yeniloji.com
Sağlık

Hayıt Bitkisi Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Hayıt Bitkisi Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Yeniloji 102 görüntüleme

Ilıman iklime sahip olan bölgelerde yetişen hayıt tohumu Akdeniz bölgesinde çoğunlukla bulunan ağaç türüdür.

aronya çayı

Hayıt Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Çoğunlukla Akdeniz bölgesinde bulunan hayıt tohumu bol güneşe ve verimli toprağa ihtiyaç duyar. Bu bitki güneş ışınlarını az gördüğü zaman gelişse de meyve vermemektedir. Kış mevsiminde çiçek açmadığı bilinen ağaçtaki çiçek renkleri mor ve beyaz arasında değişebilmektedir. Boyu 4 metreye kadar uzayabilir. Çiçeklerin tadı aromatik olduğu için birçok kişi bu ağacı beğenmektedir. Çiçekleri tadının güzelliğinden dolayı da toplanabilmektedir.

Sivilce, akne gibi cilt problemleri için çözüm odaklı bir bitkidir. Hayat içerisinde meydana gelen ruhsal dalgalanmalar, hormon dengesizliklerinin olması cilde yansıyabilmektedir. Stresten veya diğer durumlardan kaynaklı meydana gelen akneler için faydalıdır. Çene bölgesinde meydana gelen sivilce ve aknelerin giderilmesine fayda sağlar. Kadınlarda meydana gelen akne oluşumunu önlediği belirtilmektedir.

Hayıt Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Hayıtın kullanım amacı çeşitli olabilmektedir. Bu ağaçtan yararlanmak için ağacın neredeyse her bölgesi kullanılmaktadır. Hem çiçekleri, hem gövdesi hem de usaresi birçok açıdan faydalıdır. Bu bitki mineçiçeğigiller familyasına aittir. Haziran ve temmuz aylarında çiçeği açan bitkinin çiçeklerinin rengi mordur. Yaprak ve dallarında ise uçucu, tanen, sabit yağ, sineol ve glikozit bulunmaktadır. Güney Anadolu ve Batı Anadolu da yetişse de en çok görüldüğü yer Akdeniz bölgesidir.

Hayıt Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Kadınlardaki östrojen hormonu seviyesini dengede tutma özelliğinin olduğu söylenmektedir. Hem bu hormonun dengede kalmasını sağlamakta hem de hormonun fazlalaşmasını önlemektedir. Birçok hastalığa faydasının olduğu söylenen bilgiler arasında vardır. Bu bitki ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalara göre bitkinin erkeklerdeki cinsel arzuları bastırdığı görülmüştür. Hatta rivayetler kapsamında bu bitkinin özü rahipler tarafından çiğnenmiştir. Bu sayede cinsel arzular bastırılmıştır. Dolayısı ile sağlıklı cinsel yaşamın devam etmesi adına erkeklerin bu bitkiyi kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Hayıt bitkisi erkeklerde cinsel isteksizliği ortadan kaldırırken kadınlarda daha değişik bir etkiye neden olmaktadır. Çocuk sahibi olamayan kadınlar rivayete göre bu bitkiyi kullanmışlardır. Doğurganlığın sınırlanmasının çözüme ulaşmasına yardım ettiği söylenmektedir. Bu etkilerin doğru olup olmadığını anlamak için uzman hekim ile uzun uzadıya konuşmak gerekir. Halsizlik, yorgunluk ve baş ağrısı gibi problemlere iyi geldiği söylenmektedir.

Hayıt Tohumu çayı Nasıl Demlenir? Nasıl hazırlanır?

Öncelikle bir tutam hayıt tohumunun ezilmesi gerekir. Bir su bardağı su içerisine yarım çay kaşığı kadar ezilmiş olan hayıt tohumu eklenmelidir. Tohum ve su kaynatılmalıdır. Kaynatma işleminden sonra ocak kapatılır ve on ila on beş dakika kadar çay demlenmeye bırakılmalıdır. Demlenme süresi dolduktan sonra çay ılık bir şekilde tüketilebilir. Bu çay hazır paket halinde de satılmaktadır. Hazır paketleri hazırlamak için ise bir poşet hayıt tohumu çayı bir bardak kaynar suyun içine koyularak karışımın beş dakika kadar demlendirilmesi gerekmektedir.

aronya çayı

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sigara Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Sigara Detoksu ile Sigara Bırakma

Sigara Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Sigara Detoksu ile Sigara Bırakma

Sigara detoksu; uzun süre sigara içilmesi sonucu iç organların gördüğü hasarın azaltılması için yapılan bir detokstur...

Sırt Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Sırt Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Sırt korsesi; dik durmaya yardımcı olan ve duruş bozukluklarının giderilmesini sağlayan, kamburluk gibi problemlerin önüne geçen bir aparattır...

Bağırsak Kanseri Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kanseri Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Kanser türleri, yaşadığımız dönemin en ciddi hastalıklarından olurken bağırsak kanseri de bu hastalık türlerinden birisidir...

Ağız Kuruluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tansiyon Belirtisi mi?

Ağız Kuruluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tansiyon Belirtisi mi?

Tükürük salgısı azaldığı zaman ağzın içi nemsiz kalmakta ve meydana gelen bu probleme ağız kuruluğu denmektedir...