yeniloji.com
Sağlık

Krill Yağı Nedir? Krill Oil Mi, Omega 3 mü?

Henüz yorum yazılmadı
Krill Yağı Nedir? Krill Oil Mi, Omega 3 mü?
Yeniloji 340 görüntüleme

Krill, karidese benzeyen küçük bir deniz canlısıdır. Krill canlısından elde edilen yağa ise krill yağı adı verilir.

Krill Yağı Nedir, Ne Demek?

Denizde yaşayan krill canlısından elde edilen kirll yağı, son zamanlarda içerisinde bulunan omega 3 açısından çok fazla ün kazanmış durumdadır. Bunun sebebi ise şu şekilde söylenebilir ki o da DHA'dır. DHA, omega 3 yağ asidi arasında en faydalı diye bilinen asittir. Krill oil ise DHA açısından oldukça zengindir. Krill yağının omega 3'ten daha faydalı olduğu düşünülmektedir.

Krill oil, Dokosaheksaenoik Asit açısından oldukça zengindir ve bu yağ asidi beynin en önemli yapı taşını oluşturmaktadır.

Bu yağın içerisinde bulunnan DHA bir omega 3 yaş asidi çeşididir. Bu yağ asidi beyindeki omega 3'lerin yaklaşık olarak %97'sini oluşturmaktadır. Hafıza, dil, yaratıcılık, duygu ve dikkat problemlerinin oluştuğu yerlerde u yağ asidinin önemi belirtilmektedir.

Omega 3 Nedir? Ne İşe Yarar?

Öncelikle krill yağı ve omega 3 arasındaki farkı öğrenmek için öncelikle omega 3 nedir onu bilmekte fayda olacaktır. Omega 3 esantiyel yağ asitleridir. Omega 3 yağ asitleri vücut için gereklidir. Fakat vücut tarafından üretilmezler. Dışarıdan alınmak durumundadırlar. Temel omega 3 yağ asitleri şu şekildedirler; alfa-linolenik asit, eikosapentaenoik asit EPA ve dokosaheksaenoik asit DHA'dır. Alfa-linolenik asit bitkisel yağdır. Dereotu, dere gibi yeşil yapraklı bitkilerde bulunur. DHA ve EPA ise hayvan kaynaklıdır. Bazı alglerde, balık yumurtasında yani havyarda ve derin deniz canlılarında bulunur. Normal bir bireyin vücudunda, yeşil yapraklı bitkilerden alınan alfalinolenik asitler EPA ve DHA 'ya dönüştürülürken yaşlılarda ve çocuklarda bu durumun gerçekleşmesi zor olur. Bu durumda dışarıdan takviye alınması gerekir.

Dha ve Epa Nedir? Faydaları Nelerdir?

DHA, öğrenme kabiliyetini artırır. Depresyon ve anksiyetenin azalmasına yardımcı olur. Göz, sinir, beyin ve bağışıklık sistemini korur. Sağlıklı bir ruh hali için oldukça faydalıdır. EPA, DHA' nın yanı sıra sağlıklı bir vücut ve kalp için oldukça gereklidir. Kalp ve dolaşım sistemini destekler. Eklem hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Kan şekerinin dengede olmasına yardımcı olur.

Krill Yağının Faydaları Nelerdir?

Krill yağı yüksek kolesterolü düşürmektedir. Kolesterol seviyesini dengelemektedir. Kötü kolesterol oranını ciddi ölçüde azaltır ve iyi kolesterol oranını % 40 oranında arttırır. Kolesterolün yanı sıra kalp sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bayanlarda adet öncesi sendromunu en aza indirgemektedir. Ayrıca bilindiği üzere omega 3 eksikliği beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına neden olmaktadır. Hafıza zayıflıkları ve diğer beyin fonksiyonlarındaki yavaşlamanın önüne geçmektedir. Krill yağında bulunan yüksek DHA içeriği sayesinde beyni bunlara karşı koruyabilir. Krill yağı aynı zamanda eklem ağrısı, cilt kanseri, yaşlanma, depresyon gibi durumlar için de oldukça faydalıdır.

Krill yağı genel olarak omega 3 kaynakları gibi genel vücut sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunur. Bilimsel olarak krill yağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya konmuştur. Son olarak söylemek gerekir ki balık yağı da krill yağı da vücudumuz için oldukça faydalı yağ asitleridir. Ancak belirtmek gerekir ki krill yağı balık yağına göre vücutta daha hızlı emilmektedir. Krill yağı son yıllarda omega 3'ten daha etkili olduğu için daha fazla tercih edilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kamburluk için Korse Takmak İşe Yarıyor mu?

Kamburluk için Korse Takmak İşe Yarıyor mu?

Kamburluk için korse takmak; omurgada meydana gelen eğriliğin düzelmesine ve sırt ağrılarının giderilmesine yardımcı olarak vücudun daha rahat ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır...

Hippi Nedir? Nasıl Olunur? Hippi Giyim Tarzı

Hippi Nedir? Nasıl Olunur? Hippi Giyim Tarzı

1960’lı yılların gençleri tarafından ortaya çıkan bir moda akımı olan ve aynı zamanda “çiçek çocuklar” olarak bildiğimiz bu akıma hippi tarzı denilmektedir...

Trombosit Nedir? Trombosit Sayısı Düşüklüğü Neden Olur?

Trombosit Nedir? Trombosit Sayısı Düşüklüğü Neden Olur?

Kanama esnasında kanın pıhtılaşma görevini üstlenen ve bu görevi yerine getiren hücre parçalarına trombosit denir...

Aspir Yağı Zayıflatır mı? Aspir Yağı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Aspir Yağı Zayıflatır mı? Aspir Yağı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Aspir yağı; çok eski zamanlarda tıbbi faydaları için kullanılan, yüksek oranda antioksidan barındıran içeriği sayesinde hem zayıflama hem de vücut sağlığı için tercih edilen bitkisel bir yağdır...