yeniloji.com
Sağlık

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?
Yeniloji 246 görüntüleme

Hoş kokusuyla ve hoş yapısıyla dikkat çeken ve bazen mor bazen de şeffaf rengi ile dikkat çekmekte olan lavanta yağı oldukça güzel kullanımlara sahip olan bitkisel yağlardan birisidir.

Lavanta Yağı Neye Yarar?

Son derece faydalı olan lavanta yağı sayesinde pek çok cilt problemlerinizden ve bazı psikolojik problemlerinizden dahi kurtulabilirsiniz. Ayrıca ev temizliğinde de rahatlıkla kullanılmakta olan lavanta yağı, diğer yağlar gibi yakıcı ve yağlı bir yapıya sahip değildir. Kullanımı son derece kolaydır ve yapısı kimseyi rahatsız etmez.

Lavanta yağı, gerek cilt bakımında gerek hoş kokma amacıyla ve gerekse temizlik yaparken en rahat şekilde kullanabileceğiniz bitkisel yağların başında gelir.

Lavanta yağı her yaş grubu tarafından sorun olmaksızın kullanılabilir. Ancak su ile seyrelterek ya da diğer hafif yapılı bitkisel yağlar ile seyrelterek kullanıldığında daha faydalı olmakla beraber daha kolay kullanılır. Lavanta yağını bilinen faydaları içerisinde ilk olarak sivilce ve aknelere iyi gelmesi bilinir.

Lavanta Yağının Faydaları ve Etkileri

Özellikle de iltihaplı sivilceleri kurutan ve sivilce izlerini, lekelerini ve izlerini zamanla uzaklaştıran bir yapıya sahiptir. İltihaplı bölgelere, sivilceli bölgelere ve daha kuru bölgelere rahatlıkla ve seyreltmeye dikkat ederek sürülebilir. Böylece kısa zaman içerisinde bu hoş yapı ve kokusu olan yağ sayesinde sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. İltihabı alan bir özelliği olduğundan dolayı kurmuş bölgelerde de rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda yaz aylarında hoş kokmak ve terlememek adına deodorant olarak da kullanılabilir.

Saf Lavanta Yağının Kullanımı ve Kullanım Alanları

Bitkisel içerikli lavanta yağının kullanım alanları oldukça çeşitlidir:

  • Lavanta yağını koltuk altlarınıza sürerek uzun süre boyunca hoş kokuya sahip olabilir ve terlemekten uzak durabilirsiniz.
  • Lavanta yağının akne ve sivilceleri kurutan, siyah noktaları silen bir yapısı ve özelliği mevcuttur.
  • Lavanta yağını uykusuzluk çeken kişiler yastığına bir iki damla damlatarak geceyi çok daha uyuyarak geçirebilirler. Uykusuzluğa iyi geldiği bilinmekte ve kullanılmaktadır.
  • Kökene sahip olan lavanta yağı aynı zamanda temizlik yapacağınız sulara da karıştırıldığında çok güzel bir koku etrafa yayar.

Lavanta Yağının ÖZellikleri Nelerdir?

Lavanta yağının cilde, yıpranmış alanlara ve ev temizliğine pek çok açıdan fayda sağladığı biliniyor. Bu nedenle sizler de lavanta yağını en ufak şişeler de dahi evinizde bulundurduğunuz takdirde, pek çok alanda kullanmak için fırsat bulabilirsiniz. Gün içinde kuruyan yerlerinize nemlendirici krem görevi gören lavanta yağını sürerek uzun süre nemlendirebilirsiniz.

Ev temizliği yaparken temizlik yapacağınız suların içine bir iki damla hoş kokulu lavanta yağından damlatarak uzun süre evinizde lavanta ferahlığının yaşanmasına olanak sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda parfüm sıkmadan önce parfümünüzün daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamak için nabız bölgelerinize ve koltuk altı bölgelerine lavanta yağı uygulayabilirsiniz. Kullanım açısından pek çok alana sahip olan ve kolaylıkla kullanılan lavanta yağı her evde mutlaka bulunması gereken özel bitkisel yağlardan birisidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Maskülen Makyaj Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Maskülen Makyaj Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Maskülen makyaj; yüz görünümünde erkeği andıran sert bir görünümün yakalanması için uygulnan bir trenddir...

Cennet Hurması Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Cennet Hurması Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Cennet hurması; kış mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan ve ülkemizde Trabzon hurması olarak da nitelendirilen bir meyve türüdür...

Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuru incir; içerisinde kalsiyum, demir ve potasyum barındıran, lif açısından yüksek değerlere sahip olan bir meyvedir...

Çinkonun Faydaları Nelerdir? Çinko İçeren Besinler Nelerdir?

Çinkonun Faydaları Nelerdir? Çinko İçeren Besinler Nelerdir?

Çinko; insan sağlığı açısından oldukça faydalı ve gerekli bir mineraldir...