yeniloji.com
Sağlık

Kestanenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kilo Yapar mı?

Henüz yorum yazılmadı
Kestanenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kilo Yapar mı?
Yeniloji 1813 görüntüleme

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alana kestane faydaları, lezzeti ve kokusu ile her birimizin ilgi odağı ve vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Zararları var mı diye merak edilirken beraberinde kestane kilo aldırır mı nasıl pişirilir gibi pek çok soru da yanıt bulmak için beklemektedir.

Kestanenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Oldukça lezzetli bir tada sahip olan kestane, sağlıklı ve besleyici özellikleri sayesinde büyüme çağındaki çocuklar için oldukça yararlı bir besin kaynağı olarak nitelendirilmektedir. Ilıman iklimleri seven bu besin yaklaşık olarak 4-5 metre kadar uzayabilen ağaçlarda yetişmektedir. Çok eski zamanlardan bu yana birçok ülkede şifalı besin kaynağı özelliği taşımış ve tüketilmiştir. Günümüzde de kestanenin faydaları ve lezzeti sayesinde sık tüketilen besinler arasında yerini almaktadır. Kolesterolün dengelenmesini sağlayan bu doğal besin aynı zamanda vücutta kan basıncının düzenlenmesine katkı yapar. Bağışıklığı güçlendirir ve bu etkisi sayesinde kış aylarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alır.

B1, B2 ve C vitaminleri açısından zengin olan kestane, aynı zamanda fosfor, potasyum, protein, kalsiyum, magnezyum benzeri mineraller barındırmaktadır. Bunlara ek olarak farklı uçucu yağlar, düşük yağ oranı ve yüksek nişasta içeriği de bulunmaktadır.

Lezzeti ve içeriğinde yer alan bileşenler ile diğer fındık türlerinden ayrılan kestanenin yararlarına baktığımızda yüksek ateşin düşürülmesine yardımcı olduğunu belirtebilir. Sakinleştirici özelliği bulunan bu besinin stres ve depresyon gibi problemlerin engellenmesine katkısı vardır. Detoks özelliği bulunan ve arındırıcı etkisi sayesinde hücrelerin erken yaşlanmasını önleyen kestane, vücuttaki toksin maddelerin ve serbest radikallerin arındırılmasında faydalı olmaktadır. Mide hastalıklarının hafiflemesi, beyin hücrelerinin tazelenmesi ile birlikte unutkanlığın önlenmesi, alzheimer hastalığının engellenmesi gibi etkiler meydana getirmektedir.

Kestanenin Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Doğal bileşenleri ve faydalı etkileri ile bilinen kestane, yüksek oranda karbonhidrat içermektedir. Bundan dolayı kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Genel olarak sağlık açısından bir yan etki teşkil etmeyen ve rahatlıkla tüketilebilen kestanenin zararları asıl olarak kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Çünkü bazı insanların bu besine alerjisi olabilir.

Gereğinden fazla kestane tüketimi ishale neden olabilir. Çünkü içerisinde bol miktarda lif barındırmaktadır. Aşırı tüketildiği zaman birtakım sindirim sistemi problemlerinin oluşmasına zemin hazırlayabilir. Özellikle ishal gibi bir durum söz konusu ise tüketilmemelidir. Şeker ve tansiyon hastalığı söz konusu ise tüketim konusunda dikkatli olunmalıdır. Bunun yanı sıra kan inceltici hastalığı olanlar doktora danışarak tüketmelidir.

Kestane Kilo Yapar mı?

Karbonhidrat açısından zengin olan kestane kilo aldırır mı diye merak edilmektedir. 3 kestane 1 dilim ekmek ile eşdeğerdir. Yaklaşık olarak 100 gram yemek 170-180 kaloriye denk gelmektedir. Ayrıca 100 gramda 40 gram karbonhidrat vardır. Karbonhidrat değeri ve lif özelliği ile tok tutucu etkiye sahiptir. Dengeli tüketim kiloya neden olmazken, aşırı tüketilmesi kilo alımı meydana getirebilmektedir. Bundan dolayı dikkatli tüketilmesi gerekir.

Kestane Nasıl Toplanır? Hangi Ayda Hasat Edilir?

Sonbaharın başlarında olgunlaşmaya başlayan kestane ekim ve kasım aylarında toplanır. Karadeniz bölgesi kestanenin bol olduğu bir yerdir. Dışı dikenli olan kestaneleri mutlaka eldiven ile toplamalısınız. Büyük ağaçlardaki toplamanız için uzun sopalar almanız gerekmektedir. Ayrıca kestane toplama işlemi sırasında kafanız bir şapka olmalıdır. Çünkü dikenli yeri kafanıza çarpabilir. Dikenleri ayırırken de aynı şekilde mutlaka eldiven giymelisiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yağ Yaktıran Çay, Kür ve Detoks Suyu

Yağ Yaktıran Çay, Kür ve Detoks Suyu

Yağ yaktıran kürler; vücutta depolanmış olan ve hem sağlık hem de fiziksel görünüş açısından olumsuz sonuçlar doğuran fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olan karışımlardır...

Ozon Terapisinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Ozon Terapisinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Ozon terapisi; damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığında tedavisinde kullanılan bir yöntemdir...

Muz Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdirir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumlar

Muz Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdirir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumlar

Sağlıklı ve hızlı kilo vermek isteyenler için uygun olan muz diyeti, son zamanlarda en fazla uygulanan zayıflama yöntemleri arasında yer alan bir beslenme programıdır...

İsveç Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdiriyor? Zararlı Mı, Faydalı mı?

İsveç Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdiriyor? Zararlı Mı, Faydalı mı?

İsveç diyeti; etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan ve metabolizmanın dengelenmesini sağlayan bir beslenme programıdır...