yeniloji.com
Beslenme

Kazayağı Otunun Diğer Adı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir?

Henüz yorum yazılmadı
Kazayağı Otunun Diğer Adı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir?
Yeniloji 96 görüntüleme

Kazayağı otu; içeriğinde bol oranda vitamin ve mineral barındıran, ülkemizde Ege Bölgesi'nde yetişen, görüntü itibariyle maydanozu andıran bit bitki çeşididir.

Kazayağı Otunun Diğer Adı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Zengin bir besin kaynağı olan kazayağı otu, pek çok kişi tarafından bilinmeyen, kendine has bir lezzeti olan bitkidir. Kazayağı otunun diğer adı gazyak ya da deli maydanoz olarak isimlendirilir. Maydanozgiller familyasına ait olan bu bitki her yörede farklı şekilde tanınmaktadır. Genel olarak adını şeklinden alan bu ot, toprakta kendiliğinden yetişmektedir. Kavurmalık otlar arasında yer alan bu bitki aynı zamanda böreklerde, yemeklerin içinde kullanılırken çayı ve turşusunun yapıldığını da görmekteyiz.

Anti-bakteryiel özelliğe sahip olan kazayağı bitkisi vücudun bakterilerden arınmasına yardımcı olan bir bitki türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kazayağı otu salatası sıklıkla tercih edilen lezzetler arasında yer alırken, içerisindeki vitamin ve minerallerden yararlanmak için yemeği de yapılmaktadır.

Kazayağı Otunun Faydaları Nelerdir?

Hastalıklara karşı koruyucu özelliği bulunan kazayağı otu neye yarar diye baktığımızda şunları sayabiliriz:

  • Bakteri kaynaklı birçok hastalığa karşı koruyucu etki sağlamaktadır.
  • Anti-bakteriyel özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kemik sağlığını da iyileştirir.
  • Antiseptik ve fosfor özelliği sayesinde mide sağlığını koruyan bu bitki mide krampı, mide kasılması gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir. bu etkisi sayesinde ülser gibi hastalıklara karşı da etkilidir.
  • sindirim sisteminin iyileşmesini sağlayan bu bitki, aynı zamanda bağırsak fonksiyonlarını da geliştirir. Bağırsak kurdu ve tenya gibi parazitlerin atılmasını sağlar.
  • Vücuda dinçlik veren bu bitki daha iyi ve enerjik hissetmeyi sağlar.
  • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan bu bitki, hem cilt sağlığını hem vücudun genel sağlığını korur.
  • Yoğurtla birlikte tüketildiği zaman usun süre tokluk etkisi yaratmaktadır. Bu etkisi ile kilo vermede faydalı olmaktadır.
  • Kaynatıldığı zaman elde edilen suyundaki asidik etki, cilt sağlığı için faydalıdır. Gözeneklerin kir ve yağdan arınmasını sağlarken aynı zamanda sıkılaşmasını sağlar. Selülit ve çatlak giderici etki yapmaktadır.
  • Saç derisinde kepek oluşumunu önleyen bu bitki, saçların daha parlak ve canlı durmasını sağlar.

Kaz ayağı bitkisi ne işe yarar diye baktığımızda yukarıdakilerin her birini sayabiliriz. Hem cilt hem de genel sağlık için etkili olan bu bitki, yeryüzündeki en faydalı otlar arasındadır.

Kazayayağı Otu Nasıl Pişirilir? Nasıl Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça geniş olan kazayağı otu tek başına haşlanarak yenebilmektedir. Bu bitkiyi haşlayıp üzerine sarımsaklı yoğurt ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca bol tuzlu ve sirkeli suda haşlayıp süzüp, üzerine sarımsaklı, zeytinyağlı sos ekleyip turşu olarak da tüketebilirsiniz. Kazayağı otu yemekleri için ıspanak gibi pirinç ya da bulgurla yapabilirsiniz. Mücver yapımında kullanılabilen kazayağı otu böreklerin içerisinde de tercih edilmektedir.

Ege mutfaklarının vazgeçilmezi olan kazayağı otundan çay da yapabilirsiniz. Kurutulmuş şekilde kaynar suyun içerisine ekleyip 10 dakika demlenmesini bekleyerek kazayağı otu çayı hazırlayabilirsiniz. Eğer saçlarınız için kullanacaksanız, otları kaynattığınız suyu ılık hale geldikten sonra saçlarınızı durularken kullanabilirsiniz.

Kazayağı Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Zehirli bit ot olan baldıran ile sık sık karıştırılan kazayağı otu, dikkatli bir şekilde alınmalıdır. Eğer bitkiyi tanımıyorsanız asla tek başınıza toplamayınız ve almayınız. Kazayağı bitkisinin genel anlamda zararı yoktur. Sadece mide ve sindirim sisteminde sorun varsa kullanmanız tavsiye edilmez. Doktora danışmanız önerilir. Ayrıca tüketilirken aşırıya kaçılmaması gerekir. Yazımızın içeriğinde kazayağı otu nerede yetişir, faydaları, kullanımı ve zararları hakkında geniş bilgiler sunduk. Sağlıklı günler dileriz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Biberiye Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Biberiye Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Biberiye bitkisinin yapraklarının çeşitli işlemlerden geçirilmesi sonucunda elde edilmiş olan biberiye yağı, içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran bir yağdır...

Kompulsif Biriktirme Hastalığı Nedir? Dispozofobi Belirtileri ve Tedavisi

Kompulsif Biriktirme Hastalığı Nedir? Dispozofobi Belirtileri ve Tedavisi

Kompulsif biriktirme hastalığı; gereksiz, sağlıksız ve kullanılmayan, birbiri ile alakalı olmayan pek çok eşyanın gereksiz yere biriktirilmesi olarak isimlendirilen, aynı zamanda dispozofobi olarak da tanımlanan bir tür kişilik bozukluğudur...

Curcumin (Zerdeçal) Nedir? Ne İşe Yarar?

Curcumin (Zerdeçal) Nedir? Ne İşe Yarar?

Curcumin; Hindistan ve Çin yemeklerinde sıkça kullanılan, zencefil familyasına ait bir baharat türüdür ve bitkinin yer altında yetişen köklerinden elde edilmektedir...

Karanfilli Su İçmek Zayıflatırmı? Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nedir?

Karanfilli Su İçmek Zayıflatırmı? Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nedir?

Karanfilli su içmek; hem sağlıklı bir şekilde zayıflamaya hem de vücut için pek çok fayda sağlamaya destek olmaktadır...