yeniloji.com
Beslenme

Uykuluk Ne Demek? Nasıl Yapılır? Hayvanın Neresidir?

Henüz yorum yazılmadı
Uykuluk Ne Demek? Nasıl Yapılır? Hayvanın Neresidir?
Yeniloji 51 görüntüleme

Uykuluk; sakatatlar arasında en az bilinen ama lezzeti ve sağlığa faydaları açısından son zamanlarda en fazla araştırılan bir besindir.

Uykuluk Ne Demek? Nasıl Olur?

Dana ya da kuzudan elde edilen uykuluk, sakatat olarak adlandırılsa da bir organ değil salgı türü olarak ifade edilmektedir. Sütten henüz kesilmemiş danalarda ve kuzulardan elde edilmektedir. Genel olarak mart, nisan ve mayıs aylarında tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar genel olarak kış aylarında doğum yaparlar. İlkbahar aylarında ise danalar ve kuzular henüz süt emmektedir. Süt emen hayvanlarda bol olan uykuluk, sütten kesildikten sonra yavaş yavaş azalır ve zaman içerisinde tamamen kaybolur. Bundan dolayı bahar aylarında tüketilmesi önerilmektedir.

Uykuluk, hayvanın vücudunda bulunduğu yere göre isim alan gerdan, fındık ve ciğer uykuluk olarak isimlendirilen türlere sahip bir lezzettir.

Sakatat sevenler için oldukça lezzetli bir besin kaynağı olan uykuluk, kuzunun gerdan kısmından alınırsa gerdan uykuluk, eğer yürek kısmına yakın bir yerden çıkartılırsa ciğer uykuluk, kuzunun bumbar yani bağırsak kısmından elde edilirse fındık uykuluk adını almaktadır.

Uykuluk Ne İşe Yarar?

İnsan sağlığı için birçok faydası bulunan uykuluk, C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bildiğimiz üzere C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklara karşı vücudun korunması bakımından oldukça önemlidir. Bu özelliği sayesinde kanser gibi hastalıkların riskini azaltıcı etkiler meydana getirmektedir. Damar tıkanıklığını ve damar sertliğini engelleyen uykuluğun faydalarına baktığımızda kalp için sağlıklı olduğunu görmekteyiz. Fakat eğer ki kalp hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan tüketmemeniz gerekmektedir.

Sindirim sisteminin olumlu yönde etkileyerek daha dengeli ve düzenli çalışmasını sağlayan uykuluk, mide ağrısı başta olmak üzere pek çok sindirim sistemi rahatsızlığının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Vücutta kanser hücrelerinin oluşmasını ve artmasını engellemektedir. İçeriğinde vitamin ve mineral değerlerinin pek çoğunu bulunduran uykuluk insan sağlığı için faydalı yiyecekler arasında yer almaktadır.

Uykuluk Nasıl Yapılır? Hayvanın Neresidir?

Sütten kesilmemiş dana ve kuzulardan çıkartılan uykuluk, hayvanın göğüs kafesinin üzerinde yer alan pankreas ve timüs bezlerinden oluşan bir salgı olarak nitelendirilir. Özel yöntemler ile çıkartılan uykuluk, çeşidine göre farklı şekilde pişirilmektedir. Gerdan uykuluk harlı bir mangal ateşinde sık sık çevirilerek pişirilmelidir. Yağlıdır ve sık sık çevirilmediğinde yanabilmektedir. Bundan dolayı pişirme sırasında başında durmanız gerekir.

Uykuluğun bir başka çeşidi olan fındık uykuluk, böbrek üstü yağlarının arasından çıkmaktadır. Misket şeklindedir. Yağlıdır ve kolesterol değeri oldukça yüksektir. Çok yağlı olduğundan pişirme öncesinde yağını azaltmak amacı ile haşlanır. Sonrasında harlı mangal ateşinde 5-6 dakikada pişmiş hale gelir. Ciğer uykuluğu ise süt kuzunun karaciğeri ile akciğeri arasında yer almaktadır. Oldukça narin bir yapıya sahiptir. Pişirme sırasında çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Hafif mangal ateşinde pişirmelisiniz.

Uykuluk Yemenin Zararları Nelerdir?

dengeli ve düzenli tüketilen, aşırıya kaçmadan yenen uykuluğun zararı yoktur. Fakat içerisinde yüksek oranda yağ barındırdığı için aşırı tüketildiği zaman birtakım yan etkileri olabilmektedir. Karaciğer yağlanmasına ve kalp rahatsızlıklarının oluşmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra kilo alımını ve obeziteyi tetikleyebilir. Doğru şekilde pişirilmezse içerisinde bakteri olabilir ve bu insan vücuduna yerleşebilir. Dengeli tüketmek ve doğru şekilde pişirmen oldukça önemlidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel isteksizlik; kişinin cinsel ilişkiye girme konusunda isteksiz olması anlamına gelir ve aynı zamanda cinsel soğukluk olarak da tanımlanabilir...

Domates Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilmeli?

Domates Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilmeli?

Domates suyu; vitamin, mineral ve antioksidan deposu olarak nitelendirebileceğimiz, tam bir şifa kaynağı olarak betimlenen ve alternatif tıp alanında sıklıkla tercih edilen bir sebze suyudur...

Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı

Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı

Fit ve zayıf bir vücut hayali kuranların uyguladıkları arpa suyu diyeti, iştahın kesilmesini ve açlık duygusunun bastırılmasını sağlayan bir beslenme programıdır...

Abdominal Korse Nedir? Ne İşe Yarar?

Abdominal Korse Nedir? Ne İşe Yarar?

Abdominal korse; hamilelik, organ düşüklüğü ve karın bölgesinde meydan ageln bir sağlık probleminde batın bölgesi olarak adlandırılan alanın desteklenmesi için kullanılan bir aparattır...