yeniloji.com
Diyet

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün mü? Nasıl Zayıflanır?

Henüz yorum yazılmadı
Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün mü? Nasıl Zayıflanır?
Yeniloji 129 görüntüleme

Sağlıklı ve dengeli beslenme yöntemi ile diyet yapmadan kilo vermek, ideal kiloya ulaşmak ve formu korumak mümkündür. Bu yazımızda diyetsiz kilo verme yöntemleri hakkında bilgiler sunacağız.

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün mü?

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için bu zamana kadar hem sıkı diyet programları karşımıza çıkmıştır. Spor yapmak, diyet yapmak genel olarak vücudu forma sokmak için gerekli olan yöntemler olarak nitelendirilmektedir. Diyet yaparak kilo verdikten sonra çoğunlukla verilen kiloların tekrar geri alındığı gözlemlenmektedir. Kilo verme sürecindeki asıl amacın beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi olmalıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için beslenme alışkanlıklarının kalıcı olarak değiştirilmesi gereklidir. Diyet yapmadan kilo vermek ve ideal kiloya ulaşmak ve formda kalmak bu şekilde mümkün hale gelmektedir.

Diyet yapmak, neyi ne zaman yediğimizi betimleyen bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak insanlara diyet yapmak zor gelmektedir. Çünkü diyetler kısıtlayıcıdır. Belli bir sürede kilo vermeyi hedeflemektedir. Fakat kilo vermek içi beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz, yaşam tarzınızı düzeltmeniz ve hareket etmeniz yeterli olacaktır. Hızlı bir şekilde kilo vermek yerine yavaş yavaş kilo vermeniz gereklidir. Bu şekilde verilen kiloların geri alınması söz konusu olmaz. Diyet yapmadan zayıflama yöntemlerine baktığımızda genel olarak bir listeye bağlı kalmadan metabolizmanın hızlanmasını ve sindirim dengelenmesini sağladığını görmekteyiz.

Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflanır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki diyet yapmadan nasıl kilo verilir diye öğrenmek istiyorsanız yaşam tarzınızda birtakım değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Sizler için diyet yapmadan zayıflamanın yollarını şu şekilde betimleyebiliriz:

  • Sağlıklı metabolizmanın uyku düzeni ile doğrudan bağlantısı vardır. Düzenli ve yeterli bir uyku organların dinlenmesini sağlar. Bu bağırsak ve mide fonksiyonlarının dengelenmesine ve beraberinde sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olur. Bundan dolayı diyet yapmadan kilo vermek istiyorsanız uyku düzenini ayarlamanız gerekmektedir. Gece uykusu vücudun yenilenmesi için oldukça önemlidir.
  • Su tüketimi hem yağ yakımının sağlanması hem de tokluk hissinin oluşması için önemlidir. Yemek yemeden 15-20 dakika önce us içerseniz tokluk meydana gelir ve daha az yemek yersiniz. Bu da daha az yemekle doymayı ve beraberinde zayıflamayı getirir. Günde 2 litre su içmek vücuttan yağ atılmasını da sağlar.
  • Küçük tabaklar kullanmaya çalışınız. Küçük tabaklarda yemekler daha fazla görünür. Daha az yiyerek kendinizi çok doymuş hissedebilirsiniz. Dolu bir tabak yemek yemek kişinin psikolojik olarak da kendisini tok hissetmesini sağlar. Bu şekilde diyet yapmadan porsiyonlarınızı küçültmüş olursunuz.
  • Zayıflamak için uzun süre aç kalmak kilo almaya neden olan bir durumdur. Gün içerisinde kendinizi 4-5 saatten fazla aç bırakmayınız.
  • Yemeğe başlarken 1 kase salata yiyiniz. Salata besin tüketimini sınırlandırırken aynı zamanda sindirim sistemini dengeler ve bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.
  • Şekerli tatlıları deil doğal şekerleri tüketmeye çalışınız. Şekerin vücudumuza kilo almak haricinde birçok zararı bulunmaktadır. İltihaplanmayı artırır, kanserli hücreleri besler ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Tatlı tüketiminden vazgeçemiyorsanız sınırlı ölçüde tüketmeye özen gösteriniz. Vücudunuzu şeker ihtiyacını meyvelerden karşılayınız.
  • Gün içerisinde ufak atıştırmalara dikkat ediniz. Bunlar farkında olmadan fazla kalori almanıza neden olabilir.
  • Sağlıklı pişirme yöntemleri hem kilo kontrolü sağlamak hem de sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Kızartma ve kavurma yerine haşlama, buğulama ya da fırında pişirme yöntemlerini deneyiniz.

