yeniloji.com
Yaşam

Çam Ağacının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çeşitleri ve Özellikleri

Henüz yorum yazılmadı
Çam Ağacının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çeşitleri ve Özellikleri
Yeniloji 1052 görüntüleme

Çam ağacı; iğne yapraklı ve reçineli özellikleri ile bilinen, birden fazla türe sahip olan, yaz-kış yeşil görünüme sahip olan, ülkemizde en fazla rastlanan ağaç türlerinden biridir. Çam ağacının faydaları hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda aynı zamanda çam ağacının zararlarına çeşitleri ve özelliklerine değineceğiz.

Çam Ağacının Faydaları Nelerdir?

Tüm yıl boyunca yeşil kalan çam ağacı, sokaklar, site bahçelerinde ve ormanlarımızda sıklıkla karşımıza çıkan bir ağaç türüdür. Kokusu ile insanlara huzur ve enerji veren, birçok şifalı etkisi bulunan bir ağaçtır. Çam ağacının faydalarını şöyle sayabiliriz:

İnsan sağlığı, doğa ve yaşam için oldukça etkili faydaları bulunan çam ağacı ülkemizde bol miktarda yer alır. Gerek temiz hava ve gerekse insan ve hayvan yaşamı için önemli faydaları vardır.

Çam Ağacının Zararları Nelerdir?

Doğa için oldukça önemli olan çam ağaçları kent merkezlerinden birtakım zararlara yol açabilmektedir. Plansız ve bilinçsiz bir şekilde dikilen çam ağaçları çok fazla büyüdüğü zaman sorun haline geldiği belirtilmektedir. Sürücülerin görüş mesafesini etkileyebiliyor. Kozalakları yollara dökülebiliyor. Ayrıca çam ağaçları hava kirliliğine karşı kısa süre içerisinde yaprak dökmektedir. Kentler ve şehir merkezleri için çınar, meşe, at kestanesi, okaliptus, manolya, cennet ağacı, orkide gibi geniş yapraklı ağaçlar önerilmektedir. Bunlar hem oksijen verir hem de toz ve dumanı emer.

Çam Ağacının Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye'deki çam ağacı türleri birden fazladır. Dünya genelinde birçok çeşidi bulunan bu ağaçların çeşitleri şöyledir:

Sarıçam: en iyi ve en güzel çamlardandır. Yaklaşık olarak 600 yıl yaşar ve 50 metre kadar uzar. Kuruya ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Sert toprakları sevmezler ve kireçli topraklarda yetişirler. Bu ağaçtan yapılan kereste çok dayanıklıdır. Gövdesinde ve yapraklarında sakız vardır.

Karaçam: Yaprakları sarıçamdan daha sert olan bu ağaç ulu ağaçlardandır. Kozalakları çok daha büyüktür. Her iklimde ve toprakta yetişir. Bol miktarda çam sakızı vermektedir.

Akçam: Yüksek yerlerde ve dağlık bölgelerde yetişir. Soğuk ve sert iklimleri sever.

Kızılçam: Sert yerleri sever. Kireçli ve kayalık toprakları sever.

Suriye çamı: Akdeniz iklimini sever. Kozalakları sarkıktır.

Yalı çamı: Deniz kıyılarını sever. Silisli ve kumlu toprakları sever. Kireçli toprakları sevmez ve bol miktarda çam sakızı verir.

Fıstık çamı: Taze, besili, sıcak ve nemli toprak sever. Ilık yerlerde yetişir. Kozalaklarındaki tohumlar çam fıstığı olarak kabul edilir. Kozalakları kalın, sert ve çabuk çatlamayacak şekildedir. Fıstıkların çıkması için ılık suya konur.

Köknar: Oldukça nazlı bir ağaçtır. Derin, serin, besili toprak, rüzgara karşı korunaklı ve gölgeli yerleri sever. Islak ve sert toprakları sevmez. 2-3 yıl içinde kök salar ve sonrasında uzar.

Ladin: Köknarı andırır. Fakat kozalakları sarkıktır. Köknardan daha kolay büyür. Torak ayırt etmez.

Sedir: Dağ selvisi olarak da bilinir. Ulu bir ağaçtır. Kerestesi çok dayanıklı değildir.

