yeniloji.com
Sağlık

Konjonktivit Ne Demek? Nasıl Geçer? Ne Kadar Sürer?

Henüz yorum yazılmadı
Konjonktivit Ne Demek? Nasıl Geçer? Ne Kadar Sürer?
Yeniloji 1892 görüntüleme

Konjonktivit; halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak da nitelendirilen, gözü kapağında ve gözün dış kısmını oluşturan beyaz bölgede meydana gelen, enfeksiyon ya da bakteri kaynaklı şekilde meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Konjonktivit Ne Demek? Bulaşıcı mı?

Gözün dış tabakası olarak isimlendirilen konjonktivada meydana gelen bir iltihaplanma olarak nitelendirebileceğimiz konjonktivit, göz kapağının iç kısmını saran zarda enfeksiyonel, alerjik ya da bakteriyel olarak meydana gelmektedir. Göz nezlesi ya da göz gribi şeklinde de bilinmektedir. Bu rahatsızlık oluştuğu zaman göz damarları daha da belirgin bir hale gelmektedir. Bu da gözün kırmızı gözükmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kırmızı göz hastalığı olarak da bilinmektedir.

Konjonktivit genelde bakteriyel ya da enfeksiyon şeklinde görülse de aynı zamanda alerjik olarak da meydana gelebilmektedir.

Viral ve bakteriye olmak üzere iki çeşidi bulunan konjonktivit, bulaşıcıdır. Viral şekilde görülen tipi, enfeksiyon kaynaklıdır. Bu çeşidi çok hızlı bir bulaşma etkisine sahiptir. Yapılan incelemelere göre öksürme ve hapşırma gibi etkilerle bile yayılabilmektedir. Çoğu zaman da birkaç gün içerisinde iyileşme göstermektedir. Eğer ki bakteriyel olarak oluşmuşsa, ele göz değmesi ya da eşyalara temas şeklinde bulaşabilmektedir. Hasta kişinin eşyasını kullanmak bulaşıcılığı arttırmaktadır. Ellerin temiz tutulması, sık sık yıkanması, gözün temiz bezlerle temizlenmesi bu konuda etkili olabilmektedir.

Kırmızı Göz Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Pek çok kişide görülebilen bir rahatsızlık olan konjonktivit, birtakım belirtiler ile direkt olarak anlaşılabilmektedir. Bu belirtilere göz attığımızda ilk olarak gözlerde aşırı sulanma oluşması sayılabilir. Bunlara ek olarak, kanlanma, kızarıklık, gözde sürekli devam eden kaşıntı, ağır ve batma oluşması, uykudan sonra gözlerde çapaklanma ve kirpiklerde kabuklanma oluşması, ışığa karşı hassasiyet oluşması ve aşırı sulanmaya bağlı olarak bulanık görme etkisi meydana gelebilmektedir. Bu tarz belirtiler oluştuğunda mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir. İltihabın ilerlemesi daha farklı sonuçların oluşmasına neden olabilmektedir.

Konjonktivit Ne Kadar Sürer?

Bakteri kaynaklı konjonktivit kendiliğinden iyileşme gösterebilmektedir. Fakat etkin bir tedavinin uygulanması iyileşmenin daha kısa zamanda gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hastalığın belirtileri ilerleme kaydedebilir ve birkaç hafta boyunca sürebilir. Genel olarak iyileşme de aynı şekilde 7-10 gün içerisinde görülebilmektedir. Bu süreç içerisinde gözlere sıcak ya da soğuk kompresler yapmak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Pek çok kişide görülebilen konjonktivit, bahar aylarında havaya yayılan polenler nedeniyle de olabilir. Alerjik olarak kaynaklandığı zaman tekrarlayabilmektedir. Hatta damlalar yetersiz kaldığı zaman alerji hapı kullanımı da uygun olabilmektedir. Genel olarak belirtilere ve tekrarlama sürecine göre uzman doktor buna karar vermektedir. Konjonktivit belirtileri ve ilerleme derecesine göre iyileşme sürecinde bazı değişiklikler gösterebilmektedir.

Konjonktivit Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak hafif vakalar şeklinde karşımıza çıkan konjonktivit, çoğu zaman damlalarla tedavi edilmektedir. Günde birkaç defa kullanılan damlalar ve kremler ile tedavi edilebilmektedir. Bunun yanında evde uygulanabilecek sıcak, soğuk su uygulamaları da etkilidir. Sıcak su uygulaması genelde daha rahatlatıcıdır. Fakat su gözü tahriş etmeyecek şekilde olmalıdır. Bunun yanında suni gözyaşları da faydalı olmaktadır. Ayrıca ellerinizi gözünüze sürmeden önce ve sürdükten sonra yıkamaya, mikrop kapmamasına özen göstermeye çalışınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kinoa Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Ekilir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kinoa Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Ekilir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kinoa; Türkiye’de çok fazla bilinmeyen, Güney Amerika ve birçok ülkede yetiştirilen, içerisinde faydalı besin değeri barındıran bitkidir...

Kardeş Kanı Çiçeği Faydaları Nelerdir? Zararları ve Kullananların Yorumları

Kardeş Kanı Çiçeği Faydaları Nelerdir? Zararları ve Kullananların Yorumları

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz kardeş kanı çiçeği, Doğu hint Dağları'nda ve Orta Afrika'de yabani olarak yetişen palmiyeye benzeyen bir ağacın reçinesi olarak tanımlanmaktadır...

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Genetik mi?

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Genetik mi?

Şeker hastalığı; vücutta insülin hormonunun yeterli şekilde salgılanmaması sonucunda meydana gelen oldukça tehlikeli bir rahatsızlıktır...

Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight watchers diyeti; 1 haftada 1 kilo vermeye yardımcı olan ve puanlama esasına dayanan bir beslenme programıdır...