yeniloji.com
Sağlık

Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Henüz yorum yazılmadı
Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?
Yeniloji 1850 görüntüleme

Sindirim sistemimizin en önemli noktası olan mide içerisinde farklı sebeplerden dolayı anormal durumlar mide ağrısı probleminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Mide Ağrısı Nedir? Nasıl Olur?

Mide ağrısı, son dönemde birçok kişinin şikayet ettiği rahatsızlıklardan birisi olurken bu rahatsızlığın birçok farklı sebebi olabilir. Sindirim sisteminin bir öğesi olan midede yaşanan ağrılar genel olarak insanların tükettikleri gıdalardan kaynaklanıyor olsa da bazı hastalıklar dolayısıyla ağrılar ortaya çıkabilir.

Mide ağrısı sinirsel, hazımsızlık, ülser, gastrit ve mide kanseri gibi çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

İnsanlar ilk etapta midelerinde yaşanan ağrıları göz ardı ediyor olsalar da sürekli olarak devam eden ya da belirli aralıklarla sürekli olarak gerçekleşen ağrı durumunda doktorlara görünmek verilebilecek en doğru karardır.

Mide Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sindirim sisteminin herhangi bir halkasında ortaya çıkan rahatsızlıkların çok büyük bir kısmı yiyeceklerden kaynaklanır. Bu aşamada midede yaşanan ağrılarda da yenilen yemeklerin etkisi son derece büyüktür. İnsanlar, günlük gıdalarını alırlarken çok fazla miktarda yemek yerlerde bu durum midelerinde ağrıların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Çok fazla yemeğin bir anda bünyeye sokulması midenin maksimum düzeyinde çalışsa dahi tam olarak sindirimi gerçekleştirememesine sebep olur. Midenin sürekli olarak üst düzeyde çalışması da belirli bir süre sonra ağrıların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Buna ek olarak çok hızlı yemek tüketmek de daha büyük parçaların mideye ulaşmasını ve bu sebeple midenin zorlanmasına sebep olur.

Şiddetli Mide Ağrısına Sebep Olan Etkenler

Tüketilen yiyeceklerin yanı sıra midede yaşanan enfeksiyonlar da mide ağrısının nedenleri arasında gösterilebilir. Bu enfeksiyonlar bakteriyel ya da virüs kaynaklı olarak ayrılırken her ikisi de ağrılara sebep olabilmektedir. Genel olarak gıda zehirlenmesi adı verilen rahatsızlıkta insanların mide bölgesinde çok sayıda bakteri ürediğinden bu durum yüksek seviyede ağrıya sebep olur. Bunun yanı sıra zatürre ya da idrar yolu enfeksiyonlarının da karın ağrısı gibi etkileri bulunur. Midede yaşanan ağrıların sebebi olarak bu sebeplerin dışında kabızlık ve stres gibi etmenler de gösterilebilir. Kabızlık problemleri boşaltım sistemindeki sorunlardan kaynaklanıyor olsa da mide üzerinde ağrılara sebep olabilir. Stres ise insanlarda karın ağrısının en çok görülen sebeplerinden birisidir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Ne Yapmalı?

Mide ağrısına iyi gelir diye araştırıldığında bazı gıdaların bu ağrılar için etkili olabileceği neticelendirilmiştir. İlk etapta insanların bolca su tüketmesi yapılabilecek en doğru işlemlerden birisidir. Su tüketimi her zaman sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde olumlu etkiler bıraktığından mide ağrısına karşı da olumlu etki gösterebilir. Bunun yanı sıra kişiler ağrıları geçene kadar seçtiği gıdalara dikkat edebilirler. Eğer bu dönemde daha hafif gıdalar tüketilirse bu durum midenin biraz dinlenmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Haşlanmış patates, haşlanmış tavuk ya da pilav gibi gıdalar kolay sindirildiğinden sindirim problemi yaşatmazlar. Bu da midenin dilenmesini sağlar. Buna ek olarak lifli gıdalar da sindirimin daha kolay olmasını sağlayabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çilek Bacak Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çilek Bacak Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çilek bacak; ağda yaptıktan sonra bacak üzerinde kırmızı lekelerin oluşması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur...

Vücudun Sarkmaması İçin Ne Yapmalı?

Vücudun Sarkmaması İçin Ne Yapmalı?

Kilo verirken vücudun sarkmaması için, hızlı değil sağlıklı bir şekilde zayıflamanız gerekmektedir...

Oruç Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Hangi Hastalıklarda Tutulmaz?

Oruç Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Hangi Hastalıklarda Tutulmaz?

Bilimsel olarak da faydaları kanıtlanmış olan oruç ibadeti vücuda pek çok fayda sağlamaktadır...

Kobra Zehiri Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Elde Edilir?

Kobra Zehiri Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Elde Edilir?

Son yılların en popüler ve en çok tercih edilen kobra zehiri normalde kişinin birkaç saat içerisinde ölmesine sebep olmaktadır...