yeniloji.com
Sağlık

Adet Söktürücü Çay Tarifi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Adet Söktürücü Çay Tarifi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 2224 görüntüleme

Adet söktürücü çay tarifleri sayesinde adet döngüsündeki düzensizlikler ortadan kaldırılabilir ve adet olamama gibi durumlar ortadan kaldırılarak daha sağlıklı bir menstrual dönem geçirilebilir.

Adet Söktürmek İçin Ne Yapmalıyım?

Ergenliğe girmiş olan her bayan, döllenmeye yumurtanın kanamaya başlaması ile adet görmüş olmaktadır. Adet döngüsü her ay düzenli bir şekilde gerçekleşmektedir. Yumurtalıkların ve hormonların sağlıklı olması için bu döngünün her ay yenilenmesi ve düzenli olarak kendini tekrarlaması gerekmektedir. Adetin bozulmaması ve her ay bir döngü halinde tekrarlaması için östrojen hormonunun uyarılması ve vücutta düzenli bir şekilde salgılanması gerekmektedir.

Adet döngüsü hamilelik haricinde, bazen farklı birtakım nedenlerden ötürü bozulabilmektedir. Stres, hormon değişiklikleri, üzüntü, aşırı kilolu olmak gibi fiziksel ve aynı zamanda çevresel etmenlere bağlı olarak adet döngüsünde bazı bozulmalar bir araya gelebilmektedir. Bu durum kadınları oldukça etkileyebilmektedir. Adet döngüsünde meydana gelen bir düzensizlik aşırı sinire, duygularda hassasiyete, huzursuz hissetmeye ve vücutta şişkinliğe neden olabilmektedir. Döngü bozulduğu zaman adet söktürmek için doğal bitki çaylarından faydalanabilirsiniz.

Adet Söktürücü Çay Tarifi Nedir?

Eğer ki günü gününe adet olamıyorsanız ve regliniz her ay gecikiyorsa bazı doğal bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Bu bitki çaylarından bazıları şu şekildedir:

Biberiye Çayı: Adet söktürücü özelliği bulunan bu bitki çayının aynı zamanda regl sancılarını hafifletme konusunda da etkisi bulunmaktadır. Bu çayı tarifi oldukça basittir. 1 bardak kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı biberiye atıp demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. İsteğe göre çaya limon de sıkılabilir. Adet olma tarihinizden yaklaşık olarak birkaç gün önce içmeye başlayarak tam gününde adet olmayı sağlayabilirsiniz. Bu doğal bitki çayı aynı zamanda rahimde kistlerin de temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Adaçayı: Östrojen hormonunun uyarılmasına ve salgılanmasına destek olan ada çayı gecikme olmadan adet görülmesine yardımcı olur. Bunun yanında rahimde miyom ve kist gibi problemler varsa bunların da iyileşmesine destek olmaktadır. Bu çayı hazırlamak için 1 bardak kaynamış suyun içerisine 1 tutam adaçayı atmanız ve demlenmesini beklemeniz yeterlidir. Bu doğal bitki çayını hem adet öncesinde hem de adet döneminde tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı: Rahim içerisinin temizlenmesine yardımcı olan bu doğal bitki çayı, aynı zaman iltihap oluşumunu da engellemektedir. yumurtalık kanseri için de kullanılabilmektedir. Tedavi sürecinde destek olmaktadır. Bu çayı hazırlamak için kaynamış 1 bardak suyun içerisine bir miktar kabuğu soyulmuş taze zencefil koyunuz. Yaklaşık olarak 10 dakika beklettikten sonra afiyetle içebilirsiniz. Eğer ki tadı acı olursa bal ekleyebilirsiniz.

Adet Söktürmek İçin Kekik Çayı İçilir mi?

Kekik suyu çayı adet dönemlerinde hem ağrıyı hafifletmek hem de düzenli adet gerçekleşmesi için faydalı olmaktadır. Günde iki bardak tüketildiğinde yumurtalıkların sağlıklı olmasına destek olmaktadır. Kaynamış suyun içerisine bir tutam kekik atıp demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Hamile kadınların ya da hamilelik şüphesi olanların içmemesi gerekmektedir.

Adet Söktürmek İçin Soğan Kabuğu Kürü

Adet olamıyorsanız ve regl dönemini gecikiyorsa soğan küründen yararlanabilirsiniz. Soğan kürü adet düzenleyici ve söktürücü özelliği bulunan doğal bir yöntemdir. Yaklaşık iki bardak miktarındaki suyu kaynatıp içerisine soğanları bölerek atınız. 5 dakika kaynadıktan sonra suyu süzüp öğlen yemeklerden önce 1 bardak tüketiniz. Bunu 2 hafta boyunca düzenli uygulayınız.

Düzenli adet görmek yumurtalıkların sağlıklı çalışması anlamına gelmektedir. Adet gecikmesinin oluşmaması için doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Eğer ki adet söktürücü çay tarifleri işe yaramıyorsa veya daha ciddi problemler söz konusu ise mutlaka uzman bir doktora başvurunuz. Bu durum kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bulimia Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Nasıl Başlar?

Bulimia Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Nasıl Başlar?

Bulimia hastalığı; kişinin yeme kontrolünü kaybedip, yiyebileceğinden daha fazla yemek yeme durumuna gelmesi ve düzenli yemek yeme alışkanlığını kaybettiği bir beslenme bozukluğudur...

Asherman Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asherman Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asherman sendromu; rahim boşluğunun tamamında ya da bir bölümünde görülebilen, halk arasında rahim içi yapışıklıklar olarak nitelendirilen bir rahatsızlıktır...

Yeşil Kahve Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Demlenir?

Yeşil Kahve Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Demlenir?

Yeşil kahve çekirdeği ile zayıflama son zamanlarda oldukça tercih edilen bir yöntemdir ve metabolizma hızlandırıcı özelliği sayesinde yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır...

Kontür Fırçası Nedir? Nasıl Olmalı? Nasıl Kullanılır?

Kontür Fırçası Nedir? Nasıl Olmalı? Nasıl Kullanılır?

Yüz hatlarını belirginleştirmeyi sağlayan kontür fırçası, makyaj yaparken en çok tercih edilen malzemelerden biridir...