Saksı çamı: Boyu fazla uzamaz. Bahçe, taraça ve funda toprağında yetiştirilir. Gölgeyi sever. Kış aylarında içeri alındığında sıcağa değil aydınlığa konulmalıdır. Dumandan ve tozdan korunmalıdır. Yapraklarına ara sıra su serpilmelidir.

En değerli çam ağacı hangisi diye baktığımızda her birinin ayrı özelliğinin ve faydasının bulunduğunu belirtebiliriz. Evde yetişen çam türleri çok uzamayanlardır.

Çam Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Yaprak dökmeyen çam ağaçları diğer ağaçlar gibi sonbaharda taze durur. Yaz-kış yeşil kalmaktadır. Ayrıca uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Ayrıca iğneleri ve kendi kozalakları bulunur. Dayanıklı yapısı sayesinde her iklimde yetişebilir. Çam ağacı oksijen üretir mi diye baktığımızda havayı temizler ve toz emicidir. Bir çam ağacı yılda 100 kilo toz emer.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Karaçam Ağacı Nedir? Tohumu Nasıl Ekilir? Nasıl Dikilir? Ne Zaman Sulanır?

Karaçam Ağacı Nedir? Tohumu Nasıl Ekilir? Nasıl Dikilir? Ne Zaman Sulanır?

Birçok çeşitli ülkede ve Türkiye’de yetişen karaçam, yetiştirilme özellikleri olan bir ağaç türüdür...

Karın Korsesi Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Karın Korsesi Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Karın korsesi; göbek ve bel çevresini toparlayarak sıkılaştıran, incelten ve şekillendiren bir iç giysi modelidir...

Emziren Anneler Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Emziren Anneler Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Emziren anneler; normal insanlara göre daha fazla kalori almaları gerekse bile vücut süt yaparken bu kalorilerin birçoğunu yakmaktadır...

Sinek Isırığına Ne İyi Gelir? Ne Yapmalı? Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sinek Isırığına Ne İyi Gelir? Ne Yapmalı? Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sinek ısırığı; cilt üzerinde kaşıntıya neden olan bir durumdur ve özellikle yaz aylarının yaklaşması ve havaların ısınması ile birlikte sıklıkla rastlanılmaktadır...

Kamboçya Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zararları ve Fiyatı

Kamboçya Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zararları ve Fiyatı

Yaklaşık olarak 2000 yıl öncesinde Çinliler tarafından keşfedilen kamboçya çayı; kombu çayı, kombucha çayı gibi isimlerle de bilinen, birçok sağlık problemini önleyen ve sıhhat, mutluluk veren ve kombucha ismi verilen bir mantardan elde edilen doğal içecektir...

Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir? Nerede Görüldü? Riskleri Nelerdir?

Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir? Nerede Görüldü? Riskleri Nelerdir?

2019 yılının son yıllarına doğru ortaya çıkan koronavirüs salgının geçirmiş olduğu mutasyonlardan birisi olan lambda varyantı, Latin Amerika'da ortaya çıkmış ve çok kısa süre içerisinde çok fazla vakanın oluşmasına neden olmuş bir durumdur...

Helikobakter Pilori Ne Demek? Neden Olur? Bitkisel Tedavisi ve Diyeti

Helikobakter Pilori Ne Demek? Neden Olur? Bitkisel Tedavisi ve Diyeti

Helikobakter pilori; mide ve bağırsaklara enfekte olarak asit düzeyini nötrolize etmek ve birtakım sindirim rahatsızlıklarının oluşumuna zemin hazırlamak gibi etkiler meydana getiren bir bakteri çeşididir...

Zayıflatan Yiyecekler ve Yağ Yakan Sebzeler

Zayıflatan Yiyecekler ve Yağ Yakan Sebzeler

Zayıflatan yiyecekler; kalorisi düşük ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan besinlerdir...

Erkek Korse Atlet ile İncelme

Erkek Korse Atlet ile İncelme

Erkek korse atlet, kumaş özelliği sayesinde vücudu sıkılaştırırken aynı zamanda incelme sağlar ve zayıflamaya yardımcı etkiler meydana getirir...

Kristal Kuvars Taşı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Temizlenir?

Kristal Kuvars Taşı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Temizlenir?

Kristal kuvars taşı; metafizik anlamda gücü ve kuvveti ifade eden, net olmayı, dengeyi ve arınmayı sağlayan, saydam, opak ve cam benzeri türleri bulunan, dünyanın pek çok yerine olan, şifalı özellikleri bulunan bir taştır...