yeniloji.com
Sağlık

Balgam Nasıl Atılır?

Henüz yorum yazılmadı
Balgam Nasıl Atılır?
Yeniloji 2408 görüntüleme

Vücudumuz, daha sağlıklı bir hale gelmek için sürekli olarak balgam üretirken insanlar balgam nasıl atılır sorusunun yanıtını aramaktadır.

Balgam nedir? Neden Olur?

Vücudumuzun kendi savunma sistemi bulunmaktadır. Biz farkında olmadan sürekli olarak farklı maddeler salgılanır ve salgılanan bu maddeler vücudumuzda ortaya çıkabilen birçok sorunu engellemektedir. Balgam da vücudumuzda salgılanan sıvılardan birisidir. Solunum yollarının temizlenmesinde etkili olan balgam, birçok hastalığın engellenmesinde görev almaktadır. Vücudun hastalığa yakalanması durumunda daha fazla tepki ortaya çıkacağından salgılanan balgam miktarı da artmaktadır. Salgılanan bu balgamın dışarı atılması gerekirken bu işlem için vücutta öksürük eylemi gerçekleşmektedir. Ancak her zaman öksürük yeterli olmamaktadır.

Balgam Nasıl Atılır? Balgamı Ne Söker?

Vücutta oluşan balgamın atılmasında en doğal yöntem öksürmektedir. Genelde büyük bir öksürük ile solunum yollarındaki balgamlar ağza gelir ve bu yollar dışarı atılabilir. Ancak her durumda bu mümkün olmamaktadır. Balgam söktürücü olarak isimlendirilen ilaçlar bu aşamada devreye girer. Doktorlar tarafından verilen balgam söktürücü ilaçlar, bu maddenin vücut dışına atılmasını kolaylaştırmaktadır. Eğer kişiler ilaç kullanmak istemiyorsa ya da ilaçlardan istediği faydayı alamamışsa bu durumda bitkisel yöntemlere yönelmek de mantıklı bir tercih olacaktır. Çok sayıda bitkinin balgam söktürücü etkisi olurken bunların özel tarifler şeklinde hazırlanması ve o şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Genelde bu ürünler kısa süre içerisinde etkilerini gösterirken vücuttaki balgamın atılmasını sağlamaktadır.

Balgam Atmak İçin Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Çok sayıda bitki, bu konuda faydalı olabilirken hatmi kökü bunların ilk sırasında yer alır. Gün içerisinde 1 bardak soğuk suyun içerisine 2 çorba kaşığı hatmi kökü atan kişiler sonrasında karıştırıp süzmelidir. Gün içerisinde 2 defa içilen bu karışım balgamın atılmasını kolaylaştırmaktadır. Bunun yan sıra ıhlamur çayının da bu etkisi insanlar tarafından bilinmektedir. Normal bir şekilde ıhlamur çayını demleyen kişiler gün içerisinde 2 defa tüketerek balgamın atılmasına katkı sağlayabilmektedir. Son olarak 3 yemek kaşığı keten tohumunu tavada su ile karıştıran kişiler üzerine kekik ekleyerek önemli bir karışım elde ederler. Bu karışımın düzenli olarak tüketimi de faydalı olacaktır.

Balgam Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Solunum yollarının korunmasında önemli bir rol oynayan balgam, genellikle bu kategoride yer alan sağlık sorunlarında kendisini göstermektedir. Bronşit problemi yaşayan kişilerde balgam problemi çok sık bir biçimde görülmektedir. Bunun yanında çok fazla bilinmiyor olsa da verem rahatsızlığında da insanlar balgam sorunu yaşamaktadır. Genelde bu rahatsızlık olduğunda balgam üzerinde sarı lekeler de yer almaktadır. Ayrıca birçok kişinin yakalanabildiği zatürre rahatsızlığında da balgam problemi yaşanmaktadır. Bunların yanı sıra akciğer kanseri olan kişilerde de balgam problemleri kendisini göstermektedir. Vücutta balgam üretimi sürekli olarak yapılırken insanlar küçük miktarlarda olduğunda atmakta sorun yaşamamaktadır. Ancak daha yüksek miktarlarda olduğundan balgam nasıl atılır sorunun yanıtı olan yöntemlere yönelmek gerekir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Meyve ve Sebzeler Nasıl Dezenfekte Edilir? Nasıl Temizlenir?

Meyve ve Sebzeler Nasıl Dezenfekte Edilir? Nasıl Temizlenir?

Doğru bir temizleme işleminin uygulanması, meyve ve sebzelerde yer alan pestisit kalıntılarının, virüslerin, bakterilerin ve zararlı, yabancı maddelerin temizlenmesi için etkili ve yararlı olmaktadır...

Hamilelik Döneminde Sigara İçmek Zararlı mı? Bebeğe Zarar Verir mi? Nasıl Etkiler?

Hamilelik Döneminde Sigara İçmek Zararlı mı? Bebeğe Zarar Verir mi? Nasıl Etkiler?

Hamilelik dönemi kadınlar için yaşayacakları en büyük mucizelerden birisi olurken bu dönemde sigara tüketimi çok ciddi şekilde zarar görmelerine sebep olabilmektedir...

Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler Nelerdir?

Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler Nelerdir?

Balgam söktürücü doğal yöntemler, öksürük ile vücuttaki balgamın dışarı atılmasına yardımcı olan uygulamalardır...

Sinirli Ot Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı? Nasıl Kullanılır?

Sinirli Ot Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı? Nasıl Kullanılır?

Sinirli ot; A ve C vitaminleri bakımından zengin, kendiliğinden yetişme özelliği bulunan, uzun yıllar yaşamını sürdürebildiği için ölümsüzlük otu olarak da isimlendirilen, 7-90 cm arasında boya sahip, zayıflama konusunda destekleyici olan ve kullanımı farklı şekillerde detaylandırılabilen bir bitki çeşididir...