yeniloji.com
Yaşam

Hamilelik Hesaplama Neye Göre Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Hamilelik Hesaplama Neye Göre Yapılır?
Yeniloji 261 görüntüleme

Hamilelik hesaplama, ilk belirtiler fark edilkten sonra test sonucu sonrasında bebeğin kaç haftalık olduğunun belirlenmesi ile yapılabilmektedir.

Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarını heyecanlandıran en önemli şey çocuklarını kucaklarına alacakları günü beklemektir. Genel olarak bu günü hesaplarken tüm anne ve baba adayları hata yapmaktadırlar.

Gebelik hesaplama yöntemleri son adet tarihi esas alınarak yapılmaktadır. Birçok insan bunu hesaplarken genellikle döllenme gününü hesaplamaktadır. Bu durum sonucunda ise yanlış gün hesaplamalar meydana gelmektedir. Hesaplama yapılırken son adet tarihinizin ilk günü dikkate alınır. Döllenme ise genel olarak son adet tarihinden yaklaşık 15 gün sonra meydana gelmektedir. Döllenme gerçekleştikten sonra bebek rahim duvarına yerleşme aşamasına geçer ve hamilelik tam anlamıyla başlamış olur.

Hamilelikte Aya Göre mi Haftaya Göre mi Hesaplama Yapılmalı?

Hamilelikte önemli olan haftadır. Tüm gelişimler haftalar baz alınarak yapılmaktadır. Genellikle anne adayları bebeklerinin kaç aylık olduğunu bilmek ister. Bu konuda ise sürekli yanlış hesaplamalar yapılır. Şöyle ki 1 ay tam olarak 4 haftaya denk gelmediğinden anne adayları örneğin bebekleri 8 haftalık olduğunda 2 aylıkmış gibi varsaymaktadır. Bu tamamen yanlış bir hesaplamadır. Çünkü 1 ay 4 hafta artı 3 güne denk gelmektedir. Bu nedenle doktorlar aylık olarak hesapladıklarında farklı şekilde düşünürler.

Genel olarak tıbbi açıdan hamilelik hesaplandığı zaman haftalık olarak düşünülmektedir. Gebelik 40 hafta sürmektedir. 38-40 hafta arası genel olarak doğum gerçekleşmektedir. Geciken doğumlar 41. hafta bitine gerçekleşir. Bu açıdan dikkate alındığında gebelik dönemi 9 ay 10 gün yani 280 güne denk gelmektedir.

Gebelikte Kaç Hafta Kaç Aylık Olur?

Hamilelik sırasında annelerin ve yakınlarının merak ettiği genel soru 'bebek kaç aylık?' şeklindedir. Tıbben 4-5 haftalık arası bebekler 1 aylık kabul edilmektedir. 8-9 haftalık bebekler ise 2 ayı bitmiş olarak kabul edilmektedir. Bu şekilde 4 hafta artacak şekilde gider ve aylık hesaplaması buna göre yapılır. Hamile kalındığında vücutta birtakım hormonal değişmeler meydana gelmektedir. Bunların en başında ise kanda değeri yükselen HCG değerlerinin artmasıdır. Bu değer hamile kalındıktan sonra her geçen gün katlanarak artar. Bu hormonun seviyesi sayesinde bebeğin kaç haftalık olduğu hesaplanmaktadır. Kandaki bu hormonun değeri arttıkça bebeğin büyüdüğü ve geliştiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle hamilelik ilk başladığından son adet döneminin başladığı tarihin dikkate alınmasının yanında kan testinde çıkan bu değerin de önemi hepsinden önemlidir. Bu değerin miktarına göre gebeliğin ne zaman başladığını ve kaç hafta geçtiğini anlayabilirsiniz.

Negele Yöntemi ile Hamilelik Hesaplama Nedir?

Bebeğinizin hangi gün doğacağını öğrenmeniz için kullanılan yöntemin adı negele yöntemidir. Bu yöntem son adet tarihinin ilk gününe 7 ekler ve 3 ay geriye giderek bebeğin doğacağı tarihi bulmaktadır. Bu yöntemin net bir sonuç vermesi için anne adayının adetinin düzenli olması gerekmektedir. Örneğin son adetinizin ilk günü 20 ekim 2016 olsun. Bu tarihe 7 gün eklerseniz 27 ekim olur. 3 ay çıkartırsanız eğer bebeğinizin doğum tarihi 27 temmuz 2017 olarak karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle eğer ki adet döneminiz net değilse bu hesaplama yöntemi sizi yanıltabilir.

Hamilelik hesabı yaparken önemli olan yazıda da belirttiğimiz gibi haftalık olarak hesaplanmasıdır. Aylık hesaplamalar genel olarak net sonuç vermezken haftalık hesaplamalar hem kesin sonuç vermektedir hem de bebeğiniz ay olarak değil haftalık olarak hızlı değişim ve gelişimler göstermektedir. Bu nedenle haftayı baz almanız netlik açısından daha önemlidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Grip Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? En Etkili Grip Çayı Tarifleri

Grip Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? En Etkili Grip Çayı Tarifleri

Grip çayı; vitamin açısından zengin ve vücudun direnç kazanmasına yardımcı olan bitkisel bir içecektir...

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik haftası hesaplaması bebeğin dünyaya ne zaman geleceğinin hesaplanmasına denmektedir...

Ihlamurun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Ihlamurun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Ihlamur; vitamin ve mineral açısından oldukça zengin içeriğe sahip, hem bademciklerin hem de sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olan, genel olarak tüketimi çay şeklinde olan doğal bir bitkidir...

Chia Tohumu Diyeti Nasıl Yapılır?

Chia Tohumu Diyeti Nasıl Yapılır?

Chia tohumu, zengin omega-3 kaynaklı, protein ve kalsiyum açısından oldukça zengin, sağlıklı bir besindir...