yeniloji.com
Sağlık

Nar Çiçeği Çayı Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Zararları Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Nar Çiçeği Çayı Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Zararları Var mı?
Yeniloji 1688 görüntüleme

Nar çiçeği çayı, mekke gülü ve hibisküs çayı olarak da nitelendirilen, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin, insan sağlığı açısından pek çok şifalı etkisi bulunan bir lezzettir.

Nar Çiçeği Çayı Neye İyi Gelir?

Metabolizmanın düzenlenmesi konusunda oldukça etkili olan nar çiçeği çayı faydalarına baktığımızda sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasına destek olmaktadır. Kabızlık ve ishal gibi sorunların giderilmesini sağlarken aynı zamanda bağırsak fonksiyonlarının daha işlevsel olmasına da katkı sağlamaktadır. Antioksidan özellikleri bulunan bu doğal bitki çayı vücuttaki zararlı toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Bu özleliği bakımından arındırıcı etkileri olduğu belirtilmektedir.

Nar çiçeği çayı; antioksidan özelliği sayesinde vücutta arınma etkisi meydana getiren, yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olan ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlayan oldukça lezzetli bir içecektir.

İltihap söktürücü özelliği ile dikkat çeken nar çiçeği çayı vücuttaki enfeksiyonun giderilmesini sağlamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonunun giderilmesi konusunda oldukça etkili olurken aynı zamanda kış aylarında karşılaşılan enfeksiyonel hastalıkların tedavi edilmesinde de etkili olmaktadır. Yağ yakımını hızlandırıcı bir etkisi bulunan bu doğal bitki çayı aynı zamanda ödemden kurtulmayı da sağlamaktadır. Günde bir bardak içmek ödem ve şişkinlikten kurtulmak için yeterli olacaktır. Diyet yaparken bu çaydan destek alabilir ve kilo verme hızınızı artırabilirsiniz.

Nar Çiçeği Çayı Ne İşe Yarar?

Hücre yenileyici özelliği ile dikkat çeken nar çiçeği çayının cilde faydalarına baktığımızda yara oluşumunu önlediğini ve aynı zamanda ciltte yer alan kabuklu yaraların daha kısa sürede iyileştiğinin belirtebiliriz. Cildin daha sağlıklı gözükmesini sağlayan bu çay insan vücudu için pek çok fayda sağlamaktadır. Bu açıdan baktığımızda günümüzde çok sık rastlanılan kanser hastalığının tedavisi için etkili olduğu belirtilmektedir. Kanserli hücrelerin yayılmasını önleyen bu bitki çayı aynı zamanda hastalıktan da korumaktadır.

Böbrek sağlığının korunmasını sağlayan nar çiçeği çayı, bu organda taş ve kum gibi oluşumların önlenmesine yardımcı olur. Ağızda gargara yapılarak kullanıldığı zaman bakterilerin temizlenmesini sağlamaktadır. Mikrop kırıcı özelliği bulunan nar çiçeği çayı ağzı içerisindeki yabancı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. C vitamini açısından zengin olması sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan bu bitki çayı aynı zamanda ileri yaşlarda ortaya çıkan kireçlenme ya da damar sertliği gibi hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.

Nar Çiçeği Çayının Zararları Var mı?

Gereğinden fazla tüketilen nar çiçeği çayının yan etkileri olabilmektedir. Her ne kadar faydalı olsa da gün içerisinde çok fazla tüketilirse birtakım kalp problemlerinin oluşmasına sebebiyet verebilir. Günde 1 fincan kadar tüketilmesi yeterlidir. Eğer ki kronik bir rahatsızlığınız varsa, devamlı olarak ilaç kullanıyorsanız, gebelik söz konusu ise ya da emziren bir anneyseniz tüketmeyiniz. Bu detaylar için doktorunuzdan bilgi almayı unutmayınız.

Nar Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Hafif ekşi bir tada sahip olan nar çiçeği çayı tarifi için kaynamış su kurumuş nar çiçeği gereklidir. Kaynamış suyun içerisine bir miktarda bu bitkiden atarak demlenmesini bekleyiniz. 1 fincan için yarım çay kaşığı bitkiden atmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz tüketim sırasında bir adet çubuk tarçın ya da karanfil ekleyerek etkisini artırabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saç Dökülmesi Genetik mi, Nasıl Anlaşılır?

Saç Dökülmesi Genetik mi, Nasıl Anlaşılır?

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda meydana gelebilen bir problemdir ve zaman içerisinde kelliğe yol açabilmektedir...

Korse Giymek Vücudu Sıkılaştırır mı?

Korse Giymek Vücudu Sıkılaştırır mı?

Korseler, toparlayıcı özelliği bulunan kumaşları sayesinde bölgesel olarak sıkılaşma ve incelme sağlayan esnek iç giysiler olarak nitelendirilmektedir...

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Parmak çıtlatma; çoğunlukla stres ve gerginlikten dolayı yapılan, halk arasında sıklıkla görülen bir alışkanlıktır...

Papatya Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

Papatya Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

Papatya çayı; kafein içermeyen, yeşil çay ve siyah çaya alternatif olarak kullanılan, doğal bir aromaya sahip ve faydaları, hazırlanışı itibariyle çok sık tercih edilen bir bitki çayıdır...