yeniloji.com
Yaşam

Bit Nedir? Nasıl Temizlenir? Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Bit Nedir? Nasıl Temizlenir? Temizleme Yöntemleri Nelerdir?
Yeniloji 1847 görüntüleme

Bit; varlığını ve yaşamını devam ettirebilmek için insan kanına girmeye ihtiyaç duyan parazitler olarak isimlendirilir. Genel olarak çocukların saçlarında gördüğümüz bit, her şekilde herkese bulaşabilir ve aşırı derecede kaşıntı meydana getirir.

Bit Nedir, Ne Demek?

Hayatının her döneminde en az bir kere herkesin maruz kalmış olduğu bit, asalak bir canlıdır ve devamlı olarak konaklayabileceği bir yer arayan canlıdır. Olgun bir bit yaklaşık olarak susam büyüklüğündedir. İnsan vücudu dışında sadece 48 saat hayatta kalabilmektedir. Yaşamlarını devam ettirebilmek için insan vücudunu sıkça kullanan bu parazitler genel olarak en sıcak yerleri severler. Bu yüzden kulak arkası ve ense kısmını tercih ederler.

Bitler zıplama ve uçma özelliğine sahip değildir. Fakat yakın temas halinde bir kafadan başka bir kafaya hemen bulaşabilirler.

Bit çok kolay bir şekilde insansan insana yayılabilmektedir. Saçına bit bulunan bir kişinin şakasını, atkısını takmak bulaşması için oldukça yeterli bir sebeptir. Yakın temas halinde hemen bulaşabilen bit, aynı zamanda çocuklar okula oynarken bile yayılabilmektedir. Askıda yan yana duran bir monttan da bulaşma ihitmali bulunmaktadır. Bu nedenle genel olarak okul çağındaki çocuklarda görülmektedir. Fakat belirtildiği üzere yayılması kolay olduğunda başka kişilerde de görülebilmektedir.

Bit Nasıl Temizlenir? Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Pek çok kişide ve özellikle çocuklarda görülebilen bitlerden kurtulmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunları şu şekilde belirtebiliriz:

1. Yöntem: Vazelin, şampuan ve ince sıkılı dişli bit tarağı malzemeleri bitlerden kurtulmak mümkündür. Bol miktarda vazelini saça sürünüz. Yaklaşık olarak 1 saat bekletiniz. Daha sonra tarakla tarayınız. Ardından ise saçlarınızı şampuan ile düzgün bir şekilde toplayınız.

2. Yöntem: 5 damla okaliptus yağı, 5 damla biberiye yağı ve 5 damla zeytinyağı, bitlerin yok edilmesi için etkili bir karışımdır. Bu yağları karıştırınız ve saç diplerine güzelce masaj yaparak sürünüz. Yaklaşık olarak 1 saat bekleyiniz. Daha sonra bit tarağı ile saçlarınızı tarayınız. Sonrasında da duş alarak saçlarınızı temizleyiniz.

3. Yöntem: 5 damla nane yağı, bir miktar zeytinyağı, bir miktar elma sirkesi ve bit tarağı kullanarak bitleri yok etmek mümkündür. Bu karışımı hazırlamak için öncelikle nane yağı ile zeytinyağını karıştırınız. Saçlarınıza masaj yaparak, saç diplerine bu karışımı sürünüz ve 1 saat bekleyiniz. Daha sonra sirkelerin yoğun olduğu yere elma sirkesini sürünüz. 15 dakika sonra bit tarağı ile taratınız.

Doğal yöntemler saçlarınızdaki bitlerin giderilmesi için yeterli olabilmektedir. Fakat uygularken alerjinizin olmamasına dikkat ediniz. Alerjiniz varsa yan etki meydana gelebilir.

Saçta Bit Belirtileri Nelerdir?

Bitler genel olarak kaşıntı ile kendini belli etmektedir. Kaşıntı genel olarak gece saatlerinde meydana gelir. Çünkü bitler bu saatlerde kan emmektedir. Kan emerken saç derisine yaymış oldukları salyalar ise kaşıntı meydana getirmektedir. Bu alerjik bir reaksiyondur. Bitler kafa derisinde görülebilecek şekildedir. Ama genel olarak yumurtalarını yakalamak daha kolaydır. Bunlar sirkelerdir. Kepekten farkları ise tarama ya da fırçalama gibi işlemler ile dökülmezler. 7-10 günlük bir süre sonucunda parazite dönüşürler.

Bit İlaçları İşe Yarar mı?

Genel olarak bit ilaçları kısa süre içerisinde bitlerden kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Doktorun önerdiği dozda kullanılması gerekmektedir. Tek dozluk bir ilaç kullanımı bitin yayılmasını durdurma konusunda oldukça etkilidir. Reçetesiz satılan ilaçlar da bulunmaktadır. Fakat konu çocuklar olunca reçeteli satılan ilaçlar daha sağlıklı olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Curcumin 500 Altın Yoğurt Kürü nedir? Zayıflatırmı? Fiyatı, Kullananlar, Şikayetler

Curcumin 500 Altın Yoğurt Kürü nedir? Zayıflatırmı? Fiyatı, Kullananlar, Şikayetler

Curcumin 500; dünya üzerinde yağ yakıcı özelliği ile bilinen zerdeçal özünden meydana gelen, metabolizmanın hızlanmasına ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan doğal bir gıda takviyesi olarak tanımlanmaktadır...

Saç Dolgunlaştırıcı Krem, Sprey ve Toz Nedir? Yorumları ve Fiyatları Nedir?

Saç Dolgunlaştırıcı Krem, Sprey ve Toz Nedir? Yorumları ve Fiyatları Nedir?

Saç dökülmesi sebebiyle belirli oranda kellik problemi yaşayan bayanlar ve erkekler son dönemde saç dolgunlaştırıcı olarak piyasaya sürülen farklı ürünleri tercih ediyorlar...

Vampir Maskesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Vampir Maskesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Vampir maskesi; cilt kırışıklarının giderilmesine, gözeneklerin sıkılaşmasına ve kolajen üretiminin artmasına yardımcı olan cildin kendi kendini yenilemesine katkı sağlayan bir bakım yöntemidir...

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Yenir mi? Fiyatları Ne Kadar?

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Yenir mi? Fiyatları Ne Kadar?

Karpuz çekirdeği; içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde en az meyvenin kendisi kadar faydalı olan bi besindir...