yeniloji.com
Sağlık

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?
Yeniloji 1428 görüntüleme

Çocuklarda saç dökülmesi; yanlış beslenme, güneş ışığından yeteri kadar yararlanamama gibi durumlardan kaynaklanan, ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Genel olarak yetişkinlerde meydana gelen saç dökülmesi aynı zamanda bebeklerde ve çocuklarda da sorun haline gelebilir. Bir sağlık problemi olarak bahsedeceğimiz çocuklarda saç dökülmesi, özellikle 5 yaşın altında görülmektedir. Bölgesel ve yoğun bir şekilde dökülme gerçekleşirse eğer, alopesi olarak isimlendirilir. Dökülmeler saçın genelinde görülebilirken aynı zamanda bozuk para büyüklüğünde de toplu dökülmeler söz konusu olabilir. Çocuklarda saç dökülmesi sebeplerine bakacak olursak eğer;

Saç mantarı: eğer bu durum söz konusunda kafa derisinde pul pul dökülmeler söz konusu olur. Zaman içerisinde bu dökülmeler koyu izler bırakabilir. Bulaşıcı olan bu hastalık acilen tedavi edilmelidir. Başka bir çocuğa bulaşması da söz konusu olabilir. Taraktan, saç tokasından ve ortak eşyaların kullanılması ile kişiden kişiye bulaşabilir.

Çeşitli hastalıklar: Eğer çocukların saç köklerinde zarar meydana gelirse, yeni saçların çıkması ve büyümesi söz konusu olmaz. Bu çoğunlukla lupustan kaynaklanır. Saç derisindeki kızarıklık, kabarcık, pul pul dökülme söz konusu oluyorsa eğer, mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

Saç çekme kompülsiyonu: Trikotilomani olarak de bilinen bu durum, içten gelir. Çocuk istemsiz olarak sürekli saçını çeker. Bu durumdan kendini alamaz. Stres altında bu daha fazla olur ve saç dökülmesi meydana getirebilir.

Bakteriyel enfeksiyonlar: Deride ya da yumuşak dokularda oluşan enfeksiyonlardan kaynaklı saç dökülmesi söz konusu olabilir. Bakteri açık bir yaradan ya da solunum ile vücuda girebilir.

Saçkıran: Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülen saçkıran, saç köklerini etkilemektedir. Baş derisinde şişlik ve soyulmalar ile görülebilir. Bulaşıcı değildir. Doğru ve dengeli beslenme, stresten uzak durma ile giderilebilir.

Alopesi totalis: bir hastalıktır ve genel olarak bağışıklıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanır. Saçların uzamasını önler ve hastalık ilerlediği zaman saç dökülmesi söz konusu olur. Genel anlamda genetik sebeplerden dolayı meydana gelir.

Telogen effluvium: Kalıcı saç dökülmesine neden olmayan bu durum, aşırı kilo kaybı, travma, yaralanmalar gibi biyolojik, psikolojik ve duygusal faktörler sonrasında gelişebilir.

Kıl gövdesi travması: Fiziksel stres sonrasında gerçekleşebilir. Saçların çok sıkı bağlanması, saç köklerini yumuşatan sıvıların kullanılması ve sürtünmeler sonucunda meydana gelerek çocuklarda saç kaybına neden olabilir.

4 yaşındaki çocuğun saç dökülmesi gibi bir durum söz konusu ise bunun bir sağlık problemi olduğunu biliniz ve kısa sürede doktora başvurmalısınız. Bahsettiğimiz üzere bazen bir hastalığın sonucu ya da belirtisi olarak karşımıza çıkabilir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi için öncelikle dengeli ve yeterli beslenmesi gerekmektedir. Vitamin eksikliği çocuklar bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bunun sonrasında saç dökülmesi gibi problemlerin oluşmasına neden olabilir. B vitamini eksikliği çocuklarda saç dökülmesine neden olan bir durumdur. B3 vitamini eksik olduğu zaman saç kökleri zayıflar ve dökülme söz konusu olur.

Demir, Çinko, Niacin ve Biotin eksikliği sonrasında çocuklarda saç dökülmesi durumu söz konusu olabilir. 9 yaşında saç dökülmesi ya da daha küçük ve büyük yaşlarda saç kaybı söz konusu oluyorsa eğer, uzman bir doktora danışmayı ihmal etmeyiniz.

