yeniloji.com
Yaşam

Mutluluk Hormonu Sağlayan Şeyler ve Besinler Nelerdir? Beyne Mutluluk Veren Yiyecekler Hangileridir?

Henüz yorum yazılmadı
Mutluluk Hormonu Sağlayan Şeyler ve Besinler Nelerdir? Beyne Mutluluk Veren Yiyecekler Hangileridir?
Yeniloji 1941 görüntüleme

Mutluluk hormonu olarak isimlendirdiğimiz serotonin, merkezi sinir sistemi üzerinde birde fazla fiziksel fonksiyona sahip olan, ve kimyasal haberciler olarak isimlendirilen nörotransmiterdir. Besinlerin içerisinde yer alan bazı bileşenler bu hormonun yapı taşları olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı mutluluk hormonu sağlayan besinler tüketilmektedir.

Mutluluk Hormonu Sağlayan Şeyler Nelerdir?

Beynin sinir hücrelerine çeşitli sinyaller gönderen dopamin ve serotonin gibi mutluluk hormonu olarak adlandırılan kimyasallar kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Uyguladığımız bazı davranışlar ya da yapmış olduğumuz birtakım etkinlikle bu kimyasalların salgılanmasını ve kişinin mutlu olmasını etkiler. Gece geç saatlerde uyumak ertesi gün için vücutta dopamin seviyesinin düşmesine neden olur. Bu kişinin konsantrasyonunu ve aynı zamanda koordinasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Düzenli ve kaliteli bir uyku düzeni ile vücuttaki dopamin, serotonin seviyelerinin dengede kalması sağlanır. Bu vücuda hem enerji hem de mutluluk verir.

Gün içerisinde egzersiz yapmak, yürüyüş ya da yoga yapmak vücutta mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Sağlıklı hayat vücut kimyasallarının da sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlar. Bunun yanı sıra müzik dinleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre müzik dinlemek, beyin sağlığını ve kimyasal salgıların dengelenmesi için etkilidir. Düzenli yapılan meditasyonlar zihin sağlığını iyileştiren ve vücuda mutluluk veren şeylerdir. Bunların yanında vücudunuzu güneş ışığına teslim edin. D vitamini hem fiziksel hem de ruh halinin iyileştirilmesi gibi etkiler sağlar ve mutluluk oluşturur.

Mutluluk Hormonu Sağlayan Besinler Nelerdir?

İçerisinde triptofan aminoasidi bulunduran ve ve beyne uyarıcı sinyaller gönderen, mutluluk hormonu sağlayan besinler olarak kabul edilen yiyecekler oldukça çeşitlidir. Probiyotikler bunlardan biridir. İkinci beynimiz olarak kabul edilen bağırsaklar için faydalı yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Kefir, yoğurt, ayran gibi besinler huzursuz bağırsak sendromunun oluşmasını önler. Bu sendromun depresyon ile yakın ilişkili olduğu belirtilmektedir.

Makarna içerisinde bulunan karbonhidrat sayesinde beyinde mutluluk meydana getiren bir besindir. Serotonin hormonunun düzenli salgılanmasını desteklemektedir. Çikolata mutluluk hormonu sağlayan besinlerden biridir. Özellikle bitter çikolatanın içerisinde yer alan feniletilamin bileşeni beyinde uyarıcı bir etki meydana getirmektedir. Bu sayede kişi kendini daha mutlu hissetmektedir. Hatta çikolataya olan bağımlılığında bu bileşenden kaynaklandığı belirtilmektedir. İçeriğinde kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunan ıspanak kan akışının dengelenmesine yardımcı olan ve kan eksikliğinin giderilmesini sağlayan bir besin olarak mutluluk etkisi yaratabilmektedir.

Beyne Mutluluk Veren Yiyecekler Nelerdir?

Yüksek oranda potasyum barındıran muz, hem beden hem de zihin açısından faydalı etkiler sağlamaktadır. Günde 2 adet düzenli olarak muz tüketmek beyne mutluluk vermektedir. Vücuda yüksek oranda folat desteği sağlayan serotonin salgılanmasına destek olan bezelye, beyne mutluluk veren yiyecekler arasında yer almaktadır. Bunların haricinde ceviz ve somon balığı da sayılabilmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenme fiziksel sağlığı ve aynı zamanda zihin sağlığını korumaktadır.

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalı?

Düzenli beslenme yaşam için gereklidir. Bunun yanı sıra dengeli uyku, yeterli oranda hareket etmek de gerekmektedir. Mutlu olmak için sizi strese ve üzüntüye sokan her durumdan, kişiden ve olaydan uzak durmalısınız. Eğer ki psikolojik olarak kendinizi sürekli mutsuz hissediyorsanız bunun için uzman bir psikologtan destek alınız.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Likopen Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları ve Kullanım Alanları

Likopen Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları ve Kullanım Alanları

Likopen; insan sağlığı için gerekli ve faydalı olan antioksidanı içeren bir bitki besinidir...

Korse ile Kilo Verilir mi?

Korse ile Kilo Verilir mi?

Vücudu toparlayan, sıkılaştıran ve incelten korseler, bölgesel olarak şekillendirici özellikleri sayesinde fit ve ideal ölçülere sahip bir vücut oluşumuna destek olan aparatlardır...