yeniloji.com
Sağlık

Suh Bitkisi Ne İşe Yarar? Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Henüz yorum yazılmadı
Suh Bitkisi Ne İşe Yarar? Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?
Yeniloji 30 görüntüleme

Suh bitkisi; genel olarak otlu peynirin içerisinde yer alan ve lezzet katan bir ot olarak düşünülen, Van ilimizde yetişen ve şeker hastalığı için faydalı olan bir bitki türüdür.

Suh Bitkisi Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Genel olarak peynir içerisinde kullanılan suh bitkisi Van'da yetişen bir bitki türüdür. Bitkinin yaprakları dahil olmak üzere gövdesine kadar her alanı kullanıma uygun olarak nitelendirilmektedir. Suh bitkisinin son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalara göre şeker hastalığı için tedavi edici özellikte olduğu nitelendirilmektedir. Acımsı bir tada olan bu ot, peynir ile birlikte harmanlanarak tüketildiği zaman oldukça lezzetli olmaktadır.

Vücuttaki kan şekerinin dengelenmesini ve düzenlenmesini sağlayan suh bitkisi, kandaki glukozun dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Şeker hastalığı pankreasın yeterli oranda insülin üretememesi sonucunda kanda şeker oranının yükselmesi sonucunda meydana gelmektedir. Şeker oranı kanda gereğinden fazla yükseldiğinde ya da şekerin aniden kana hızlıca karışmasına sonucunda kalp hastalıklarının yanı sıra felç gibi komplikasyonlar gelişmektedir. Bununla birlikte yüksek tansiyon, diş etlerinde çürüme, sinir sisteminin hasara uğraması, görme kaybı ve hatta uzuvların kaybedilmesi gibi pek çok rahatsızlık meydana gelebilmektedir. Suh bitkisi ile şeker oranı dengelenir ve şeker hastalığının iyileştirilmesi gibi çözümler meydana gelebilir.

Suh Bitkisi Ne İşe Yarar?

Suh bitkisi içerisinde yer alan bileşenler sayesinde vücuttaki sıvı kaybının önlenmesini sağlarken aynı zamanda böbrek üstü bezlerinin daha dengeli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu etki sayesinde kum ve taş oluşumunu önlerken, idrar problemlerinin giderilmesini de engellemektedir. İdrar düzeni ve dengesi sağlayan suh otu faydalarına baktığımızda mesanede iltihap oluşumunu engellediği belirtilmektedir.

Şeker hastalığı konusunda önemli bir organ olan pankreasta yer alan hücrelerin yenilenmesini sağlarken aynı zamanda pankreas kanserinin önlenmesini sağlamaktadır. Bu açıdan oldukça önemli bir besin şeklinde nitelendirilir.

Bağırsak florasını düzenleyen ve kabızlık gibi problemleri önleyen suh bitkisi, aynı zamanda mide asidini de dengelemektedir. Böylece kusma ve kasılmaları önler. Sindirim sisteminin bütünü üzerinde verimli, olumlu etkiler meydana getirmektedir. Bununla birlikte karaciğerde toksin birikimini önlerken zararlı maddelerin idrar ile dışarı atılmasını sağlar.

Suh Bitkisinin Zararı Var mı?

Genel olarak suh bitkisinin vücuda herhangi bir önemli zararı bulunmamaktadır. Fakat aşırı kullanımı vücutta birtakım yan etkilere neden olabilmektedir. Kronik bir hastalığı olanlar, devamlı ilaç kullananlar ya da hamile kadınlar, emziren anneler suh bitkisi kullanımı konusunda dikkatli olmalı ve doktora danışarak kullanmalıdırlar.

Suh Otu Kullananlar ve Yorumları

Son zamanlarda şeker hastalığına karşı etkileri sayesinde kullanımı artan suh bitkisini yorumlarına baktığımızda oldukça olumlu cümlelerin olduğu belirtilmektedir. Hücre yenileyici olarak da işlev gören sut bitkisi yaşlanmayı önlemek amacı ile sıkça tercih edilmektedir. Genel olarak peynirle harmanlanarak kullanılan bu bitki sayesinde vücudunuzda pek çok fayda sağlayabilirsiniz. Fakat belirttiğimiz üzere kullanımı aşırıya kaçırmamak gerekir ve doktora danışarak tüketim sağlanmalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Isırgan Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Isırgan Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Isırgan çayı; antioksidan açısından zengin, anti mikrobiyal, anti ülser ve ağrı kesici özelliklere sahip, kalp-damar hastalıkları, böbrek ve kemik sağlığı için yararlı bir bitki çayıdır...

Telomer Nedir? Telomer Hapı Fiyatları, Kullanımı, Kullananlar

Telomer Nedir? Telomer Hapı Fiyatları, Kullanımı, Kullananlar

Telomer, kromozomların uç kısımlarında bulunan, kromozom uçlarının rastgele birleşmesini önleyen ve hücre bölünmesi üzerinde etki eden sıralı dizilerdir...

Masala Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi ve Faydaları

Masala Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi ve Faydaları

Masala çayı; bir Hint çayıdır ve bu dildeki anlamı karışık baharattır...

Kinin Ne Demek? Ne İşe Yarar? Kinin Çıkarılan Ağaç Hangisidir?

Kinin Ne Demek? Ne İşe Yarar? Kinin Çıkarılan Ağaç Hangisidir?

Kinin; sıtma ilaçlarının etken maddesini oluşturan ve üst solunum yollarındaki enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olan bir bileşendir...