yeniloji.com
Beslenme

Guava Meyvesi Nedir? Nerede Bulunur? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Guava Meyvesi Nedir? Nerede Bulunur? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Yeniloji 510 görüntüleme

Asya ülkelerinde fazla oranlarda tüketilen guava, çeşitli şekillerde yenmekte olan meyve türüdür.

Guava Meyvesi Nedir? Neye İyi Gelir?

Guava çiğ bir şekilde yenilen, reçel ve şekerleme şeklinde de tüketilebilen meyve olarak ifade edilir. Tazeyken tüketildiği zaman meyvede bulunan faydalar yüksek oranda vücuda alınmaktadır. Tropik meyveler korunmaya ihtiyaç duyarken bu meyvenin böyle bir sorunu bulunmamaktadır. Korunmaya ihtiyacı olmadığı için kimyasal durumlara maruz kalmamaktadır.

Bu meyve içerisinde bulunan vitamin ve mineralleri saklamaktadır. İçindeki C vitamini turunçgillere göre fazladır. Yoğun seviyede A vitamini barındırmaktadır. Ayrıca bu meyvenin fosfor, potasyum ve lif kaynağı olduğu söylenebilir.

Guava Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Meyvenin yaprakları diş eti kanamaları ve nefes kokusu problemler için çiğnenmektedir. Antioksidan etkisi bulunmaktadır. Olgunlaşma zamanı gelmeyen meyve ve yapraklarını yüz bölgesine uygulamak bazı cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Bu cilt problemleri arasında sivilceler, kırışıklıklar, lekeler yer almaktadır. Siyah nokta ve akne problemi olan kişilerin guavanın yaprakları ile karışım hazırlamaları mümkündür.

Kilo vermek isteyenlerin tercihi olan meyve mineral açısından olduğu gibi lif bakımından da zengindir.

Guava karbonhidrat oranı az olan bir meyve türüdür. Üzüm, elma ve portakal meyveleri ile kıyaslandığı zaman az şeker içerdiği belirtilmektedir. Uzun süre tok tuttuğu için diyet sürecinde tüketilebilir. Kilo verme konusunda oldukça etkili olmaktadır.

Guava Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? Nerede Bulunur?

Çekirdek veya aşılı olabilmektedir. Aşılı olan türü soğuğa dayanamaz. Bitki soğuk havada kaldığı zaman aşı kısmından yukarısı donmaktadır. Bu meyve yer aldığı iklim şartlarına göre ilkbahar ve sonbahar olmak üzere senede iki kez çiçek açabilmektedir. Çiçekler güzel kokulu ve beyaz renktedir. Guavaların diğer meyvelere göre tadı farklıdır. Sıcaklığın yüksek olması ile meyvenin tadı lezzetli bir hal almaktadır. Reçel ve meyve suyu halinin tadı çok hoştur.

Guava tropik ve subtropikal bölgede yetişen bir meyvedir. Genel olarak Orta Amerika, Karayipler, Kuzey Güney Amerika ve Meksika'da yetiştirilmektedir. Guava, olgunlaştığı zaman hemen yere düştüğü için beklemeden toplanılması gereken bir meyvedir. Meyvenin olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için rengine bakmak yeterlidir. Rengi değişen meyve olgunlaşmış olabilir. Pembe renkte olan guavalar olgunlaştığı zaman parlak renkteki sarı bir renge dönüşmektedir. Kokusu ve tadı güçlü olduğu için hem meyve suyu hem de reçel olarak kullanılmaktadır.

Guava Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Guava meyvesi ile ilgili senelerden bu yana çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bu meyvenin yaprağı, meyve ve yağının birçok hastalık üzerinde etkilerinin olduğu söylenmektedir. C vitamini oranı fazla ve likopen kaynağıdır. İçinde potasyum ve manganez barındırır. Kuarsetin, likopen antioksidanlarını içerisinde barındırdığı için bazı hastalıklarda tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Kilo problemi için tahmin edildiğinden daha etkili bir besindir. Uzun süre tokluk hissi yaratır. Açlık problemi yaşayan kişiler meyvenin bu özelliğinden yararlanabilmektedir. Beslenme programlarında yer alabilecek olan meyvenin faydaları arasında kabızlık sorununa iyi geldiği söylenir. Beslenme takviyesi açısından kıymetli bir besin olan meyve bazı insanlarda alerji sorunlarına yol açabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Aristo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Aristo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Aristo diyeti; filozof Aristo'nun vejetaryen özellikli beslenme tarzını esas alan ve mevsim meyvelerinin pişirilmeden tüketilmesini esas alan uzun süre tok kalmaya yardımcı bir beslenme programıdır...

Kilo Alıp Vermekten Oluşan Çatlaklar Nasıl Geçer?

Kilo Alıp Vermekten Oluşan Çatlaklar Nasıl Geçer?

Kilo alıp vermekten oluşan çatlaklar; özellikle bel, karın, basen ve göğüste görülen bir sorundur...

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları

Melisa çayı; kişide sakinlik hissi uyandırdığı için genellikle huzursuz kişilerde tedavi destekleyici kullanılabilmektedir...

Taraklı Ayak Nedir? Nasıl Olur? Taraklı Ayaklar Nasıl İncelir?

Taraklı Ayak Nedir? Nasıl Olur? Taraklı Ayaklar Nasıl İncelir?

Taraklı ayak; ayak baş parmağının ve kemiğinin dışa doğru çıkması ve ayağın yapısı bakımından daha geniş olması durumuna verilen isimdir...