yeniloji.com
Sağlık

Sri Lanka Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır?

Henüz yorum yazılmadı
Sri Lanka Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır?
Yeniloji 2283 görüntüleme

Sri lanka çayı; seylan çayı olarak da bilinen, Hindistan'ın güneyinde bulunan yüksek dağ eteklerinden toplanan bir siyah çay çeşididir.

Sri Lanka Çayı Nedir?

Ceylon çayı ismiyle de hitap edilebilen sri lanka çayı, yavaş yavaş yetişen, hızlı ve yoğun bir şekilde demlenen, lezzeti ve aroması ile kendine hayran bırakan bir çaydır. Karadeniz'de yetişen çaylarla benzerliği bulunurken aynı zamanda pek çok farklılığa da sahiptir. Ülkemizde yetişen çaylara göre daha kalın yapraklara sahiptir. Lezzeti, dokusu, toplanma şekli ve harmanlanması açısında farklılıklar göstermektedir.

Sri lanka çayı makasla değil, eller toplanmaktadır. Bu şekilde doğallığı bozulmamış olur ve lezzeti daha yoğun olur.

Yetiştirilme şartları ve koşulları bakımından 3 çeşidi bulunan sri lanka çayı, deniz seviyesi, deniz altı seviyesi ve deniz üstü seviyesi şeklinde yetiştirilmektedir. Oldukça yavaş yetişen bu çay, yetiştirildiği yere ve koşullara göre farklı tatlara sahip olmaktadır. Çeşitlerinin isimleri mid grow, low grown ve high grown olarak isimlendirilir. Mid grown ve low grown çeşitlerinin tatları daha sert ve demlidir. Çünkü bunlar daha geç olgunlaşmakta ve büyümektedir. High grow ise tam aksine daha yumuşak bir lezzete ve daha açık bir deme sahiptir. Yetişme süresi, yeri bu çayın lezzetini ve buna bağlı olarak çeşidini meydana getirmektedir. Sri lanka çayı her açıdan kaliteli ve lezzetli bir çaydır.

Sri Lanka Çayının Faydaları Nelerdir?

Genel olara lezzetli tadı ile kendinden söz ettiren sri lanka çayının faydaları da göz ardı edilmeyecek şekildedir. Bu doğal içerikli çayın yararlarını şu şekilde betimlemek mümkündür:

  • Kansere karşı koruyucu etkileri bulunmaktadır. İçerisinde yer alan polifenol bileşenleri vücuttaki kanserojen maddelerin etkisin hale gelmesini sağlamaktadır. Kansere karşı koruyucu etkisi bulunan bu çay aynı zamanda var olan tümörlerin giderilmesini de sağlamaktadır.
  • Kolesterolü dengeleyen ve damarlardaki yağlanmanın giderilmesini sağlayan bu çay kalp için faydalıdır.
  • İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller hastalıklara karşı vücut direncini korumaktadır. Enfeksiyonlara, bakterilere ve virüslere karşı koruyucu etki sunmaktadır.
  • İçerisinde yer alan tein maddesi sayesinde metabolizmanın dengelenmesini sağlamaktadır. Kafeinden masum olan bu madde kilo kontrolünün sağlanmasına destek olur. Sindirim sistemini rahatlatarak şişkinlik ve ödem problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Vücuda pek çok fayda sağlayan ve sağlıklı olan sri lanka çayı, antioksidan açısından oldukça zengindir. Bu etkisi vücutta detoks ve arındırıcı özellik oluşturmaktadır. Böylece yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırarak, erken yaşlanmayı engellemektedir.

Sri Lanka Çayı Nerede Satılır? Nerede Üretilir?

Pek çok yerde satışı yapılan sri lanka çayı daha çok seylan çayı adı altında satılmaktadır. Oldukça kaliteli ve lezzetli bir çay olan sri lanka gerek aktarlarda gerekse internet üzerinde satışa sunulmaktadır. Uzak topraklardan ülkemize gelmiş olan bu çayın fiyatı da çok pahalı değildir. Türk çaylarından toplanma, yetişme şeklinde farklılığı bulunan bu doğal çay bir siyah çay çeşidi olarak bilinmektedir.

Sri Lanka Çayı Kullananlar ve Kullanıcı Yorumları

Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz sri lanka çayı zararları ve yetiştirilme konusunda pek çok merak edilen bir konuya sahiptir. Bu çayı kullananlar lezzetini oldukça beğenmektedir. Lezzeti, dokusu ve aroması çay tiryakilerini oldukça etkilemektedir. Sizler de bu doğal çayı, tıpkı siyah çay gibi demleyip tüketerek tadını deneyimleyebilirsiniz. Kokusu, tadı ve aroması ile sizlere farklı bir lezzet yaşatacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saç Gülü Nedir? Saç Gülü Nasıl Düzeltilir?

Saç Gülü Nedir? Saç Gülü Nasıl Düzeltilir?

Saç gülü; saç dönmesi olarak da bilinen, daha çok erkeklerde görülen ve doğuştan oluşan bir durumdur...

Süt Yapan Çay Karışımı Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Süt Yapan Çay Karışımı Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Süt yapan çay karışımı, anne sütünün hem daha vitaminli olmasını hem de çocuğa yetebilecek şekilde artmasını sağlayan doğal bitki özlerinden elde edilen içeceklerdir...

Otizm Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Otizm Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Otizm, tüm dünyada sıklıkla görülebilen ve insanlarda çeşitli davranış bozukluklarına sebep olan bir hastalıktır...

Karınca Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Karınca Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Karınca yağı; vücutta istenmeyen tüylerin yok edilmesini sağlayan, cildin pürüzsüz olmasına destek olan bir yağdır...