aynı zamanda kafa derisinde de oluşabilmektedir. Saç derisinde sivilce, vücutta meydana gelen sivilceler ile aynı sebepten dolayı oluşmaktadır. Saç derisinde fazla meydana gelen yağlanma ve sebum, gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu şekilde kafa derisi hava alamaz ve iltihap oluşur. Bu durum sivilce oluşmasına neden olur. Kafa derisinde meydana gelen sivilcelerin tedavi edilmesi oldukça zahmetli bir süreçtir.

Aşırı stres, depresyon ve birtakım psikolojik sebeplerden ötürü meydana gelebilen sivilce oluşumu aynı zamanda saç için kullanılan bakım ürünleri, saç kremleri ve jöle gibi saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına neden olan ürünlerden dolayı da oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra hava kirliliği, aşırı sıcaklık, nemli hava ve ter cilt gözeneklerini tıkarak burada bakteri oluşmasına neden olur. Bu tarz durumlar kafada sivilce çıkmasının sebepleri arasında yer almaktadır.

Saç Derisinde Sivilceye Ne İyi Gelir?

Birçok kişinin ortak problemi olan saç dibinde sivilce problemi için bazı öneriler bulunmaktadır. Öncelikle saçlarınızın temizliğine önem vermelisiniz. Aşırı yağ ve terleme sivilce oluşumuna neden olacağından saçlarınızı çok yağlı bırakmayınız. Yoğun bir egzersiz sonrasında terlediğinizde mutlaka duş alınız. Bunun yanı sıra sivilcelere asla dokunmayınız ve sıkmayınız. Bu durum iltihabın yayılmasına be sivilcelerin artmasına sebep olur.

Kafada çıkan iltihaplı sivilceleri önlemek ve gidermek için bu süreç içerisinde jöle ve benzeri türde saç bakım ürünlerinden uzak durunuz. Saçlarınıza kimyasal içeriği bulunan ürünler kullanmayınız. Bu tarz ürünler nemi çeker ve cildin kurumasına neden olur. Bundan dolayı anti-bakteriyel özelliği olan bitkisel şampuanları tercih ediniz. Bunun yanı sıra cilt sağlığı için D, A ve E vitaminleri içeren sağlıklı besinleri tüketiniz. Eğer ki beslenme şeklinize bağlı olarak sivilce meydana geliyorsa, hangi yiyeceklerden sonra oluşuyorsa bunları kaydedin. Bu yiyecekleri yemeyiniz ya da çok az miktarda tüketiniz.

Kafa Derisinde Sivilce Tedavisi

Eğer kafa derisinde sivilce sorunu yaşıyorsanız bu sivilcelerin üzerine salisilik asit içeren kremleri uygulayabilirsiniz. Antibiyotik, anti-bakteriyel ve salisilik asit içeren kremler kullandığınız halde iyileşme görülmüyorsa uzman bir doktordan ağız yolu ile tüketebileceğiniz ilaç ya da antibiyotiklerden isteyebilirsiniz. Ayrıca içeriğinde sülfür bulunan kremler ve şampuanlar, saç derisinin onarılmasını sağlayacaktır. Uzman bir dermatoloğa giderek geçmeyen sivilce problemi için destek alabilirsiniz. Bazı iltihaplı sivilceler için cerrahi müdahaleler yapılabilir.

Saç Derisinde Sivilce için Doğal Çözüm

Evde uygulanabilecek basit tarifler ile saç derisindeki sivilcelere bitkisel çözüm uygulanabilir. Bunun için bir yöntem sunacak olursak eğer;

  • Elma sirkesi ve su: Aynı ölçüde su ve elma sirkesini karıştırınız. Daha sonra saç diplerinize masaj yaparak bu karışımı yediriniz. Yaklaşık olarak 10 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz.
  • Domates suyu: 1 yemek kaşığı domates suyu, kayım kaşık bal ve birkaç damla limon suyunu bir kabın içerisinde karıştırınız. Kafa derisinde masaj yaparak sürünüz. 5-10 dakika kadar bekleyip, yıkayınız. Bu yöntemi 2-3 günde bir sivilcelere iyileşene kadar uygulayabilirsiniz.

Saç derisinde sivilce için şampuan ya da sabun önerileri de bulunmaktadır. Eğer bu sorunu çok fazla yaşıyorsanız uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Spor Yaparken Korse Kullanmak Ne İşe Yarar?

Spor Yaparken Korse Kullanmak Ne İşe Yarar?

Korse; eski dönemlerden beri kadınların fazla kilolarını kamufle etmek için kullandığı ve duruş bozukluklarını düzeltmek için sağlık alanında da tercih edilen toparlayıcılardır...

Vücutta Toksin Birikmesi Nedir? Vücutta Toksin Olduğunu Nasıl Anlarız?

Vücutta Toksin Birikmesi Nedir? Vücutta Toksin Olduğunu Nasıl Anlarız?

İnsanların gün içerisinde sürekli olarak tekrarladıkları solunum ve beslenme eylemleri ile birlikte vücudun içerisine zararlı maddeler de girerken bunlar toksin madde olarak isimlendirilmektedir...

MS Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

MS Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

MS hastalığı, bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluk sonucunda beyinde ve omurilikte iletkenlik sağlayan sinirlerin etrafındaki koruyucu yerlerde plakların oluşması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır...

Nişasta Bazlı Şeker Nedir? Zararları Nelerdir? Nelerde Var?

Nişasta Bazlı Şeker Nedir? Zararları Nelerdir? Nelerde Var?

Nişasta bazlı şeker; bir sıvı şeker olarak tanımlanan ve aynı zamanda mısır şurubu olarak da nitelendirilen, patates, buğday, kasava gibi bitkilerden elde edilen bir şeker türüdür...