yeniloji.com
Sağlık

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Çözüm Yolları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Çözüm Yolları Nelerdir?
Yeniloji 281 görüntüleme

Dişler, sindirimin başladığı bölge olurken insan hayatı için çok önemlidir ve dişerde meydana gelen çürümeler diş ağrısı oluşumuna neden olmaktadır.

Diş Ağrısı Nasıl Olur?

Diş ve diş etleri insanların en hassas olan bölgelerinden birisidir. Her ne kadar dişin kendisi son derece sert bir yapıya sahip olsa diş etinin içerisinde yer alan sinirler son derece hassas ve miktar olarak fazladır. Bunun yanı sıra diş ve diş etlerinin beyne çok yakın oluşu ağrıların büyük sorunlar yaşatmasına sebep olabilmektedir.

Diş ağrısı, dişin iç kısmında iltihaplanma meydana geldiğinde oluşur.

Diş kökğnden meydana gelen bir enfeksiyon, ya da sinirlerden tahriş dişlerin çürümesine ve buna bağlı olarak ağrı oluşumuna neden olmaktadır. Diş ağrısı bilinen ve katlanılması en güç olan durumlardan biridir. Diş bakımının yeterli yapılmaması gib durumlar çürümelere, tartar oluşumuna ve bunların sonucunda ağrıya neden olur.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Dişlerde yaşanan ağrıların çok sayıda farklı sebebi vardır. Bu sebeplerin belirlenmesi sorunun çözülmesinde çok önemli olurken diş doktorları bunu gerçekleştirecek olan kişilerdir. Bu aşamada dişlerde olan çürükler, insanların en fazla ağrı çektiği sebeplerin başında gelirken. Dişte bir çürük varsa bu durum sürekli olarak ağrıya sebep olur. Belirli dönemlerde geçmesi ve sonrasında tekrar ortaya çıkması insanların direkt olarak hastanelere gitmesine de engel olmaktadır.

Dişlerde yaşanan kemik kaybı dişlerde ağrıya sebep olmaktadır. Bu durum yaşanıyorsa insanlar gıdaları çiğnerken çok ciddi ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Buna ek olarak diş etlerinde yaşanan iltihaplar da büyük ağrılara sebep olmaktadır. Son olarak diş üzerinde doktorlar tarafından uygulanan yöntemlerin istenen verimi vermemesi ya da hatalı bir şekilde yapılması da insanlarda ağrılara sebep olmaktadır. Genel olarak dişlerde popüler olan uygulamalardan dolgu, kanal ya da protez gibi işlemlerin doğru bir şekilde yapılamaması ciddi seviyede ağrıya sebep olmaktadır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Diş ağrısının en kesin çözümü diş doktorlarına giderek tedavi olmaktadır. Ancak bazı durumlarda kişilerin hemen doktora gidecek durumları olmaz ve bu durumda evde uygulanabilecek olan çözümlere yönelmek gerekmektedir. Özellikle geçenini ilerleyen saatlerinde yaşanan ağrılarda diş doktorlarına görünmek çok mümkün olmadığından insanlar kendileri çözüme giderler.

Diş Ağrısının Evde çözüm Yolları Nelerdir?

Diş ağrısı için ilk çözüm yolu dişleri fırçalamaktır. Eğer insanlar, dişlerini fırçalarlarsa çürüklerin üzerine yapışmış olan birikintiler ortadan kalkar. Eğer sebep bu birikintiler de sorun ortadan kalkmış olacaktır. Sirke ve suyu karıştıran kişiler bu karışımı ağızlarında gargara yaparak bölgesel acının azalmasına sebep olabilmektedir. Bu işlem bakterileri temizlerken insanların ağrıdan kurtulmasını sağlayabilir. Ağrı kesici haplar da bölgedeki ağrının gitmesinde etkili olurken bilinçsiz bir şekilde ağrı kesici kullanmak da oldukça risklidir. Bu sebeple insanların daha öncesinde kullandıkları bir ağrı kesiciyi küçük dozlarda alması doğru olur. Son olarak bölgeye buz uygulaması çok ciddi bir çözüm yoludur. Bilindiği üzere uzun süreli buz uygulamaları bölgedeki kasların ve sinirlerin direkt olarak uyuşması anlamına gelmektedir. Bu sayede ağrılar hissedilmemeye başlanır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saç Derisinde Pullanma ve Kabuklanma Neden Olur?

Saç Derisinde Pullanma ve Kabuklanma Neden Olur?

Saç derisinde pullanma ve kabuklanma; bazı deri hastalıklarından, kullanılan kimyasal ürünlerden ya da saç derisinde meydana gelen tahribattan meydana gelebilen bir rahatsızlıktır...

Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk alerjisi; soğuk ile temas edildiği zaman ellerde ve ayaklarda şişme, kızarıklık gibi etkenlerinde meydana gelmesi sonucunda oluşan, halk arasında soğuk ısırması veya soğuk ürtikeri olarak da adlandırılan bir rahatsızlıktır...

Saç, Sakal Uzatmak İçin Ne Yapılmalı? Saç Uzatma Teknikleri ve Yöntemleri

Saç, Sakal Uzatmak İçin Ne Yapılmalı? Saç Uzatma Teknikleri ve Yöntemleri

Özellikle kadınlar için önemli bir konu olarak görülse de günümüzde erkekler tarafından da ilgi duyulan saç uzatma veya erkeklerin özellikle sakal uzatma istekleri yerine gelmesi için birçok krem, şampuan ve maske gibi yöntemler bulunmaktadır...

Hemoroid Belirtileri Nedir? Basur Nasıl Geçer?

Hemoroid Belirtileri Nedir? Basur Nasıl Geçer?

Hemoroid; makat bölgesinde oluşan ve dışkı yapımını zorlaştıran bir rahatsızlıktır...