yeniloji.com
Sağlık

Grip Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri

Henüz yorum yazılmadı
Grip Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri
Yeniloji 16 görüntüleme

Grip aşısı; sonbahar ve kış aylarında yayılım gösteren grip hastalığının önlenmesi ve engellenmesi için yapılan ve mikroplardan korunmayı sağlayan bir yöntemdir.

Grip Aşısı Nedir, Ne Demek?

Asıl olarak aşı tedavi amaçlı değil korunma amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Grip mikrobunun daha az etkili hale getirilmesi için uygulanan grip aşısı, vücudun savunma mekanizmasının güçlenmesini sağlayan bir yöntemdir. İnaktif bir aşı olan grip aşısı, ölü bir aşıdır. Özellikle risk grubunda olan kişiler için grip aşısı oldukça önemlidir. Çünkü grip bağışıklığı düşük olan kişilerde ciddi sorunlar meydana getirebilmektedir. Bu rahatsızlık influenza A ve B virüslerinden kaynaklanmaktadır. Aşının içerisinde ise bu virüslerin etkisini bitirecek etkenler yer almaktadır.

Bir tür solunum yolu hastalığı olan grip, genel olarak mevsim geçişlerinde gözlemlenmektedir. Grip aşısı koruma etkisi olan bir aşıdır ve bu etki sayesinde kişinin yıl boyunca sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle risk grubunda olan kişilerin vurdurması önerilmektedir. Akciğer hastaları, kalp hastaları, kanser hastaları, böbrek yetmezliği olan kişiler, hamileler, okula başlayan çocuklar, bağışıklık sistemi güçsüz olan ve devamlı olarak grip olan kişiler bu aşıyı yaptırabilirler. Bu şekilde gripten korunarak daha sağlıklı bir kış atlatırlar. Bulaşıcı olan grip hastalığı toplu yerlerde ya da temas sonucunda yayılım gösterebilmektedir. Bu tarz durumlara da ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Yılın hemen hemen her ayında ve mevsiminde görülen grip hastalığını önlemek amacı ile grip aşısı kişi grip olmadan önce eylül-mart ayları içerisinde yaptırılması önerilmektedir. Aşı yapıldıktan sonra koruma etkisinin meydana gelmesi yaklaşık olarak 1-2 hafta sürmektedir. Bu nedenle hava çok soğumadan yaptırılması tavsiye edilmektedir. Gribe bağlı olarak gelişen komplikasyonların önlenmesi konusunda en etkili yollardan biri olan bu aşı yöntemi, mevsim boyunca vücutta koruyucu etki meydana getirmektedir. Havalar çok fazla soğumadan bu aşıyı yaptırırsanız vücudunuzun bağışıklığını güçlendirmiş olursunuz. Böylece henüz grip olmadan aşı vücuda etki eder ve koruyuculuğunu devam ettirir.

Grip Aşısının Faydaları Nelerdir?

Bazı uzmanlara göre 6 aydan büyük olan her bireyin grip aşısı olması gerekmektedir. Özellikle çeşitli sebeplerden dolayı bağışıklığı bastırılmış olan kişilerin bu aşıyı olması gerekmektedir. Bu virüsün temel amacı ve faydası gribe karşı vücudu korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Özellikle havaların soğuması sonucunda sıklıkla rastlanılan ve solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarında biri olan gripten kurtulmak, mevsim geçişlerinde hasta olmamak için bu aşı tavsiye edilmektedir. Grip aşısının faydaları asıl olarak gribe karşı koruyucu etki oluşturmaktır.

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Aşıdan sonra bazı insanlarda birtakım yan etkiler görülebilmektedir. Grip aşısının yan etkilerinde baktığımızda ateş ve öksürük sayılabilir. Bu herkes için aynı değildir. Bazı insanlar herhangi bir yan etki meydana gelmezken bazıları için duru daha da farklı olmaktadır. Bazı kişiler bu aşının güvenilir olmadığını belirtirken pek çok uzman aşının güvenilir olduğunu belirtmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Tarifi ve Yapanlar

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Tarifi ve Yapanlar

Evde cilt bakımı yapmak, kendi ortamımızda, kendimize zaman ayırdığımız bizi rahatlatıcı en güzel aktivitelerden biridir...

Eklem Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler ve Bitkisel Çözümler

Eklem Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler ve Bitkisel Çözümler

Eklem ağrılarına iyi gelen birbirinden farklı bitkiler ve bu bitkilerle elde edilmiş olan doğal çözümler bulunmaktadır...

Terletici Zayıflama Taytı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Yorumlar

Terletici Zayıflama Taytı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Yorumlar

Terletici zayıflama taytı; hem bacakların hem de bel ve göbek bölgesinin incelmesini sağlayan, kısa süre içerisinde vücutta şekillendirici bir etki meydana getiren iç giysilerdir...

Sezeryan Mı, Normal Doğum Mu? Riskleri Nelerdir?

Sezeryan Mı, Normal Doğum Mu? Riskleri Nelerdir?

Doğum yapmak isteyen birçok kadın sezeryan mı normal doğum mu ikilemi arasında kalmaktayken buna en uygun çözümü doktorlar vermektedir...