yeniloji.com
Yaşam

Makyaj Orucu Bozar mı?

Henüz yorum yazılmadı
Makyaj Orucu Bozar mı?
Yeniloji 2181 görüntüleme

Makyaj yapmak birçok kadın için vazgeçilmez bir güzellik uygulamasıdır. Makyaj orucu bozar mı sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve cevap aranılan bir konudur.

Oruçluyken Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı?

Ramazan ayın oruç tutmak İslam'ın şartlarından biridir. Ramazan ayı geldiğinde sağlık açısından herhangi bir problem yaşamayan ve ergenlik çağına erişmiş her birey için oruç farz olmaktadır. Oruçluyken yapılması ve yapılmaması gereken bazı durumlar söz konusudur. Genel olarak birçok kişi makyajın orucu bozup bozmadığını merak etmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar ve uzmanların vermiş olduğu cevaplara göre makyaj yapmak orucu bozmamaktadır. Oruç, herhangi birşeyi yemek, içmek ya da cinsel bir birliktelik sonucunda bozulmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiği zaman makyaj yaparken ağıza herhangi bir maddenin girmemesi durumun oruç zedelenmemektedir. aynı şekilde saç boyatmanın da orucu bozmadığı belirtilmektedir.

Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?

Müslümanlar için kutsal bir ay olan Ramazan'da dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunlar biri oruçlu iken uyguladığımız şeylerdir. Makyaj yapmak orucu bozmamaktadır fakat burada değinilmesi gereken bir diğer nokta ruj sürmek orucu bozar mı sorusudur. Yüzünüze ya da gözünüze sürdüğünüz herhangi bir şey ağzınızla temas etmediği sürece bir orucun zedelenmesi söz konusu olmamaktadır. Fakat ruj için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. Dudağınıza sürdüğünüz ruju yaladığınız zaman tadı ağzınıza ve midenize ulaştığında orucunuz bozulmuş olacaktır. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekmektedir. ruj sürmek istiyorsanız dudağınızı yalamamaya özen göstermelisiniz. Bu konuda dikkatli olmadığınız zaman orucunuzun zedelenmesine yol açabilirsiniz.

Oruçluyken Makyaj Yapmak Günah mı?

Oruç tutarken makyaj yapmak orucu bozmamaktadır. Süslenmenin dinimizde orucu bozmadığı belirtilmektedir. Burada en çok merak edilen konulardan biri oruç tutarken makyaj yapmanın günah olup olmamasıdır. Bu konuda açıklama yapan ilahiyatçılar makyajın namahrem insanlar karşısında yapılmaması gerektiğini belirtmektedir. Bunun sadece ramazan ayı ya da oruç ile değil genel bir konu olduğu vurgulanmaktadır. Fakat yapılan açıklamalara göre makyaj yapmanın oruç için herhangi bir mahsuru olmadığı belirtilmektedir. Ramazan ayı içerisinde makyaj yapmanın bir günahı olmasa da oruçlu iken makyaj yapılmasının orucu zorlaştırdığı söylenmektedir. İlahiyatçılara göre ruj sürmek daha fazla susamaya neden olabilmektedir. Bu da kişinin oruç süresi boyunca zorluk çekmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle oruçlu iken makyaj günah olmasa da çok fazla önerilmemektedir.

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Edilmeli? Neler Orucu Bozar?

Oruç tutmak dinimizin şartlarından birini oluşturmaktadır ve sağlık problemi olmayan yetişkin her bireyin tutması gerekmektedir. Oruç tutarken bazı dikkat edilmesi noktalar bulunmaktadır. Bunlardan yemek yemek ve bir şeyler içmek orucu bozan eylemlerdir. Bunların yanında keyfi verici tütün maddelerinin kullanılması orucu bozar. Banyo yapmak orucu bozmamakla birlikte su yutulmamasına özen gösterilmelidir. Cinsel birliktelik ya da haz alma orucu bozan unsurlar arasında yer almaktadır. Ayrıca ağızdan alınan ilaçlar da aynı şekilde orucu bozmaktadır. Makyaj orucu bozar mı konusu netliğe kavuşurken bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek gerekir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kavun Zayıflatırmı? Kavun Yemek Kilo Aldırır mı?

Kavun Zayıflatırmı? Kavun Yemek Kilo Aldırır mı?

Yaz aylarının serinleten meyvesi kavun, kabak familyasının en lezzetli türü olarak nitelendirilen ve vitamin, mineral açısından yüksek değerlere sahip olan bir meyvedir...

Sedef Hastalığı Neden Olur? Bulaşıcı mı? Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Neden Olur? Bulaşıcı mı? Belirtileri ve Tedavisi

Sedef hastalığı; bulaşıcı olmayan, gen aktarımı ile aynı ailedeki bireylerde görülebilen bir cilt hastalığıdır...

Kinoa Tohumu Zayıflatır mı? Hangi Kinoa Daha Faydalı?

Kinoa Tohumu Zayıflatır mı? Hangi Kinoa Daha Faydalı?

Kinoa, çok eski zamanlardan beri tüketilen, tahıl olarak bilinen ama aslında otsu bir bitki olarak nitelendirilen faydalı tohumlar olarak nitelendirilmektedir...

Gül Sirkesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı? Fiyatı Ne Kadar?

Gül Sirkesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı? Fiyatı Ne Kadar?

Gülün renkli yapraklarından yapılan bir sirke çeşidi olarak karşımıza çıkan gül sirkesi, normal yaşamda kullanılan sirkelerin kullanıldığı her yerde tüketilebilen bir besindir...