Eğer diyet yapmadan zayıflamak istiyorum diyorsanız gün içerisinde hareket etmeye özen gösteriniz. Bu ağır spor değildir. Nabız hareketlerini 15-20 dakika yükseltecek yürüyüşler ve hafif sporlar yapılabilir. Her gün yürüyüş yapmak size psikolojik olarak da iyi gelecektir.

Diyetsiz Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı beslenme ve birtakım öneriler haricinde diyetsiz zayıflama hakkında sizlere sunacağımız diğer tavsiyeler doğal bitki çayları ve kürler şeklindedir. Yeşil çay metabolizmanın hızlanmasını sağlayan en faydalı bitki çayları arasında yer almaktadır. Bağışıklığı güçlendiren ve yağ yakımına destek olan bu bitki çayı şişkinliğin giderilmesini ve ödemin atılmasını sağlar. Tarçınlı su ya da tarçınlu süt içerek, yoğurt pul biber kürü yiyerek, ceviz suyu kürü tüketerek de vücutta yağ yakımının sağlanmasını destekleyebilirsiniz.

Diyet Yapmadan Zayıflama Yolları

Yemekleri yavaş bir şekilde tüketmek diyetsiz kilo verme konusunda etkili yöntemlerden biridir. Yemeği ortalama olarak 20 dakikada tüketiniz. Beynimiz bu süre içerisinde tokluk hissi algılayacaktır. Bunun yanı sıra yemeklerden önce lif değer yüksek olan çorbalar içebilirsiniz. Bu sayede tokluk hissederek daha az yemek yemiş olursunuz. Hem de lif sayesinde sindirim sistemi düzenlenmiş olur. Tam tahıllı yiyecekler, hafif akşam yemekleri spor ve diyet yapmadan kilo vermek için önemli kriterlerdir. Ayrıca dar kıyafetler giymeye özen gösteriniz. Bu şekilde kendinizi psikolojik olarak rahatsız hissederek kilo verme konusunda daha fazla motive edebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Nasıl Olur?

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Nasıl Olur?

Mide kanaması, sindirim sistemi içerisinde yaşanabilecek en ciddi rahatsızlıklardan birisi olurken farklı sebeplerden dolayı oluşup farklı belirtiler ile kendisini gösterebilir...

Kabak Lifli Sabun Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Kabak Lifli Sabun Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Kabak lifli sabun; ciltte meydana gelen akne, sivilce gibi oluşumların giderilmesi için etkili olan, cilt gözeneklerinin açılmasını sağlayan ve selülit gibi oluşumların giderilmesini sağlayan doğal içerikli bir sabun çeşididir...

Migren Nedir? Neden Olur? Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Migren Nedir? Neden Olur? Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Migren; uzun süreli ya da kısa süreli ataklar halinde başlayan orta ya da şiddetli baş ağrıları olarak nitelendirilen bir hastalıktır...

Ödem atıcı çay tarifi ve karışımı nasıl yapılır?

Ödem Atıcı Çay Tarifi ve Karışımı Nasıl Yapılır?

Ödem vücutta oluşan şişlik olarak adlandırılan bir durumdur...