yeniloji.com
Beslenme

Sarı Karpuz Neye İyi Gelir? Nerede Yetişir? Nereden Bulabilirim?

Henüz yorum yazılmadı
Sarı Karpuz Neye İyi Gelir? Nerede Yetişir? Nereden Bulabilirim?
Yeniloji 2161 görüntüleme

Sarı karpuz; vitamin ve mineral açısından zengin, içerisinde bol miktarda lif barındıran ve pek çok rahatsızlığa iyi gelen doğal içerikli bir meyvedir.

Sarı Karpuz Neye İyi Gelir?

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan sarı karpuz; aynı zamanda içerisinde yer alan çekirdekleri ile bağırsak kanseri gibi önemli ve tehlikeli hastalıkların önlenmesine de destek olmaktadır. Kırmızı karpuz ile dış yüzeyleri aynı olan bu meyve içerik olarak tamamen farklı etkilere sahiptir. Kırmızı karpuza göre içerisinde daha fazla sıvı barındırmaktadır. Vücuttaki üreme sistemlerinin yenilenmesini sağlayan sarı karpuz aynı zamanda içerisinde yer alan bol sıvı özelliği sayesinde tansiyon dengeleyici etki de sunmaktadır.

Sarı karpuz yaz meyveleri arasında yer almaktadır ve tadı adeta bal gibidir.

Aç karnına tüketildiği zaman böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlayan bu meyve, aynı zamanda idrar yolu ile kum ve taş gibi böbrek problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu tarz rahatsızlıkların oluşmasını da önlemektedir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde mesanede idrar birikmesini önleyen bu meyve, enfeksiyon oluşumunu da önlemektedir. İdrar yolları enfeksiyonu için etkili ve yararlı olabilmektedir.

Sarı Karpuz Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

İçerisinde yer alan a vitamini sayesinde göz sağlığının korunmasına destek sarı karpuz, özellikle ileri yaşlarda meydana gelen katarakt gibi hastalıkların önlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Gözdeki vitamin ve sıvı oranını arttırarak daha rahat görmeyi sağlar. Ayrıca göz içerisindeki iltihapların giderilmesine de etki sağlar.

Kalsiyum, potasyum, C ve B vitaminleri açısından zengin değerlere sahip olan sarı karpuz, ayrıca düşük kaloriye sahiptir. Yağ oranı oldukça düşüktür. Bu etkisi bakımında kilo vermek isteyenlerin, diyet yapanların çok rahat ve kolay bir şekilde tüketebileceği söylenmektedir. Vücudun işlevselliğini arttıran bu meyve aynı zamanda sinir sisteminin onarılmasına da katkı sağlar.

Lif bakımından yüksek değerlere sahip olduğundan, bağırsak florası için çok faydalıdır. Kabuğunun ya da çekirdeğinin çay şeklinde tüketilmesi bağırsak kanserinin önlenmesine destek olur. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim problemlerinin ortadan kaldırılmasına destek olur.

Sarı Karpuz Nerede Yetişir?

Çok eski zamanlarda Anadolu'da sıklıkla yetiştirilen sarı karpuz tekrar yetiştirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde Burdur ilimizde yeniden yetiştirilmeye başlanmıştır. Üreticileri oldukça talep içeren bir meyve olduğunu belirtmektedir. Eskişehir Sivrihisar'da da sarı karpuza rastlamak mümkündür. Sadece ülkemizde değil Dünya üzerinde farklı ülkelerde de tüketilmektedir. Çin bu konuda ilk sıralarda yer almaktadır.

Sarı Karpuzu Nerede Bulabilirim?

Kırmızı karpuz kadar çok yaygın olmasa da sarı karpuzu da pek çok yerde bulabilir ve tüketebilirsiniz. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kelek gibi görünen ya da bozulmuş olduğu düşünülen bu karpuz asıl olarak oldukça vitaminlidir. Uzmanlarda sarı karpuz tüketimini tavsiye etmektedir. İçerisinde yer alan vitamin ve mineral özleri sayesinde vücuda pek çok fayda sağlıyor olsa da aşırı tüketimde kaçınınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sarımsak Limon Maydanoz Kürü Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Sarımsak Limon Maydanoz Kürü Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Sarımsak limon maydanoz kürü damar tıkanıklığını ortadan kalkmasına yardımcı olan ve kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen bir karışımdır...

Hamilelik Hesaplama Neye Göre Yapılır?

Hamilelik Hesaplama Neye Göre Yapılır?

Hamilelik hesaplama, ilk belirtiler fark edilkten sonra test sonucu sonrasında bebeğin kaç haftalık olduğunun belirlenmesi ile yapılabilmektedir...

Yavşan Otu Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Yavşan Otu Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Yavşan otu; regl dönemindeki sancıların azalmasına yardımcı olması ile bilinen ve bunun yanı sıra birçok hastalığın önlenmesi, tedavi edilmesi için alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen şifalı bir bitki olarak tanımlanmaktadır...

Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Zayıflatır mı?

Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Zayıflatır mı?

Sarı kantaron çayı; çok eski zamanlarda beri şifa kaynağı olarak kullanılan sarı kantaron bitkisinden elde edilen ve vücuda pek çok fayda sağlayan bir bitki çayıdır...