yeniloji.com
Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?

1 yorum yazıldı
İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Yeniloji 2467 görüntüleme

İdrar yolu enfeksiyonu; Böbreklerde ve mesanede yaşanan iltihaplanmalar halk arasında olarak isimlendirilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Vücudumuzda boşaltım sisteminden sorumlu olan böbrekler ve bunun yanında mesanede birçok farklı sebepten dolayı iltihaplanma denilen durumlar oluşabilmektedir. Eğer, boşaltım sisteminin bu bölümlerinde iltihaplanma sorunu yaşanırsa bu durum idrar yolu enfeksiyonu olarak isimlendirilmektedir. Belirtileri kısa süre içerisinde ortaya çıkarken insanların hayat standartlarını düşüren bir rahatsızlıktır. Normal şartlar altında kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalık olan bu enfeksiyon, eğer göz ardı edilmeye başlanırsa hızla tehlikeli bir hale gelen hastalıklar arasında yer alır. Bu sebeple de kişilerin idrar yolu enfeksiyonu hakkında geniş bilgilere sahip olması ve tedavi için en kısa sürede uzman doktorlara gitmesi gerekmektedir.

İdrar Yollarında Enfeksiyon Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonunun birçok farklı sebebi olabilirken bunların ilk sırasında kullanılan yanlış ürünler geliyor. Birçok kişi, genital bölge temizliğini gerçekleştirirken bolca kimyasal içeren maddeleri tercih ediyor. Bu maddeler de kısa süre içerisinde insanların bu bölgede iltihaplanma sorunu yaşamasına sebep oluyor. Bunun yanı sıra tuvaletini yapan kişilerin, sonrasında doğru bir şekilde temizlememesi de bu rahatsızlığın başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Doğru bir şekilde temizlenmemesi durumunda genital bölgelerde kısa süre içerisinde sorunlar kendisini gösterebiliyor. Ayrıca kişilerin çok soğuk havada kalması be genital bölgelerini üşütmesi de bu hastalığın sebepleri arasında gösteriliyor.

İdrar Yolları Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık insanlarda kendini göstermeye başladığında ilk olarak sıklıkla idrara çıkma ihtiyacı hissettirmektedir. Ancak insanlar tek bir seferde idrarlarını vücutlarından atamazlar ve sürekli ancak az miktarda dışarıya atım olur. Bunun yanı sıra idrarlarını yaptıkları sırada ortaya çıkan yanmalar da idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca kasıklarda ağrıların ortaya çıkma durumu da birçok hastada görülebilmektedir. Özellikle kış aylarında, soğuk hava sebebiyle gerçekleşen rahatsızlanmalarda kasık ağırları kendisini gösterebilmektedir. İleri seviyeye gelindiğinde kanlı idrar gözlemlenebilirken insanlarda yüksek ateş problemi ortaya çıkmaktadır. Ayakta geçirilebilen bu rahatsızlığın göz ardı edilmemesi ve kısa sürede tedavisi için adımların atılması gerekir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Enfeksiyonlar vücuda zarar vermeye başladığında insanlar, doktorlarına çıkarak antibiyotik tedavisine başlarlar. Genelde doktorların büyük bir kısmı bu enfeksiyona maruz kalan hastalarına antibiyotik vererek onları sağlığına kavuşturmaktadır. Ancak son dönemde vücudun antibiyotiklere karşı direnç göstermeye başlayabileceği öğrenildiğinden daha seyrek bir şekilde bu ilaçlar kişilere verilir. İlk etapta insanlara hafif ilaçlar ile destek olunurken gün içerisinde bolca su içmesi istenmektedir. Boşaltım sisteminde yer alan bakteriler, suya karşı direnç göstermezler ve bol su içen kişilerde bakteriler vücut dışına atılabilir. Bu işlem gerçekleştiğinde de insanlar bu enfeksiyondan kurtulacaklardır. Kadınlarda daha sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonu ihmal edilmeyip kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gereken hastalıklardan birisidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 1 yorum )
Süheyla

İdrar yolu enfeksiyonları genelde mikrop kapmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle havuz ve hamam gibi ortak kullanım alanlarında çok dikkatli olunuz.

cevapla
Önerilen Yazılar
Pankreas İltihabı Nedir? Nedenleri, Tedavisi ve Teşhisi

Pankreas İltihabı Nedir? Nedenleri, Tedavisi ve Teşhisi

Pankreas karın boşluğunun arka kısmında bulunan, sindirim sisteminin organlarından biridir...

Düşük Göz Kapağı Makyajı Nasıl Yapılır? Düşük Göz Kapakları İçin Makyaj Önerileri Nedir?

Düşük Göz Kapağı Makyajı Nasıl Yapılır? Düşük Göz Kapakları İçin Makyaj Önerileri Nedir?

Düşük göz kapağı makyajı, göz kapakları düşük olan kişilerin gözlerinin daha güzel ve çekici durması için uygulanan bir makyaj yöntemidir...

Üveit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Var mı?

Üveit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Var mı?

Üveit hastalığı; bir çeşit iltihaplanma olarak tanımlanan göz hastalığıdır...

Kaliforniyum Nedir? Testi Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar? Nerede Üretilir?

Kaliforniyum Nedir? Testi Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar? Nerede Üretilir?

Dünya üzerindeki en değerli ikinci madde olarak gösterilen kaliforniyum sentetik bir elementtir ve birçok farklı alanda kullanılabilir...