yeniloji.com
Zayıflama

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?
Yeniloji 2144 görüntüleme

Chia tohumu; tok tutma özelliğine sahip ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak yağ yakımının gerçekleşmesine destek olan bir tahıl ürünüdür.

Chia Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Alternatif tıp birçok hastalığa çözüm olduğu gibi kilo problemine de çözüm olmaya devam ediyor. Chia tohumu son günlerde birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Alternatif tıbbın sunmuş olduğu en yeni ve en popüler bitki seçeneği olan bu tohum zayıflama ve sağlıklı kilo verme konusunda oldukça başarılıdır. Güney Amerika'da yaygın olarak kullanılan bu tohum sağlıklı beslenme ve genç kalmayı da beraberinde getirmektedir. Sağlıklı bir ömür ve daima genç kalmak isteyenlerin bu arzularını yerine getiren bu tohum artık Türkiye'de de birçok kişi tarafından hem zayıflamak hem de sağlıklı kalmak için kullanılmaktadır.

Bu bitki ilk olarak m.ö 3500 yılında Aztekler tarafından kullanılmıştır. Yani bu zengin içerikli mucizevi bitki yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Geçmiş zamanlarda şifalı etkileri için kullanılsa da günümüzde buna ek olarak zayıflama konusunda da tercih edilmektedir.

Chianın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Chia tohumu faydaları saymakla bitmez. Bu tohum içerisinde yaklaşık yüzde 20 oranlarında protein içermektedir. Aynı zamanda yüzde 25 oranlarında diyet lifi ve yüzde 34 oranında yağ içermektedir. Bu yağların büyük çoğunluğunu omega 3 yağ asitleri oluşturmaktadır. Son derece zengin bir içeriğe ve öze sahip olan bu bitki glutensizdir. Bu özelliği sayesinde son zamanlarda birçok kişi için sağlık problemi oluşturan çölyak hastalığı için oldukça sağlıklı bir alternatiftir. Bu bitki sindirildiği zaman midede içerisindeki liflerin ortaya çıktığı gözlemlenir. Bu özelliği sayesinde karbonhidratların şekere dönüşme oranı oldukça yavaş bir hal alıyor. Bu şekilde bu mucizevi bitki kan şekerinin düzenlenmesini ve dengelenmesini sağlarken aynı zamanda acıkma hissini bastırıyor. Bu özelliği sayesinde bedeni uzun süre tok tutuyor ve tüketimlerinizin azalmasını sağlıyor. Kan şekerini de düzenlediği için insülin ihtiyacını oldukça azaltıyor.

Genel olarak faydalı etkileri ile bilinen chianın zararları bulunmamaktadır. Fakat zayıflamak için kullanımında hamile kadınların kullanmaması gerekir. Ayrıca ileri derecede bir hastalığı olup ilaç kullanan kişilerin de kullanım öncesi doktora danışması gerekebilir. Özel bir durumu olmayan ve önemli, ileri derece hastalığı olmayan kişiler rahatlıkla kullanabilir.

Chia Tohumu Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Zayıflamak isteyenler ve ideal vücut ölçülerine kavuşmak isteyenler için bu doğal bitki adeta bir çözüm niteliğindedir. Tok tutma yetisi, acıkmayı uzun süreli önlemesi ve vücut için gerekli olan günlük protein miktarını yeteri kadar karşılaması nedeniyle sağlıklı bir şekilde kilo verdiriyor. Bu tohum aynı zamanda balık ve etin yerini tutabilecek kadar zengin bir içeriğe sahiptir. Bu tohumun en önemli özelliği içerisindeki yağ seviyesinin yüksek olmasıdır. Omega-3 en kaliteli yağdır ve bu bitki bu açıdan oldukça zengindir. Doymamış yağ asitleri vücut için oldukça önemlidir. Vücut için gerekli olan A, D, E, K gibi vitaminler yağda çözülürler. Bu tohumun içerisindeki yağ sayesinde bu vitaminler vücut tarafından emilir. Omega-3 yağ asitleri bildiğimiz gibi et ve tavukta da bulunmaktadır. Fakat bunlar da kolesterol olduğu için bu tohumu et ve tavuğa göre daha avantajlı durumdadır.

Yapılan birtakım araştırmalar yaklaşık 1 hafta boyunca bu zengin içerikli tohumu tüketen kişilerin vücutlarında oldukça faydalı etkileri olduğunu ve hatta omega-3 seviyesinin hayli arttığını ortaya koymuştur. Bu mucizevi bitki aynı zamanda kemikler için oldukça faydalıdır. Şöyle ki yaklaşık bir avuç kadar tohumun içerisindeki kalsiyum vücut için gerekli olan kalsiyumun yaklaşık yüzde 18'ini karşılamaktadır. Omega-3 açısından zengin olması beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Chia Ne kadar Tüketilmeli? Ne Kadar Kullanılmalı?

Günde yaklaşık olarak 1-2 yemek kaşığı tüketilmesi tüm bu faydalardan yararlanmak için yeterlidir. Bu zengin içerikli mucizevi bitkiyi sıvı ile tüketerek gün içerisinde tokluk hissi sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha az yemek tüketerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Hem kilo vermeye yardımcı olan hem de vücut için gerekli olan birçok vitamin ve minerali sağlan bu bitki sayesinde formda bir vücuda sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda zayıflama ve kilo verme sürecinde vücudunuz dirençsiz kalmaz ve yorulmaz. Hemen şimdi chia tohumu bitkisini deneyerek faydalarını ve etkilerini kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Satış şekli işlenmiş ve doğal tohum şeklinde yapılmaktadır. Bitkisel marketler ve online satış sitelerinden kendiniz için en uygun paket sipariş verebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kahvaltı Yapmanın Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Kahvaltı Yapmanın Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Her gün düzenli olarak kahvaltı yapmak, sağlıklı bir şekilde zayıflama meydana getirirken aynı zamanda vücudun genel sağlığını da önemli ölçüde etkilemektedir...

Mavi Yumurta Nedir? Faydaları Nelerdir? Özellikleri ve Fiyatı

Mavi Yumurta Nedir? Faydaları Nelerdir? Özellikleri ve Fiyatı

Mavi yumurta; protein açısından oldukça zengin, içeriğinde A, D, E ve B vitaminleri barındıran ve aynı zamanda demir, çinko gibi minerallere sahip olan, besleyici özelliği oldukça yüksek bir besindir...

Keten Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde de yetişen keten tohumunun zararları ve faydaları insanlar için çok önemli olurken çok sayıda kişi düzenli olarak kullanmaktadır...

Pelin Otunun Faydaları Nelerdir? Artemisia Ne İşe Yarıyor? Nasıl Tüketilir?

Pelin Otunun Faydaları Nelerdir? Artemisia Ne İşe Yarıyor? Nasıl Tüketilir?

Pelin otu; sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan, papatyagiller familyasına ait ve Anadolu'da doğal bir şekilde yetişen bir bitkidir...