yeniloji.com
Bakım

Saç Jölesi Zararları Nelerdir? İçeriği Nedir? Saç Jölesinde Mum Bulunur mu?

Henüz yorum yazılmadı
Saç Jölesi Zararları Nelerdir? İçeriği Nedir? Saç Jölesinde Mum Bulunur mu?
Yeniloji 140 görüntüleme

Saç jölesi; içerisinde pek çok kimyasal içeriklerin kullanılması ile elde edilen, akışkan, yumuşak ve kaygan özelliğe sahip olan ve saça şekil veren, renkli ya da renksiz olarak karşımıza çıkan bir üründür.

Saç Jölesi Zararları Nelerdir?

Saçların şekil almasını sağlayan saç jölesi; hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen, saçların gün içerisinde bozulmasını önleyen bir saç ürünüdür. Saç yüzeyine sürülen bu ürünler aynı zamanda saç dibine de gelebilmektedir. Saç dibine geldiği zaman saç ve saç derisindeki gözenekleri kapatır ve saçın nem, oksijen alımını azaltır. Saç jölesi içindeki kimyasallar nedeniyle birtakım yan etkilere neden olabilir. Bunlar şöyledir:

 • Saçta kuruluk meydana getirir.
 • Saç köklerinin zarar görmesine neden olur ve beraberinde saçların uzamasını önler.
 • D vitamini saçın beslenmesi için gereklidir. Saç jölesi saçın yeterli D vitamini almasını önler.
 • Saç diplerinin cansızlaşması durumu söz konusu olur.
 • Saç hücrelerinin gelişmesini önler.
 • İçeriğindeki bileşenler nedeniyle saç tellerinin incelmesine ve bunun sonucunda çabuk kopmasına sebep olur.
 • Saç derisinde kaşıntı ve yara oluşumuna neden olur.
 • Kepek oluşumuna yol açar.
 • Saç derisinin altında yer alan kılcal damarları tıkar.
 • Saçların kırılmasına sebep olur.
 • Alerjen etkiler oluşturabilir.
 • Saç dökülmesi ve beraberinde kellik oluşturabilir. Geri dönülmeyen sonuçlara neden olabilir.
 • İçerisindeki kimyasallar nedeniyle saçın oksijenini engeller. Ayrıca saçın orijinal rengine değişimler meydana gelebilir.

Eğer ki jöle sürdüğünüzde akşam saçlarınızı güzelce yıkarsanız zararı olmamaktadır. Fakat bilinçsiz bir şekilde jöle kullanımı saçları hem döker hem de hasar verir. Kimyasal oldukları için saçlarınızı jöleden arındırmalı ve güzelce yıkamalısınız. 10-12 saatten fazla saçta kalmamalıdır. Jöle yerine limon kullanarak saçlarınızın şekil almasını sağlayabilir ve zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Saç Jölesi İçeriği Nedir?

Pek çok kişi tarafından merak edilen saç jölesi bileşenlerine baktığımızda yüksek oranda su ve bununla birlikte suda çözülme özelliği bulunan polivinil alkol, polivinil pirolidinon ve sorbitol maddeleri yer almaktadır. Bu maddeler saçta kalarak sertleşmesini ve şekil almasını sağlamaktadır. İçeriğinde yer alan bu maddeler nedeniyle alerji ve dermatit gibi birtakım sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca alkol ve diğer kimyasallar içermesi nedeniyle saçlarda dökülme, saç derisinde yara ve kepeklenme oluşturabilir.

Saç Jölesinde Mum Bulunur mu?

İçerisindeki kıvamın artırılması için saç jölesinde mum bulunmaktadır. Mumla birlikte vazelin de yer almaktadır. Saçın hava almasını engelleyen mum normalde yapışkan ve katı bir maddedir. Saç jölelerinin içerisinde de vardır. Uzun süre saç derisi ile temas ettiği zaman dökülmeye neden olmaktadır. Saç hücrelerinin yenilenmesi için saç köklerinin hava alması gerekir. Saç jöleleri uzun süre saçta kaldığında ve sürekli kullanıldığında gözenekleri içerisinde mum ve diğer maddeler nedeniyle tıkayarak saça zarar verir.

Saç Jölesi Yerine Ne Kullanılabilir?

Yıkanmadığında ve uzun süre saçta kaldığında ciddi zararlara meydana getirebilen saç jölesini kullanmak yerine doğal saç şekillendiricilerden yararlanabilirsiniz. Bitkisel saç jölesi alıp sürebilirsiniz. Dilerseniz aloe vera saç jölesi yapımı sağlayabilirsiniz. İşte sizler için doğal saç jölesi tarifi:

Malzemeler:
4 kaşık keten tohumu
2.5 barda su
İsteğe bağlı olarak 1-2 damla lavanta yağı
Aloe vera jeli

Tarif: Keten tohumunu tencereye dökünüz ve üzerine suyu ekleyiniz. Yumurta akı kıvamı alana kadar kısık ateşte karıştırarak pişiriniz. Daha sonra soğumaya alınız. Aloe vera bitkisinin kesip içerisinde jelini alınız. Soğumuş olan keten tohumu ve su karışımını tülbent yardımı ile süzüp ve tohumlardan tamamen ayrılmasını sağlayınız. Daha sonra bu jel kıvamındaki karışıma lavanta yağı ve aloe vera jeli ekleyiniz. Daha sonra saçlarınıza şekil vermek için kullanabilirsiniz.

Doğal saç şekillendiriciler saçların nem kazanmasını sağlarken aynı zamanda anti-bakteriyel etki oluştururlar. Saç jölesi çeşitleri yerine sizler de saç sağlığını korumak için bu tarz tariflerden yararlanabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Olestra Yağı Ne Demek? Olestra Yağı Olan Ürünler Nelerdir?

Olestra Yağı Ne Demek? Olestra Yağı Olan Ürünler Nelerdir?

Cips benzeri paketli gıdaların içerisindeki yağ oranını düşürmek için kullanılan olestra yağı; obezite, prostat kanseri gibi rahatsızlıklara yol açan ve insan sağlığını önemli şekilde tehdit eden bir yağ çeşididir...

Bel Soğukluğu Nedir? Neden Olur? Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bel Soğukluğu Nedir? Neden Olur? Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bel soğukluğu, günümüzde oldukça sık rastlanan, bir rahatsızlıktır...

Ihlamur Çayının Faydaları ve Zararları

Ihlamur Çayının Faydaları ve Zararları

Ihlamur çayı; A vitamini açısından zengin, kış aylarında soğuk algınlığının giderilmesi ve önlenmesi konusunda faydalı olan bitkisel bir içecektir...

Vişne Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kan Yapar mı? Kaç Kaloridir?

Vişne Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kan Yapar mı? Kaç Kaloridir?

Vişne suyu; yaz aylarında serinletici etkisi ile sıklıkla tüketilen, içeriğinde yer alan fitokimyasallar, antioksidanlar ve C vitamini sayesinde sağlık için pek çok fayda sağlayan bir meyve suyudur...