yeniloji.com
Beslenme

Protein İçeren Besinler Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Protein İçeren Besinler Nelerdir? Ne İşe Yarar?
Yeniloji 120 görüntüleme

Protein; vücudun aç kalması durumunda tüketmeye başladığı bir mineraldir ve insan yaşamı için oldukça gereklidir.

Protein Nedir, Ne Demek?

Protein, kalsiyum, vitamin ve daha pek çok bileşen farklı gıdalarda yerini alıyor. Gün içinde herkesin tüketmesi gereken belli bir miktar protein mevcuttur. Eğer bireyler gün içinde almaları gereken proteini almıyorlarsa, zamanla saçlarda dökülmeler, tırnaklarda kırılmalar ve dişlerde çürümeler meydana gelmeye başlar. Daha da önemlisi, ciddi hastalıkların habercisi, az protein alımından kaynaklanır.

Protein Ne İşe Yarar?

Gün içinde tükettiğimiz gıda ve besinlerin ve hatta içtiğimiz içeceklerin dahi içerisinde bol miktarda protein olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde, ciddi hastalıklarla başa çıkmak ve zamanla ölümcül hastalıklarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Protein dişlerini çürümesini ve saçların dökülmesini engellerken kemiklerin de güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

İçerisinde bol miktarda protein barındıran pek çok besin mevcuttur. Bu besinler öncelikle yeşil sebzeler, rengarenk meyveler ve kuru baklagiller olarak biliniyor. Protein içeren ve aynı zamanda diyet listelerinde kullanılan diğer gıda ürünleri ise lifli besinler ve bisküvilerdir. Eğer bir diyet programını uygulamaya başladıysanız dahi bu gıdalardan tüketmeniz gerekiyor.

Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Protein içeren besinler, gün içinde sık sık karşılaştığınız ve sofralarınızda yer alan gıdalardan oluşuyor. Örneğin bir akşam yemeğinde nohut ya da kuru fasulye, yanında pilav ve makarna varsa yeterli miktarda proteini alıyorsunuz demektir. Ancak yalnızca akşam yemeklerinde değil, gün içinde beslenmemize olanak sağlayan üç öğün boyunca protein alımına dikkat etmek gerekiyor. Kahvaltılarınızda kuru kayısı, kuru üzüm, haşlanmış yumurta, en az bir bardak süt, bir kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, kaşar peyniri ve roka, dere otu ya da maydanoz gibi yeşillikler yer almalıdır.

Protein Vücuda Nasıl Alınır?

  • Kahvaltı zamanında alınan protein vücutta daha kalıcı olarak yerini bulmaktadır.
  • Diğer öğünlerde de mutlaka protein içeren besinlere yer verilmelidir.
  • Yumurta, süt, marul, roka gibi taze yeşillikler ve yoğurt, peynir, kırmızı et, balık etki, tavuk eti gibi hayvansal ürünler bol miktarda tüketilmelidir.
  • Tüm bu besinlerin tüketimine yerinde ve zamanında dikkat edilmelidir. Ne az ne de çok tüketilmemelidir.

Proteinin Vücudumuzdaki Görevi Nedir?

Tüm bileşenlerin vücudumuzda oynadığı rol farklı ve önemlidir. Ancak protein bileşeni olmazsa olmaz bir bileşen olarak biliniyor ve kabul ediliyor. Bu nedenle bol miktarda protein, sayılan tüm besinler ayırt edilmeksizin tüketilmelidir. Tüketim miktarına dikkat edilmeli ve her zaman taze olarak tüketilmelerine önem verilmelidir. Protein vücuda girdiği zaman ve kana karıştığı zaman diş minelerinin güçlenmesine yardımcı olur. Diş çürümelerinin önüne geçerek daha beyaz ve daha sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlar. Protein aynı zamanda kemikleri güçlendirir ve kemik yapısının bozulmamasında büyük rol oynar. Aynı zamanda saç köklerine de etki eden protein saçların dökülmesine ya da koparak yok olmasına da engel olur. Tırnaklara da etki eden protein, tırnaklarınızın kırılmasına engel olur ve daha parlak, lekesiz ve sağlam tırnaklara sahip olmanızda yardımcı olur.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi Nedir? Neden Olur?

Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi Nedir? Neden Olur?

Beş duyu organından birisi olan burun, oldukça karmaşık bir yapıya sahip olurken burun kanaması gibi problemlerle sıklıkla karşılaşmak mümkündür...

Kenevir Nedir? Kenevirin Faydaları ve Zararları

Kenevir Nedir? Kenevirin Faydaları ve Zararları

Birçok farklı sektörde kullanılan kenevir, insan vücuduna faydaları olsa da yanlış kullanımda çok zararlı bir bitkiye dönüşebilmektedir...

Endorfin Hormonu Nedir? Ne Zaman Artar?

Endorfin Hormonu Nedir? Ne Zaman Artar?

İnsan vücudunda mutluluk hormonu olarak bilinen bazı nörotransmitterler (nöronlar arası elektriksel mesaj taşıyıcılar) vardır...

Saçların Parlak Olması İçin Ne Yapmalı?

Saçların Parlak Olması İçin Ne Yapmalı?

Saçların parlak olması için; birtakım bitkisel içerikli yağlar kullanılmalı ve aynı zamanda saç bakımına dikkat edilmelidir...