yeniloji.com
Sağlık

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Belirtileri, Egzersizleri ve Ameliyatı

Henüz yorum yazılmadı
Karpal Tünel Sendromu Nedir? Belirtileri, Egzersizleri ve Ameliyatı
Yeniloji 237 görüntüleme

Karpal tünel sendromu; el bileğinin ortasında yer alan ve ilk 3 parmağa yayılan medyan sinirinin bası altında kalması sonucunda meydana gelen, uyuşukluk ve güçsüzlük gibi etkiler ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Genel olarak 40-50 yaş aralığında görülen karpal tünel sendromu, median sinir üzerinde baskı gelmesi sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Karpal tünel asıl olarak insanın elinin ortasında yer alan, kemik ve bağlar ile çevrili olan dar bir kanaldır. Bu tünel alanında yer alan medyan sinirinin baskı altında kalması sonucunda kollarda ve ellerde uyuşma meydana gelir. Ayrıca karıncalanma ve halsizlik oluşturabilir. Gelen olarak bu sendrom ellerin yorulduğunu ifade etmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak karpal tünel sendromu belirtileri yavaş bir şekilde gerçekleşmektedir. Genel olarak bu sendromu yaşan kişiler ellerinde ya da parmaklarında karıncalanma, uyuşma olduğunu fark ederler. Genel olarak vakaların pek çoğunda küçük parmak haricinde diğer tüm parmaklar etkilenmektedir. Parmaklarda elektrik çarpması gibi etkiler meydana gelebilir. Çoğunlukla semptomların hafiflemesi için ellerin sallandığı gözlemlenmiştir. Bu rahatsız edici semptomlar bilekten kola doğru ilerleyebilmektedir. Bu hastalığın belirtileri genel olarak kitap, gazete, telefon, direksiyon benzeri nesneleri tutarken gerçekleşir.

Çoğunlukla gece vaktinde görülen belirtiler, bazı kişilerde uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Uyuşma hissi zaman içerisinde kalıcı bir hal almaktadır. Ellerde meydana gelen güçsüzlük nedeniyle nesnelerin düşürülmesi bu hastalığın bir başka belirtisidir. Başparmaktaki sıkıştırma kaslarının zayıflığı ve uyuşukluktan dolayı meydana gelir. Eğer normal günlük yaşama ve uykuya müdahale edecek kadar olursa, uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri Nelerdir?

Genel anlamda karpal tünel sendromuna ne iyi gelir diye bakacak olursak birtakım egzersizler etkili olmaktadır. Fizik tedavi hareketlerinden bazıları şu şekildedir:

  • Bilekleri düz tutun ve parmakları kendinize doğru çekiniz. 5'e kadar sayınız. Sonrasında parmakları gevşetiniz. Bu hareketi tekrarlayınız.
  • Parmaklarınızı sıkıp yumruk yapınız. Yumruğunuzu bileğinizden aşağıya doğru büküp 5'e kadar sayınız. Sonrasında bileklerinizi düz tutunuz. Parmaklarınızı gevşetin ve tekrar yumruk yapıp tekrarlayınız.

Bu egzersizleri toplamda 10 defa uygulayınız. Egzersizleri bitirdikten sonra kollarınızı ve ellerinizi gevşetip yanlarda dinlendiriniz.

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı ve Tedavisi

Karpal tünel sendromu tedavisi için ileri seviyede duyusal ve hiçbir motor bozukluğu olmayan bileği nötral pozisyonda tutan ve parmakların serbest kalmasına imkan veren gece istirahat bilekleri çok faydalı olmaktadır. Karpal tünel alanına hidrokortizon enjeksiyon edildiği zaman şikayetlerin önemli ölçüde azaldığı gözlemlenir. Ayrıca ağızdan düşük doz kortizon tedavisi de etkili olabilmektedir. Uygulanan birtakım ilaç tedavileri ile sonuç alınamadığı zaman sinirlerdeki tahribatın artmaması için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Ameliyatta sinir üzerindeki baskının kaldırılması sağlanır. Genel olarak ameliyat lokal anestezi ile yapılır ve hastanede yatış gerektirmez.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Deve Dikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Deve Dikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Deve dikeni bileşikgiller ailesinden gelen ve birbirinden farklı arazi koşullarında yetişen bitki türüdür...

Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Belirlenir, Nasıl Bulunur?

Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Belirlenir, Nasıl Bulunur?

Cilt alt tonu; sıcak, soğuk ya da nötr olarak üç şekilde karşımıza çıkan, giyilen kıyafetin, yapılan makyajın hangi renklerde olması gerektiğini belirleyen bir detaydır...

Zayıflama Atleti Kilo Verdirir mi?

Zayıflama Atleti Kilo Verdirir mi?

Zayıflama atleti; vücudun üst bölgesindeki fazlalıkların giderilmesi için kullanılan ve incelmenin yanında zayıflama etkisi meydana getiren bir korse modelidir...

Hızlı Zayıflama Tüyoları, Yolları ve Yöntemleri Nelerdir?

Hızlı Zayıflama Tüyoları, Yolları ve Yöntemleri Nelerdir?

Hızlı zayıflama tüyoları çok çeşitli olarak kişinin alışkanlıklarına göre farklılık gösterebilmektedir...