yeniloji.com
Yaşam

Trans Kadın Nedir, Ne Demektir? Ameliyatı ve Hormon Tedavisi

Henüz yorum yazılmadı
Trans Kadın Nedir, Ne Demektir? Ameliyatı ve Hormon Tedavisi
Yeniloji 34 görüntüleme

Trans kadın; transseksüel birey olarak da tanımlanan, biyolojik anlamda içerisinde olduğu cinsiyetten farklı bir cinsel kimlik taşıyan kadınlara verilen isimdir.

Trans Kadın Nedir, Ne Demektir?

Fiziksel olarak erkeksi özelliklere sahip olmasına rağmen, asıl olarak kişinin kendini kadın olarak hissetmesi ve tanımlaması durumuna verilen isim olan trans kadın, tam tersi şekilde oluştuğunda trans erkek olarak tanımlanır. Kişinin kendini biyolojik kimliğinden farklı görmesi durumunda transseksüel kavramı ön plana çıkmaktadır. Kişi kendini tanımladığı ve hissetiği cinsiyete tıbbi yardımlar ile geçiş yapabilmektedir.

Günümüzde çok sık kullanılan trans kadın ya da trans erkek kavramı, asıl olarak kişilerin cinsel yönelimlerindeki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Kişinin cinsel kimliği ile hissettiğinin farklı olması durumu trans birey olarak karşımıza çıkar. Bu cinsel yönelimden tamamen farklı bir olgudur. Bazı trans kadınlar ya da erkekler, belirtilen cinsel yönelimlerin yetersiz ya da kendilerine uygulanamaz olduğunu belirtmektedir.

Transseksüellik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bireyin kadın ya da erkek cinsiyeti rollerine uygun olmaması fakat bu iki cinsiyet arasında hareket etmesi olarak tanımlanan transseksüellik, bireyin doğduğu zaman sahip olduğu cinsel organa göre bir cinsiyete tabi tutulmasının, kendilerini tanımlama ve açıklama konusunda yetersiz olduğunu belirtilen bir tercih ve kavramdır. Bu kişiler doğumda kendilerine atfedilen cinsiyeti kedileri açısından tanımlayamama ve temsil edememe durumundadır.

Birçok kişide henüz çocukluk döneminde başlayan bu durum, ergenlikte daha fazla hissedilebilmektedir. Karşı cinsiyete sahip olma arzusunun bulunması, karşı cins gibi giyinmek, hissetiği cinsin oyuncakları ile oynamak, kendi cinsine uygun olan davranışlardan ve özelliklerden hoşlanmama, karşı cinse yönelik davranışlarda bulunma gibi durumlar transseksüellik belirtileri olarak kabul edilmektedir. Birçok kişi trans olduğumu nasıl anlarım diye merak etmektedir. Bu bazen psikolojik olabilirken bazen sendrom olarak doğuştan gelebilir. Hormonal birtakım rahatsızlıklarda da kaynaklanabilir.

Trans Kadın Hormon Tedavisi Nasıl Olur?

Kendi cinsiyetini kabul etmeme ve kendini farklı cinsiyet hissetme durumunda olan kişiler, atandıkları cinsiyete uygun olmadıkları için birtakım hormonal tedaviler görürler. Kadın ve erkek vücudu biyolojik olarak farklı yaratılmıştır. Kadınlık hormonu östrojen, erkeklik hormonu ise testosterondur. Trans hormon tedavisi ilaçları ile amaç ikincil cinsiyet özelliklerinin cinsiyet kimliği ile uygun hale gelmesini sağlamaktır.

Biyolojik anlamda erkek cinsiyeti özellikleri taşımasına rağmen kendini kadın hisseden ve bu cinsiyete ait olduğunu düşünen bireyler, hormon tedavisi ile kadın vücuduna daha fazla sahip olabilirler. Fakat bunun için uzman bir doktor gereklidir. Ayrıca hormonlar sadece cinsiyetin benimsenme yönündedir. Kadınlık hormonu alınması, zaman içerisinde göğüslerde büyüme ve sarkma meydana getirebilir.

Trans Kadın Ameliyatı ve Cinsiyet Değiştirme

Ülkemizde ve dünya üzerinde trans kadın sayısı oldukça fazladır. cinsel kimliğini ve görünümünü değiştirmek isteyen bireyler ameliyat ile vücutlarında kalıcı değişiklik meydana getirebilmektedir. Gerçek cinsiyet değiştirme ameliyatı öncesinde kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Mahkemenin izin vermesi, bekar olması, ruh sağlığı açısından bunun zorunlu olması ve üreme özelliğinden yoksun olması gerekmektedir. Ülkemizdeki şartlar bu şekildedir.

Uzman bir psikiyatr kişinin cinsiyet değiştirmeye ruhen müsait olup olmadığını belirlemelidir. Buna göre mahkeme raporundan onay çıkmaktadır. Bu ameliyatta penis ve yumurtalıklar, vajina ve memeler gibi biyolojik olarak öne çıkan organlarda temelli değişikliğe gidilmektedir. İyileşme süreci biraz uzun olsa da zaman içerisinde vücut kendini toplamaktadır. Cinsiyet değiştirme ameliyatı ücreti pahalı olmakla birlikte kadından erkeğe dönüşme biraz daha zahmetli olmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Kenevir yağı; kenevir tohumlarının soğuk pres yönteminden geçmesi ile elde edilen, hem cilt sağlığını hem saç sağlığını hem de vücut sağlığını olumlu yönde etkileyen bir yağ çeşididir...

Atom Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Atom Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan atom çayı, özellikle kış aylarında artış gösteren öksürük, grip gibi hastalıklardan kurtulmak için tüketilen doğal bitki çaylarının karıştırılması ile elde edilen bir içecektir...

Sarımsak Limon Maydanoz Kürü Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Sarımsak Limon Maydanoz Kürü Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Sarımsak limon maydanoz kürü damar tıkanıklığını ortadan kalkmasına yardımcı olan ve kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen bir karışımdır...

Omuz Korsesi Nasıl Takılır? Zararları ve Faydaları

Omuz Korsesi Nasıl Takılır? Zararları ve Faydaları

Omuz korsesi; sırt bölgesinin düz ve dik durmasını bunun yanında ağrıların hafiflemesini ve zaman içerisinde tamamen azalmasını sağlayan bir korse modelidir...