Çocuklar Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Dökülmenin sebebine göre uygulanan tedavi, kısa süre içerisinde dökülmelerin durmasını sağlamaktadır. Vitamin eksikliği varsa eğer, vitamini içeren besinlerin yenmesi ve çocukların yeterli şekilde güneşe çıkarılması gerekir. Eğer stere dayalı dökülme söz konusu ise etkenin ortadan kaldırılması gerekir.

Çocukların bakım ve temizliğinde kullanılan ürün içerikleri saç sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Kepeklenme, pul pul dökülme gibi sorunlar söz konusu oluyorsa, yanlış şampuan ve sabun kullanımından kaynaklanabilir. Çocuklar için özel olarak hazırlanmış ve tasarlanmış ürünler kullanılmalıdır. Zararlı, kimyasal ve alerjen ürünlerden uzak durulmalıdır.

Çocuklarda Saç Dökülmesi için Hangi Doktora Gidilir?

Eğer çocuğunuzda anormal şekilde bir saç dökülmesi problemi varsa, dermatoloji uzmanına başvurmanı gerekir. Saç sorunları ile ilgili bölüm dermatologlardır. Bebeklerde saç dökülmesi doğumdan 3-4 hafta sonra başlayabilir. Fakat bu endişe gerektirmez. Sonrasında tekrar saç çıkacaktır. Ama çocuğunuzun yaşı büyükse ve bu tarz sorunlar yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Korse ile Beli İnceltmenin Yolları

Korse ile Beli İnceltmenin Yolları

Bölgesel zayıflamayı destekleyen korseler bel bölgesinin incelmesini ve vücut hatlarının daha belirgin ve kıvrımlı durmasını sağlayarak forma girmeye yardımcı olmaktadır...

Vücuttan Kimyasallar ve Toksinler Nasıl Atılır?

Vücuttan Kimyasallar ve Toksinler Nasıl Atılır?

En kısa süre içerisinde vücuttan kimyasallar nasıl atılır sorusunun yanıtını arayan kişiler, böylece bu toksinlerin zararlarından kurtulabilmektedir...

Slip Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Modelleri ve Kullananlar

Slip Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Modelleri ve Kullananlar

Slip korse; vücudu sıkılaştıran ve incelten kumaşı sayesinde kalça, basen ve bel bölgesinin zayıflamasına destek olan, fazlalıkları gizleyen bir korse modelidir...

Bel Şekillendirici Korse ile İncelme

Bel Şekillendirici Korse ile İncelme

Bel şekillendirici korseler; bölgesel incelme konusunda etkilidir ve sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olmaktadır...

Ne Yapsam Zayıflayamıyorum Ne Yapmalıyım?

Ne Yapsam Zayıflayamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kilo vermekte zorlanan ve kolay kilo alan kişiler "ne yapsam zayıflayamıyorum" diyen ve uyguladıkları yöntemlerden etkili sonuçlar almayanlar için geliştirilmiş olan pek çok zayıflama yöntemi bulunmaktadır...

Termal Yelek Korse Nedir?

Termal Yelek Korse Nedir?

Termal yelek korse; sırt bölgesine destek olan ve göbek bölgesini incelten, göğüslerin daha toplu durmasını sağlayan, zayıflamaya yardımcı bir korse modelidir...

Vajinismus Nedir? Tedavi ve Egzersizleri

Vajinismus Nedir? Tedavi ve Egzersizleri

Kadınların önemli bir bölümünde meydana gelen vajinismus sorunu gerçek anlamda vajinanın psikolojik sorunlara bağlı olarak kasılmasıdır...

Mor Lahana Neye İyi Gelir? Zararları Nelerdir? Suyu Nasıl Çıkarılır?

Mor Lahana Neye İyi Gelir? Zararları Nelerdir? Suyu Nasıl Çıkarılır?

Akdeniz kökenli bir sebze olan mor lahana, antioksidan açısından zengin, vitamin ve mineral bakımından yüksek değerlere sahip bir besindir...

Haşlanmış Patates Diyeti Kilo Verdirir mi? Yapanlar ve Yorumlar Nedir?

Haşlanmış Patates Diyeti Kilo Verdirir mi? Yapanlar ve Yorumlar Nedir?

Haşlanmış patates diyeti; yağsız yoğurt ile birlikte yapılan, lif açısından yüksek ve tok tutucu özelliği bulunan, hızlı ve sağlıklı kilo vermeyi sağlayan bir beslenme programıdır...

Maskülen Makyaj Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Maskülen Makyaj Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Maskülen makyaj; yüz görünümünde erkeği andıran sert bir görünümün yakalanması için uygulnan bir trenddir...