yeniloji.com
Sağlık

Saç Dipleri Neden Kaşınır? Bitkisel Çözümü Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Saç Dipleri Neden Kaşınır? Bitkisel Çözümü Nedir?
Yeniloji 16 görüntüleme

Saç diplerinde kaşıntı problemi, günlük hayatta sık rastlanılan problemler arasında yer almaktadır. Hem sağlık hem de görüntü açısından rahatsızlık meydana getiren bu durum yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilmektedir.

Saç Dipleri Neden Kaşınır?

Mevsimsel değişiklikler, stres, değişen hormonlar, ciltte gereksiz maya oluşumu saç diplerinde kaşıntı meydana getirebilmektedir. Bunların yanı sıra saç diplerinin kuruluk olması, yağlı olması, cilt tipindeki birtakım değişiklikler bu durumu tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Genel olarak çok fazla önemsenmeyen kaşıntılar bazı durumlarda birtakım hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Uzun süre devam eden kaşıntılar, zaman içerisinde ağrı, yara, şişlik gibi semptomlar meydana getirebilmektedir. Hatta bazı durumlarda uykudan uyandıracak durum meydana getirebilmektedir. Bundan dolayı kaşıntı önemsenmeli ve mutlaka dermatolog muayenesine gidilmesi gerekir.

Kan hastalıkları saç derisinde kaşıntı meydana getirebilmektedir. Bağırsak, mide ve derinin kuru olması saç derisinde kaşıntı oluşturabilmektedir. Bunların yanınsa sedef hastalığı da rahatsız edici saç kaşıntısına neden olabilmektedir. Aşırı kuruluk olarak betimlenen egzama, bit oluşumu, şeker hastalığı ve zona hastalığı da saç derisinde kaşıntı meydana getiren hastalıklar arasında yer almaktadır. Saç hijyeninin yetersiz olması, mantar gibi hastalıklar ya da aşırı terleme gibi durumlar kaşıntı oluşmasına neden olabilmektedir.

Saç Diplerinin Kaşınmasına Bitkisel Çözüm

Evde uygulanabilecek birtakım yöntemler ile saç derisindeki kaşıntı ve kızarıklık problemlerinin giderilmesi sağlanabilmektedir. Bu yöntemleri şu şekilde betimleyebiliriz:

Karbonat Yöntemi: Yüksek alkali özelliğe sahip olan karbonat, saç derisinin PH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Kafadaki kaşıntının giderilmesine yardımcı olur. 1 yemek kaşığı miktarında karbonata biraz su ekleyip macun kıvamına getirerek saç diplerinize uygulayınız. Yaklaşık olarak 10 dakika bekledikten sonra saçınızı şampuan ile durulayarak kaşıntı problemlerinin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Yöntemi: Saç derisinde meydana gelebilecek bakteri, mantar ve kepeği önleyen elma sirkesi aynı zamanda saçın bakımını da gerçekleştirmektedir. 5 yemek kaşığı miktarındaki suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırınız. Saçlarını yıkadıktan sonra bu suyu dökünüz ve Yaklaşık olarak 10 dakika bekletiniz. Daha sonra saçınızı güzelce yıkayınız. Bu yöntem ile kaşıntının giderilmesi sağlanabilir.

Limon suyu, çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı saç diplerim çok kaşınıyor diyen kişilerin evde doğal yöntem olarak uygulayabileceği diğer yöntemler arasında yer almaktadır. Bitkisel çözümler ile kaşıntı giderilse de bazı durumlarda etkili olmayabilir.

Kaşıntılı Saç Derisi İçin Şampuan Önerileri

Öncelikler belirtmek gerekir ki kaşıntılı saç derisi bazen basit sebeplerden kaynaklanabilirken bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Saç yapısına uygun olan şampuanların kullanılması bazı durumlarda etkili olabilirken bazı durumlarda etkisiz kalabilmektedir. Saç kaşıntısı için şampuan önerilerine baktığımızda farklı pek çok ürünün olduğunu görebilir. Bunun için uzman bir doktordan destek almanız faydalı olabilmektedir.

Saç Derisi Kaşıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Denenmiş bitkisel yöntemlere rağmen kaşıntı geçmiyorsa ya da kaşıntılar her geçen gün artıyorsa mutlaka uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Dermatologlar bu konuda uzman olan doktorlardır. Uzman bir cildiye doktoruna giderken kaşıntının nedeninin ortadan kaldırılması sağlanabilir. Saç diplerinde kaşıntı günlük yaşam kalitesini düşürse de tedavisi bulunan bir problemdir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saçın Seyrelmesi ve Dökülmesi Nasıl Engellenir? Neden Olur?

Saçın Seyrelmesi ve Dökülmesi Nasıl Engellenir? Neden Olur?

Saçın seyrelmesi; saç dökülmelerinin önüne geçilmediği zamanda saç derisinde açılıkların meydana gelmesi ile oluşan bir durumdur...

Kurt Üzümü Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Bulunur?

Kurt Üzümü Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Bulunur?

Kurt üzümü; süper meyve olarak bahsedilen, goji berry ismi ile de aşina olduğumuz, C vitamini açısından oldukça zengin olan bir meyve türüdür...

Pirinç Suyunun Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir? Zararı Var mı?

Pirinç Suyunun Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir? Zararı Var mı?

Pirinç suyu; eski zamanlardan bu yana Uzak Doğu'da güzellik sırrı olarak nitelendirilen ve son yıllarda ülkemizde de oldukça ilgi gören bir karışımdır...

Kaçış Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Kaçış Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Kaçış sendromu; çok sık rastlanılan bir hastalık olmamasına rağmen son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz, üst üste ani şokların oluşmasına sebebiyet veren bir rahatsızlıktır...