yeniloji.com
Sağlık

Ozon Terapisinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Ozon Terapisinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1850 görüntüleme

Ozon terapisi; damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığında tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Sağlık açısından faydaları merak edilirken aynı zamanda nasıl yapıldığı da söz konusu olmaktadır.

Ozon Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Atmosfer tabakasında yer alan en önemli gazlardan biri olan ozon, adet bir filtre görevi üstlenir ve dünyayı ultraviyole ışınlardan korumaktadır. Biyosferdeki biyolojik dengenin korunmasına yardımcı olan bu gaz, temizleyici ve dezenfekte edici bir özelliğe sahiptir. 3 atomlu bir moleküldür ve oksijenin en fazla enerji taşıyan türü olarak ifade edilmektedir. Tıpta kullanılan ozon özel jeneratörlar tarafından saf oksijenden elde edilmektedir.

Güçlü bir okside edici etkisi bulunan ozon, zararlı mikroorganizmaların öldürülmesini, toksinlerin giderilmesini, kimyasal atıkların ve aromatik bileşiklerin nötralize edilmesini sağlar. Yaşın ilerlemesine bağlı hücrelerde meydana gelebilen oksidatif hasarın giderilmesini sağlayan ozon terapisi aynı zamanda hücre içi haberleşmenin sağlanmasına yönelik işleyişlerde de rol almaktadır. Oksidatif strese karşı vücudun direnç geliştirmesini sağlamaktadır.

Yangısal süreçlerin yoğun olarak yaşandığı ve bağışıklık sisteminin ön planda yer aldığı hastalıkların tedavi edilmesinde etkili olan ozon terapisi, hücre yenilenmesinin hızlandırılmasını sağlamaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesini arttıran bu yöntem kan akış hızını dengeler ve beraberinde oksijen azlığının giderilmesine etki eder. Damar tıkanıklarının giderilmesi konusunda yardımcı terapi olarak uygulanabilmektedir. Bölgesel yağ yakımına destek olurken, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Eklem ağrılarının azalmasını sağlarken aynı zamanda gençlik iksiri olarak da ifade edilmektedir. Hücre yenilenmesi ile birlikte cildin tazelenmesini ve daha genç görünmesini sağlar.

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Hipertansiyonun giderilmesine yardımcı olan ozon tedavisi faydaları arasında pek çok hastalık için terapi etkisi oluşturması bulunmaktadır. Bu hastalıklara baktığımızda; enfekte yaralar, kronik ülserler, diyabetik ayak, yanıklar, şeker hastalığı, ileri düzeyde iskemik hastalıklar, eklem kireçlemesi ve kas iskelet sistemi hastalıkları, kronik yorgunluk semptomlarının giderilmesi gibi hastalıklar için kullanılabilmektedir. Bunların yanında bakteri ve virüslerin neden olduğu akut ya da kronik kandidiyazis gibi hastalıklara, astım rahatsızlıklarında, otoimmün hastalıklarda, yaşlılığa bağlı bunamalarda, akciğer hastalıklarında, deri hastalıklarında, erken evde böbrek yetmezliğinde ve kansere bağlı yorgunlukta ozon terapisinden yararlanılabilmektedir.

Ozon Terapisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde sıklıkla uygulanan ozon terapisi yöntemleri farklılık göstermektedir. Majör yöntem, minör yöntem, vücut boşluklarına ozon verilmesi, kas ve eklem içerisine ozon gazı verilmesi, ozon torbası ve ozon kupa olmak üzere 6 farklı şekilde uygulanmaktadır. Burada her hastalığa karşı farklı şekillerde uygulama yapılmaktadır. En yaygın metodu ise majör yöntemdir. Bu yöntemde ozonun dozu hastanın yaşı, durumu ve hastalığına bağlı olarak değişmektedir.

Ozon Terapisi Yaptıranlar ve Fiyatı

Günümüzde pek çok kişi ozon tedavisi ile farklı pek çok hastalık için terapi görmektedir. Ozon terapisi fiyatı uygulanan yöntem ve hastalığa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan bu yöntem, enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırmaktadır. Bu özelliği sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tüy Dökücü Doğal Yöntemler Nelerdir? Tüy Dökmek İçin Ne Yapılır?

Tüy Dökücü Doğal Yöntemler Nelerdir? Tüy Dökmek İçin Ne Yapılır?

Tüy dökücü doğal yöntemler; istenmeyen tüylerin giderilmesi için kimyasala başvurmadan uygulanan doğal tüy dökme alternatifleridir...

Emziren Anne Nasıl Zayıflar? Emziren Anneler İçin Zayıflama Yöntemleri

Emziren Anne Nasıl Zayıflar? Emziren Anneler İçin Zayıflama Yöntemleri

Emziren annelerin ve hamile bayanların kilo verebilmesi için dengeli beslenmesi gerekmektedir...

Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı genel olarak el ve ayaklarda görülür ve ufak sarı veya beyaz noktalarda başlayarak enfeksiyonun ilerlemesine bağlı olarak yayılma gösterebilmektedir...

Çağ Ağacı Sabunu Ne İşe Yarar? Sivilce Geçirir mi? Saça Faydaları Nelerdir?

Çağ Ağacı Sabunu Ne İşe Yarar? Sivilce Geçirir mi? Saça Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı sabunu; akne, mantar, böcek ısırması gibi pek çok durum için anti-bakteriyel etki gösteren ve dezenfektan görevi üstlenen bir sabun çeşididir...