yeniloji.com
Sağlık

Güneş Işığının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Güneş Işığının Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Yeniloji 2062 görüntüleme

Canlılar için yaşam kaynağı olan güneş, evrendeki en büyük yıldızlardan biridir ve güneş ışığı kemik sağlığının iyileştirilmesi için faydalı olurken aynı zamanda vücuda enerji verir ve iştahın dengelenmesini sağlamak gibi etkiler meydana getirir.

Güneş Işığının Faydaları Nelerdir?

D vitamini kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz güneş ışığı, özellikle çocukların kemik gelişiminin sağlanmasına destek olurken aynı zamanda cildin parlak ve sağlıklı görünmesini de sağlamaktadır. Fakat son yıllarda ozon tabakasının delinmesi ile güneş ışınları tehlikeli bir hal almıştır ve cilde zarar verebilmektedir. Eğer ki güneşin zararlı ışınlarına karşı önlem alarak ondan faydalanırsanız vücudunuz ve sağlığını için pek çok olumlu etki sağlayabilirsiniz.

Güneşten sağlıklı bir şekilde faydalanmak için cilt tipinize ve ten renginize uygun bir güneş kremi almanız gerekmektedir. SPF değerinin yani güneş kremi faktörünün tene uygun olması ile güneşten zarar görmezsiniz. Üzerinizde ince ve açık renkli kıyafetler varken de yine güneş kremi sürmeniz ve kullanmanız gerekmektedir. Güneş ışınları vücut ısısını arttırır ve sıvı kaybının yaşanmasına neden olur. Bunu önlemek için güneşte iken su içmeli ve sıvı alımını arttırmalısınız.

Kemiklerin gelişimini ve güçlenmesini sağlayan güneş ışınları aynı zamanda vücuda enerji vermektedir. Yeterli oranda güneş ışığı almak kanser gibi hastalıkların tedavi edilmesi için de etkili olur. Vücutta kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olarak tansiyonun dengelenmesini sağlar. Ayrıca felç gibi rahatsızlıklar için de etkili olduğu belirtilir. Fakat uzun süre güneşte kalmak tam tersi vücuda zarar verir.

Güneş Işığının Zararları Nelerdir?

Dünyamızı çevreleyen ve koruyan ozon tabakası, hava kirliliği nedeniyle zarar görmüştür. Bu durum güneşten gelen ultraviyole radyasyonlarının dünyaya ulaşmasına neden olmaktadır. Bu da insan sağlığı için tehlike arz etmektedir. Yeryüzüne ulaşan A, B ve C radyasyonları oldukça büyük tehlike arz etmektedir. A radyasyonu cildin kırışmasına ve erkenden yaşlanmasına sebebiyet verir. B ve C radyasyonları ise cilt kanserinin oluşmasına neden olmaktadır.

Güneş ışınlarına çok faz maruz kalmak güneş yanıklarının oluşmasına sebebiyet verebilir ve sıcak çarpması, katarakt gibi etkiler meydana getirebilir. Güneş yanığı çocuklarda meydana geldiği zaman kalıcı hücre zararlarının oluşmasına neden olabilir. Ayrıca çocuklarda bu durum bağışıklık sisteminin zayıflamasına da neden olabilmektedir. Sıcak çarpması meydana gelebilir ve bu durum çarpıntı, ciltte kuruluk, şiddetli bir baş ağrısı bulantı ve kusma meydana gelir. Uzun süre güneşte kalmak ayrıca cilt hücrelerine zarar verir ve lekelenme meydana getirir.

Güneş Işığından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Öncelikle belirtmek gerekir ki sabah 10:00 ve 10.30 öğlenden sonra 16.00-17.00 saatleri arasında güneşe çıkılması gerekmektedir. Güneş dik açı ile geldiği 12-1 saatlerinde güneşe çıkılmaması gerekmektedir. Bu saatlerde güneş oldukça zararlıdır. Güneş koruyucu sürmeden güneşe çıkmamalısınız ve güneş kremini her 2 saate bir yenilemek gerekmektedir. Sadece güneşli havalarda değil bulutlu havalarda da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Güneş Işığının Yüze Faydaları Nelerdir?

Her ne kadar güneş ışığının cilde zararlı olduğu bilinse de asıl olarak doğru zamanda doğru şekilde güneş ışığından yararlanmak akne ve kepeklenme gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine destek olan bu doğal enerji sayesinde psikolojik olarak da faydalı etkiler sunar. Tüm bu sağlıklı etkiler sayesinde cilt sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kaya Koruğu Nedir? Faydaları Nelerdir? Kulağa İyi Gelir mi?

Kaya Koruğu Nedir? Faydaları Nelerdir? Kulağa İyi Gelir mi?

Kaya koruğu; ekşi bir tada sahip olan, uzun yapraklı, etli ve bodur bitkiler arasında yer almaktadır...

Maydanozun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi, Besin Değeri ve Tansiyona Etkisi

Maydanozun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi, Besin Değeri ve Tansiyona Etkisi

Antioksidan açısından oldukça zengin olan maydanoz; zengin mineral ve vitamin deposu olarak tanımlanan, gerek çiğ olarak gerekse yemeklere katılarak tüketilen bir bitki türüdür...

Hızlı Tırnak Uzatma Kürü Nedir? Tırnak Uzatmanın Yolları ve Püf Noktaları

Hızlı Tırnak Uzatma Kürü Nedir? Tırnak Uzatmanın Yolları ve Püf Noktaları

Tırnakların hem sağlıklı hem de uzun gözükmesini sağlayan hızlı tırnak uzatma kürü, dış görünüşte en çok incelenen yerlerden biri olan tırnakların bakımlı olması için etkili bir uygulamadır...

Kocayemiş Nedir? Kocayemiş Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kocayemiş Nedir? Kocayemiş Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kocayemiş; diğer ismi ile dağ çileği olarak adlandırılan, C vitamini açısından zengin ve doğada kendiliğinden yetişen bir meyve çeşididir...