yeniloji.com
Sağlık

Göbek Düşmesi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Göbek Düşmesi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 2303 görüntüleme

Göbek düşmesi; göbek kayması ismi ile de bilinen, karın içerisindeki iç basıncın artmasına bağlı olarak karın zarında deformasyonun meydana gelmesi ve göbeğin olması gerken yerden başka bir tarafa doğru kayması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Göbek düşmesi nasıl olur, belirtileri, nasıl düzelir ve tedavisi nasıl yapılır sorularının cevabı için makalemizi okumaya devam ediniz.

Göbek Düşmesi Nedir? Nasıl Olur?

Halk arasında sık rastlanılan bir durum olan göbek düşmesi, doğuştan gelen anatomik bir değişim olarak nitelendirilir ve bu durumun ortaya çıkmasına neden olan bazı etken faktörler yer almaktadır. Ağır bir şey kaldırmak, çok fazla hareket ve korku gibi karın içerisindeki basıncın artmasına sebebiyet veren her türlü etken göbek kaymasına neden olabilmektedir. Göbek çevresinde meydana gelen bir ağrı ve ağırlık hissi ile kendini beden bu rahatsızlığın nedenleri tam net olarak bilinmemektedir.

Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen bu rahatsızlık gebelik döneminde, ani hareketlerde meydana gelebilmektedir.

Göbek etrafında meydana gelen şişlik ilk dönemlerde kendiliğinden ortadan kaybolabilmektedir. Fakat zaman içerisinde göbeğin etrafının genişlemesi nedeni ile meydana gelen şişlikler kalıcı bir hal alabilir. Bazen kese içerisin kese içinde meydana gelen yapılarda çürüme meydana gelir ve bu tarz bir durumda göbek düşmesi ameliyatı gerekli olabilir. Göbek çevresinde bu tarz durumlarda meydana geldiğinde, kayma ya da düşme problemleri görüldüğünde herhangi bir müdahale yapmadan uzman bir hekime başvurulması gerekir.

Göbek Düşmesi Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Pek çok kişide meydana gelen göbek düşmesinin belirtilerini şöyle şıralayabiliriz:

  • Göbek bölgesinde ve çevresinde ağırlık ve ağrı hissedilmesi
  • Göbeğin etrafında şişlik, ödem ve hassasiyetin meydana gelmesi
  • Ağrı ve semptomlara bağlı olarak kişide halsizlik, bitkinlik, yorgunluk ve hazımsızlık gibi etkenlerin oluşması
  • Karında gaz sıkışması ve beraberinde şişlik meydana gelmesi
  • Yemek yedikten sonra bulantı, ekşime, şişkinlik, sıcaklık ve ter basması ile beraberinde baş ağrısı ve terleme görülmesi
  • Kişideki yorgunluk ve halsizlik sonrası konsantrasyon bozukluğunun olması ve uyku hali tembellik oluşması
  • Ateşin yükselmesi

Kişiden kişiye farklı semptomlar görülebilmektedir. Bazı kişilerde bir tanesi bazılarında birkaçı görülebilir. Buradaki asıl olgu şüphelendiren belirtilerin olması durumunda alınması gereken uzman hekim desteğinin alınmasıdır. Göbek düşmesi için hangi doktora gidilir sorusunun cevabını merak ediyorsanız; genel cerrahi uzmanında randevu alabilirsiniz.

Göbek Düşmesi Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak göbek düşmesinin en yaygın nedeni ağır bir yük taşınmasıdır. Bunun yanı sıra ani hareketlerin yapılması, ısı değişiminin olması, klima ya da rüzgara maruz kalma, gebelik, aşırı kilolu olma gibi durumlar sonrasında meydana gelebilmektedir. Yani karın içerisinde basınç meydana getiren her durum göbek kayması meydana getirebilmektedir. Göbeğin bulunduğu yerden başka bir yöne doğru kayması durumu olarak nitelendirilen göbek düşmesinin tıptaki adı da aynı şekilde belirtilmektedir. Bu rahatsızlık tek bir hastalık değildir ve birçok hastalığın semptomuna neden olmaktadır.

Göbek Düşmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalıcı ve geçici çözümler olmak üzere göbek düşmesi tedavisi için uygulanan birtakım yöntemler bulunmaktadır. Karın bölgesinde detaylı bir muayene yapılır ve böylece rahatsızlığa neden olan etken meydana getirilir. Bunun öncesinde göbek düşmesi teşhisi için röntgen, ultrason, MR ve tomografi gibi tetkikler uygulanır. Etken ortadan kaldırıldığı zaman hastalık iyileşmiş olacaktır. Eğer ki bağırsak ve diğer organlar etkilenmediyse kolay bir şekilde tedavi gerçekleştirilebilmektedir. Eğer göbek deliğinde ağrı, uzun süren kabızlık, kusma gibi durumlar söz konusu ise acil müdahale yapılması gerekir. Bundan dolayı en yakın uzman hekime danışmayı ihmal etmeyiniz.

Göbek Düşmesi Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Uzman bir hekim dahilinde müdahale edilmesi gereken göbek düşmesi patates yöntemi ile iyileştirici etkiler sağlanabilen bir rahatsızlık gibi görülse de kişilerin bu tarz yöntemler öncesinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurması tavsiye edilir. Rahatsızlığın geçmesi için ağır şeyler kaldırmayınız. Bol miktarda sıvı tüketiniz ve göbeğinizin üzerine herhangi bir şekilde bir şey koymayınız. Ani hareketler yapmayınız. Göbek temizliğini ihmal etmeyiniz. Göbek düşmesi ile yeni doğan bebeklerdeki göbek bağı düşmesi farklı konulardır. Bu yüzden karıştırılmaması gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zayıflama İğnesi Nedir? Faydaları, Zararları, Fiyatı

Zayıflama İğnesi Nedir? Faydaları, Zararları, Fiyatı

Zayıflama iğnesi; HCG diyeti olarak adlandırılan, 1945 yılında bulunmuş ve günümüzde obezitenin kontrol edilmesi için uygulanan bir kilo verme yöntemidir...

Gluten Nedir? Nelerde Var? Gluten Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Gluten Nedir? Nelerde Var? Gluten Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Gluten; arpa, buğday, çavdar gibi tahıllarda yer alan, çölyak hastalarının kesinlikle uzak durması gereken, bir protein grubu olarak nitelendirilmektedir...

Buharla Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı?

Buharla Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı?

Cildin toksin maddelerden arındırılmasını sağlayan buharla cilt bakımı; ölü direlerin giderilmesini, cilt yüzeyinde biriken yağ ve kirin temizlenmesini sağlayan bir cilt bakım yöntemidir...

Alabaş Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Tüketilir? Faydaları ve Zararları

Alabaş Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Tüketilir? Faydaları ve Zararları

Alabaş; turpa benzeyen, kalorisi oldukça düşük olan, A, B, ve vitaminleri açısından zengin, kalsiyum-potasyum-demir ve fosfor gibi mineraller barındıran, yüksek tansiyon için oldukça faydalı ve cennet topuzu olarak da adlandırılan bir sebzedir...