yeniloji.com
Sağlık

Çin Geveni Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar? Kullananlar ve Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı
Çin Geveni Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar? Kullananlar ve Yorumlar
Yeniloji 24 görüntüleme

Çin geveni; son yıllarda çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan, ilaç kullanmak yerine alternatif tıptan yararlanmak isteyenlerin tercihi olan, baklagiller familyasına ait olan ve meyveleri bezelye tanesi büyüklüğünde olan bir bitki türüdür.

Çin Geveni Bitkisi Nedir?

Sarı, pembe, açık kahve türleri bulunan çin geveni; kökleri ve yaprakları kullanılan, içeriğinde nişasta barındıran ve bunan ötürü tadı hafif tatlı olan bir bitki türüdür. Kuru tohumları topuk kemiği şeklinde sesi çıkartır. Lifli bir içeriğe sahip olan çin geveni, kabuğundan sarı sıvı bir öz bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu bitki aynı zamanda birçok hastalığın tedavisinde de tercih edilmektedir.

Çince anlamı sarı lider olan çin geveni bitkisi, vücudun bakteri ve virüslerin arınmasını, korunmasını sağlayan özelliklere sahiptir. Sağlıklı bireylerde antikor seviyesinin artmasını sağlarken, çeşiti enfeksiyonlardan arınmaya da destek olmaktadır. Hastalıklara karşı direnç kazandırılmasını sağlayan otsu bir bitki olan çin geveni, beyin fonksiyonlarını da koruyan ve beynin daima uyanık kalmasını sağlayan bir ot türüdür.

Çin Geveni Ne İşe Yarar?

Kalp hastalıkların önlenmesine yardımcı olan çin geveni, damar tıkanıklarının önlenmesini sağlarken aynı zamanda kalp krizi riskinin düşmesini de sağlar. Damar sertleşmesi meydana gelen kişilerde kanın daha hızlı akmasını sağlar ve damar hastalıklarının iyileşmesine de yardımcı olur.

İdrar söktürücü özelliği bulunan diüretik etkisi ile bilinen bu bitki ödem problemlerinden kurtulmayı sağlar. İdrar yolundaki hastalıkların önlenmesini sağlayan çin geveni, boşaltım sistemini korumaktadır. Ödem ve kabızlık giderici etkileri de bulunmaktadır. Midenin rahatlamasını sağlayan çin geveni yemek sonrasında hazımsızlık ve şişkinlik problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Mide yanmasını da önler. Mide asitlerini dengeler ve mide problemlerini ortadan kaldırır.

Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan çin geveni insülin hormonunun düzenli bir şekilde salgılanmasına yardımcı olur. Ani acıkmaları önler ve hormonların kontrol altına alınmasını sağlar. Bununla birlikte kilo alma konusunda sorun yaşıyorsanız iştah açıcı ve dengeleyici özelliği sayesinde iştah kaybının giderilmesini sağlar.

Bakteri ve enfeksiyon temizleyici özelliği bulunan çin geveni kökü, ilaçsız bir şekilde vücuttaki bakterileri ve kötü maddeleri temizler. Sağlıklı ve temiz bir vücut için bu bitkiyi tüketebilirsiniz. Hücre yenileyici özellikleri ile de kendinden sıklıkla söz ettiren çin geveni bitkisi cilt ve saç hücrelerinin onarılmasına destek olur. Cilt üzerinde sivilce ve yara oluşumunu önlerken aynı zamanda yaşlanma belirtilerini de giderir.

Çin Geveni Kökü ve Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Antioksidan özelliği bulunan çin geveni, vücudun serbest radikallerden, bakterilerden ve virüslerden arınmasını sağlar. Çin geveni çayı yapılabilir. Bunun için 2 yemek kaşığı kuru geven otu ve 500 ml. su gerekir. Kaynamış olan suyun içerisine bu geven otlarını atınız. Yaklaşık olarak 5 dakika demlenmesini sağlayınız. Birkaç dakikan dinlendirdikten sonra süzerek içebilirsiniz. Bu çayı yemek öncesinde tüketiniz. Günlük hayatta 3 fincandan fazla içilmemesi gerekir.

Çok eski zamanlarda beri bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamak ve hastalıklara karşı mücadele etmek için kullanılan çin geveni, kronik hepatit, kanser hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları için kullanılabilir. Kullanım öncesinde uzman bir doktora danışmayı ihmal etmeyiniz.

Çin Geveni Kullananlar ve Yorumlar

Kullanım tarihi çok eski zamanlarda dayanıyor olsa da günümüzde de birçok kişi tarafından kullanılan çin geveni yorumlarına baktığımızda, birçok hastalık için şifalı etkileri olduğundan bahsetmek mümkündür. Çin geveni ekstratı ya da tozu satılırken aynı zamanda bitkinin kuru hali de aktarlarda bulunmaktadır. Sizler de faydalı içeriği sayesinde bu bitkiyi çay olarak tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Limon Maydanoz Salatalık Detoksu Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Limon Maydanoz Salatalık Detoksu Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Limon maydanoz salatalık detoksu; vitamin ve mineral açısından zengin, metabolizmanın düzenli ve dengeli çalışmasına yardımcı olan doğal bir kürdür...

Antioksidan Nedir? Antioksidan Meyveler ve Besinler

Antioksidan Nedir? Antioksidan Meyveler ve Besinler

Serbest radikallere karşı vücudun korunmasını sağlayan antioksidan kimyasal bir madde olarak bilinmektedir...

Omega 3 Nelerde Var? Hangi Balıklarda Bulunur?

Omega 3 Nelerde Var? Hangi Balıklarda Bulunur?

Omega 3 yağ asidi, vücut için oldukça gereklidir fakat insan vücudunda üretilmediği için gıdalardan alınmaktadır...

Tırşik Otu Faydaları Nelerdir? Tirşik Otu Zehirlenmesi, Zararları ve Kullanımı

Tırşik Otu Faydaları Nelerdir? Tirşik Otu Zehirlenmesi, Zararları ve Kullanımı

Tırşik otu; Akdeniz ikliminde yetişen ve ülkemizde çoğunlukla Adana, Osmaniye illerinde ve genel olarak Kahramanmaraş-Andırın yöresinde kendiliğinden yetişen, sıklıkla tüketilen bir bitki türüdür...