yeniloji.com
Sağlık

Sakız Çiğnemek Zararlı mı? Şekeri Düşürür mü?

Henüz yorum yazılmadı
Sakız Çiğnemek Zararlı mı? Şekeri Düşürür mü?
Yeniloji 3037 görüntüleme

Sakız çiğnemek; insanoğlunun çok eski zamandan bu yana tercihi olan, genel olarak stres atmak gibi amaçlar için tercih edilen hem faydaları hem de zararları olan bir alışkanlıktır.

Sakız Çiğnemek Zararlı mı?

Günlük hayatta her birimiz zaman zaman sakız çiğnemek isteriz. Sakız çiğneme alışkanlığı çok eski yüzyıllardan bu yana gelmektedir. Önceki zamanlarda ağaçtan alınan özler ile sakız çiğnenirken sonrasında bu kauçuk özler fabrikalar işlenmiş ve sakızın şekli de değişmiştir. Şekli ile birlikte zaman içerisinde çeşitlenmiş ve tadı da değişmiştir. Mentollü, şekerli, damla sakızlı gibi pek çok çeşit ile karşımıza çıkmaktadır.

Genel olarak masum görülen sakızlar aynı zamanda vücuda zarar da verebilmektedir. Sakız çiğnemenin zararları konusunda belirtilmesi gereken ilk durum şekerli olanların dişlerde çürüme gibi etkile meydana getirebilmesidir. Şekerli sakızlar dişlerde bakteri oluşumuna neden olur. Bu durum ise diş etlerine ve dişlere zarar vererek çürüme meydana getirebilir. Devamlı olarak sakız çiğnendiği zaman bu durum midenin gereğinden fazla asit salgılamasına sebep olur. Bu durum karın ağrısına neden olabilmektedir.

Çocuklar sakız çiğnemeyi oldukça sevmektedir. Fakat sakız çiğneme konusunda aşırıya kaçıldığı zaman baş ağrısı ya da alerjik birtakım reaksiyonlar meydana gelebilmektedir. Özellikle küçük çocuklar sakız çiğnerken ağız içerisine ellerini çok sokarlar. Yapışkan olan sakız bu şekilde mikrop bulaşmasına neden olabilmektedir. Aşırı şekilde sakız çiğnediğiniz zaman çene ağrısı da meydana gelebilir.

Sakız Çiğnemek Şekeri Düşürür mü?

Tatlı sakız çiğnemek şeker hastaları için zararlı olmaktadır. Eğer ki şeker hastasıysanız mutlaka şekersiz sakızları çiğnemeyi tercih etmelisiniz. Sakız çiğnendiğinde vücut şekeri salgısı altında kalmış gibi insülin üretmeye başlar. İnsülin ise şekerin kana karışmasını önleyen ve kandaki glukozu azaltan bir hormondur. Eğer kişi şeker hastası ise insülin yeterli oranda salgılanmıyor demektir. Bu nedenle kesinlikle şekerli sakızların çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Şekersiz sakızlar şekeri dengeleme konusunda etkili olabilirken tatlı olanlar tam aksi olarak şekerin çıkmasına sebebiyet verebilir.

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Hafızanın güçlendirilmesine yardımcı olan sakız çiğneme aynı zamanda stresin azaltılmasına da etki etmektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre gün içerisinde sakız çiğneyerek kalori alımının azaltılması sağlanabilir. Yemek yeme isteğini frenleyen sakız, kilo verme konusunda etkili olabilmektedir. Genel olarak yemeklerden sonra sakız çiğnendiği zaman hem yemeklerin kolay hazmedilmesi sağlanır hem de ağız bakımı sağlanır. Sakız ile ağızda meydana gelen kötü kokular giderilebilmektedir. Sigarayı bırakma konusunda yardımcı olan sakız genel olarak bu süreçte sıklıkla tercih edilmektedir. Sigaradan kurtulmak isteyen kişiler sakız çiğneyerek ağızlarında oyalanma meydana getirebilirler. Bununla birlikte bazı ameliyatlar sonrasında bağırsaklar işlevini tam sağlamadığında sakız çiğneyerek bunu gidermek mümkün olur.

Sakız Çiğnemek Kaç Kalori Yakar?

Yapılan birtakım araştırmalara göre sakız çiğnemek saatte yaklaşık olarak 11 kalori yaktırmaktadır. Kilo vermek için diyetlerde sıklıkla tercih edilse de aşırı çiğnenmesi mide asidini arttıracağı için önerilmemektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Korse ile Spor Yapılır mı?

Korse ile Spor Yapılır mı?

Korse ile spor yapmak kilo verme konusunda oldukça faydalıdır...

Yılan Yağı Saç Uzatır mı? Nasıl Kullanılır?

Yılan Yağı Saç Uzatır mı? Nasıl Kullanılır?

Yılan yağı; içerisinde bulunan vitamin ve mineral özleri sayesinde saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan doğal bir yağdır...

Basen Dikleştirici ve Toparlayıcı Korse İşe Yarar mı?

Basen Dikleştirici ve Toparlayıcı Korse İşe Yarar mı?

Basen dikleştirici korse; mide, karın, bel ve basen bölgesini sıkılaştırarak daha ince daha dik ve daha zayıf gözükmesini sağlayan bir aparattır...

Tatlı Patates Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zararları Var mı?

Tatlı Patates Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zararları Var mı?

Tatlı patates; stres ve uykusuzluk problemlerine iyi geldiği için son yıllarda sıklıkla tüketilen, bağışıklığı güçlendiren, şeker oranı yüksek bir besindir...