yeniloji.com
Bakım

Saç Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır? Nasıl Olmalı?

Henüz yorum yazılmadı
Saç Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır? Nasıl Olmalı?
Yeniloji 2538 görüntüleme

Her insanın özen gösterdiği saç bakımı ve temizliği, saçların sağlıklı olmasını, güzel görünmesini sağlayan uygulamalardır.

Saç Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

İnsanlar saçlarını önemsedikleri için dışa aktarımın hoş olması gerekir. Bu sebepten dolayı saç sağlığı, türü, görüntüsü kişinin iyi veya kötü hissetmesine etki eder. Saçların kötü görünmesi insanların üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Saçların yıkandığı su derecesi, tarama sıklığı, bakım ürünleri gibi etkenler bakım şeklini belirler. Bakım sürecin adımların doğru uygulanması, kullanılan ürünlerin kalitesi saçın sağlıklı olup olmadığını belirler.

Saçlar her zaman temiz olmalıdır. Yıkama sürecinde kullanılan şampuanın saç türüne uygun olması bakım için önemlidir. Saça şampuanı uygulamadan önce bazı adımların yapılması gerekebilir. Uygulamadan önce saça uygun olan fırçayla temizleme işlemi yapılır. Şampuan kullanımından sonra saç kremi uygulanır.

Saçları Yıpratan Şeyler Nelerdir?

Saçların yıpranmaması ve kolay taranması için saç kremleri kullanılmaktadır. Fakat saç kremi doğru uygulanmalıdır. Saç kremi asla saç dibine uygulanmamalı, uygulandığı taktirde saç diplerinde hasar oluşacağı unutulmamalıdır. Saçın yıpranmasına yol açan faktörlerden biri föndür. Duştan sonra saçların kuruması için fön makinası kullanılır. Fakat bu makinalar saçta bulunan nem dengesini bozar. Ayrıca saçlar haricinde vücudun diğer bölgelerinde nem olmaması saçların dökülmesine, kurumasına yol açar. Dolayısı ile saçlarda kuruluk ve dökülmeler ortaya çıkar. Yapılması gereken fön makine kullanmak değil saçların kendiliğinden kurumasını beklemektir.

Doğru Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Doğal yağlar dengeli ve özenli biçimde kullanılmalıdır. Argan ve zeytin yağı gibi doğal yağlar saçları beslemekte ve saça nem kazandırmaktadır. Hatta bu yağlar kaybolan nemin geri alınmasına yardım eder. Zeytinyağı gibi yağlar saçların doğal yönden beslenmesini sağlar. Perma yapılan ve boya gören saçların diğer saçlara göre daha fazla bakım görmesi gerekir. Bu durumdan dolayı güvenilen ürünlerin saç bakımında kullanılması önemlidir.

Saçlar sabunla yıkanmamalıdır. Saçlarını sabun ile yıkayan insanların saçlarda nem kaybettiği görülebilir. Saçtaki yağlanma ve kirlenme haline göre sık yıkanmaması önerilir. Saçlar her zaman şampuanla yıkanmalı ve yıkama sırasında kullanılan şampuan miktarının çok fazla olmaması gereklidir. Yıkamadan sonra saç kremi kullanılması ihmal edilmemelidir. Saçlar seyrek aralıklarla boyatılmalı ve renk olarak doğala yakın tonlar tercih edilmelidir. İddialı renkler saçların yıpranmasını hızlandırır.

Saça Zarar Veren Etkenler Nelerdir?

Saçların havayla teması kesilmemelidir. Kullanılan eşarp saçı çok fazla sıkmamalıdır. Ayrıca jöle sprey kullanılmamalı, sağlıklı ürünlerin kullanımı tercih edilmelidir. Saç yıkamadan sonra kurulama için pamuklu havlu kullanılmalı, saç kurutma makinesi ise kullanılmamalıdır. Saç köklerinin kuvvetli olabilmesi için dengeli, düzenli beslenme ve yeterli uyumak önem taşır. Saç temizliği ve bakımı haricinde sağlıklı sağlara ulaşmak için içilen su oranına da dikkat edilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Lazer Epilasyon Kısırlık Yapar mı? Yumurtalıklara Zarar Verir mi?

Lazer Epilasyon Kısırlık Yapar mı? Yumurtalıklara Zarar Verir mi?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için etkili bir yöntem olan lazer epilasyon, son yıllarda hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen bir epilasyon yöntemidir...

Baobab Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Baobab Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Baobab yağı; A, D, C ve E vitaminleri açısından zengin, aminoasit, betakaroten ve tartarik asit barındıran göz çevresi ve cilt için faydalı olan kullananların oldukça memnun kaldığı bir yağdır...

Kaz Yumurtası Yenir mi? Faydaları Nelerdir? Besin Değeri ve Fiyatı

Kaz Yumurtası Yenir mi? Faydaları Nelerdir? Besin Değeri ve Fiyatı

Normal tavuk yumurtasına göre daha mat ve beyaz renkte olan kaz yumurtası, yaklaşık olarak 70-100 gram arasında bir besindir...

Hindiba Kahvesi Zayıflatır mı? Hindiba Kahvesi Kilo Verdirir mi?

Hindiba Kahvesi Zayıflatır mı? Hindiba Kahvesi Kilo Verdirir mi?

Hindiba kahvesi; hindiba bitkisinin köklerinin kurutulup öğütülmesi ile toz haline getirilerek kahveyi andıran bir içecek haline getirilmesi şeklinde elde edilmektedir...