yeniloji.com
Yaşam

Kötü Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? Ayakkabı Kokusuna Çözüm Yöntemleri

Henüz yorum yazılmadı
Kötü Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? Ayakkabı Kokusuna Çözüm Yöntemleri
Yeniloji 122 görüntüleme

Günlük hayatta kişiyi oldukça rahatsız eden ayakkabı kokusu, özellikle havaların ısınması ve ayakların ayakkabı içerisinde terlemesi ile karşımıza çıkan bir durumdur. Yazımızın içeriğinde ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusu için birtakım pratik bilgiler sunacağız.

Kötü Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakların uzun süre ayakta durması, çorap giymemek ya da giyilen çorabın naylon olması gibi durumların yanı sıra yanlış ayakkabı seçimi, ayakkabının malzemesinde kullanılan kumaşlar ve parçalar ayakkabı kokusu meydana getirebilmektedir. Kişinin günlük yaşamını önemli ölçüde düşüren bu durum birtakım pratik yöntemler ile son bulabilmektedir. Ayakkabı kokusu nasıl geçer diye bakacak olursa sizlere şunları sunabiliriz:

Karbonat: Ayakkabı kokusu karbonat ile etkili bir şekilde giderilebilmektedir. Gece ayakkabıların içerisine 1 kaşık karbonat koymak, sabaha kadar varolan kokunun giderilmesi için etkili olmaktadır.

Doğal maddeler: Kokuyu temizlemek ve koku meydana getiren bakterilerin giderilmesi için birtakım ürünler kullanılabilir. Lavanta, adaçayı, lavanta yaprakları, portakal ve limon kabukları bunlar arasında gösterilmektedir. Bunlardan herhangi bir tanesini gece ayakkabınızın içerisine koyarsanız kokunun sabah gittiğini görebilirsiniz.

Pudra: Ayakkabı kokusunun geçmesi için etkili olan yöntemlerden biridir. Bebek pudrası ya da talk pudrası gibi ürünler, nemi hapsederler. Bu da kokunun giderilmesini sağlar. Gece ayakkabınızın içerisine bu pudralardan herhangi birini dökünüz. Daha sonra sabaha kadar bekletiniz. Ayakkabıyı giymeden önce ayaklarınıza da biraz pudradan sürerseniz konunun tekrardan oluşmasını önleyebilirsiniz.

Genel olarak ayakkabı kokusuna bitkisel çözüm yöntemleri arasında bu 3 yöntem uygulanır. Fakat çay ağacı yağı da etkili olabilmektedir. Dezenfektan özelliği bulunan çay ağacı yağı, ayakkabının iç tabanına birkaç damla damlatılır. Bu şekilde kokunun oluşması önlenir ve koku giderilir.

Ayakkabı Kokusuna Çözüm Yöntemleri

Birçok kişinin problemi olan ayakkabı kokusu birtakım yöntemler ile çözüme kavuşabilmektedir. Ayakkabı kokusu giderici sprey bunlardan biridir. Bu spreyler ayaklar için bir deodorant olarak nitelendirilebilir. Bu spreyler ile kokunun giderilmesi sağlayabilir. Ayakkabı kokusuna ne yapılır diye belirtecek olursak eğer;

Sirke: Ayakkabı kokusu sirke ile etkili bir şekilde giderilebilir. Anti-bakteriyel özelliği bulunan sirke temizlik için sıklıkla tercih edilmektedir. Bir sprey şişesinin içerisine yarı sirke yarı su olarak şekilde bir karışım yapınız. Ayakkabınızın tabanına ve astarına sıkıp havadar bir yerde kurumaya bırakınız. Tamamen kuruduğunda koku gitmektedir.

Poşet Çay: Günlük hayatta ayakkabı kokusu poşet çay yöntemi oldukça etkili ve kolaydır. Siyah çayın içerisinde yer alan tannik asit bakterilerin öldürülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu asit ayakların uzun süre kuru kalmasını da sağlar. İki adet poşet çayı ayakkabınızın içerisine yerleştiriniz. Sabaha kadar bu şekilde bekletiniz. Nemi gideren bu çaylar aynı zamanda kokunun giderilmesini de sağlamaktadır.

Patates: Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen ayakkabı kokusu patates yöntemi ile giderilebilmektedir. Çiğ patatesi soyup, dilimler şeklinde kesiniz. Ayakkabınızın içerisine yerleştirip 1 gece boyunca bekletiniz. Sonrasında çıkartıp açık havada kurumaya bırakınız. Bu şekilde kokunun giderildiğini görebilirsiniz.

Ayakkabı kokusuna ne iyi gelir diye baktığımızda kolonya da etkili bir uygulama olarak nitelendirilmektedir. Eğer ki bu yöntemlere rağmen koku çok fazla oluyorsa ayakkabılarınızda kullanılan malzemelerden kaynaklı olabilir.

Ayakkabı Kokusu Neden Olur?

Asıl olarak ayakkabı neden kokar diye baktığımızda bunun nedeni ayakların ayakkabı içerisinde terlemesidir. Terlediğiniz zaman bakteriler meydana gelir. Bu da koku meydana getirir. Gün boyu ayaklar ayakkabının içerisine kaldığında koku kaçınılmaz olmaktadır. Terleme ile ortaya çıkan bakteriler ayaktaki ölü hücre ve yağlar ile beslenmektedir. Özellikle çorapsız ayakkabı giydiğinizde ya da çoraplar naylon kumaştan olduğunda bu tarz durumlarla çok fazla karşılaşırsınız. Bundan dolayı pamuklu çorap tercih ediniz. Ayrıca yaz aylarında hava almayan ayakkabılar giymeniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pirinç Lapası Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Zayıflayanlar ve Yorumlar

Pirinç Lapası Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Zayıflayanlar ve Yorumlar

Pirinç lapası diyeti; etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan tek tip ve kısıtlı beslenmeye dayan bir kilo verme yöntemidir...

Kozalak Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Kozalak Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Kozalak suyu; vücut direncinin artmasını sağlayan, cilt sağlığını iyileştiren ve ruhsal sağlığı destekleyen bir içeriğe sahip karışımdır...

Atkins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Listesi ve Zararları

Atkins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Listesi ve Zararları

Atkins diyeti; kilo vermeye yardımcı olan, düşük karbonhidratlı bir beslenme programıdır...

Kumkuat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

Kumkuat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

Kumkuat; turunçgiller ailesinden olan, halk arasında kamkat, süs mandalinası ve altın portakal gibi isimlerle bilinen, kabuğu ile yenen bir meyve çeşididir...