yeniloji.com
Beslenme

Sirtüin Hangi Besinlerde Bulunur? Sirtüin Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Sirtüin Hangi Besinlerde Bulunur? Sirtüin Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?
Yeniloji 1939 görüntüleme

Sirtuin; vücuttaki hücrelerin korunmasına destek olan, yaşlanmayı geciktiren, alzheimer gibi hastalıklara yakalanmayı engelleyen ve metabolizma üzerinde dengeleyici etkile meydana getiren bir enzim yani proteindir.

Sirtüin Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücuttaki yağ hücrelerinin aktif hale gelmesine ve buna bağlı olarak sağlıklı bir şekilde zayıflama sağlamaya destek olan sirtuin proteini aynı zamanda uzun yaşamın sırrı olarak da belirtilmektedir. Bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunan bu enzim, insan hayatını olumsuz yönde etkileyen hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Hücrelerin zarar görmesini engellemeye olan desteği sayesinde daha sağlıklı bir yaşamın oluşmasına katkı sağlar. Vücutta iltihaplanma gibi durumların giderilmesini sağlayan bu protein aynı zamanda metabolizmanın hızlanması ile kilo veriminin gerçekleşmesine destek olmaktadır.

Sirtüin bakımından zengin olan gıdalar oldukça fazladır. Lahana, yeşil çay, çilek, yaban mersini, kahve, bitter çikolata, zeytinyağı, kara buğday, maydanoz, roka, somon ve narenciye gibi besinlerdir. Lahana olarak daha çok kara lahana tercih edilmektedir. Diyetler ya da beslenme programlarında sirtüin içeren gıdaların tüketilmesi vücutta oldukça faydalı etkiler meydana getirmektedir. Gerek detoks suyu gerekse sebze ve meyve olarak direkt tüketilebilmektedirler. Kahve ve bitter çikolatanın sirtüin içermesi bu proteinin vücuda alınmasını daha da kolaylaştırmaktadır.

Sirtüin Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Doğada pek çok besin bulunmaktadır. Sirtüin içeren besinler yukarda saydığımız gibidir. Bu besinlere aynı zamanda zerdeçalı da ekleyebiliriz. Sirtüin enzimi vücut sağlığının korunmasına yönelik etkiler meydana getirirken aynı zamanda sindirim sisteminin de düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu konuyu örneklendirecek olursak; zerdeçal dünya üzerinde en hızlı yağ yakımı meydana getiren baharat olarak nitelendirilmektedir. Bu besinin sirtüin içeren gıdalar arasında yer alması, bu proteinin yağ yakımı üzerindeki etkisini açıklar niteliktedir.

Pek çok kişinin sağlıklı olarak kilo vermesine yardımcı olan ve yağ yakımına destek olan genlerin aktifleşmesine etki eden sirtüin proteini içeren gıdaları çok fazla tüketilmesi vücutta birtakım yan etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle yeterli seviyede tüketilmesine dikkat edilmelidir. Aşırı tüketilmesi kan basıncında yükselme meydana getirebilmektedir.

Sirtüin Proteini Ne İşe Yarar?

Tüketeceğimiz bazı besinler sayesinde vücudumuza alabileceğimiz sirtüin proteini aşırı tüketilmemek kaydı ile pek çok faydalı etkeni beraberinde taşımaktadır. Hücrelerin korunmasına yardımcı olan bu protein aynı zamanda kanser gibi tehlikeli hastalıkların oluşmasına da engel olmaktadır. Çünkü kanser hücrelerin anormal çoğalmasından meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra kilo vermek için pek çok ünlü isim diyetlerinde bu enzimi içeren besinleri tercih etmektedir.

Sirtuin Diyeti ile Zayıflama

İçerisinde sirtüin enzimi barındıran yiyecekler ile uygulanan beslenme programları ile kısa süre içerisinde etkili bir şekilde zayıflama sağlayan pek çok kişi bulunmaktadır. Uzman bir diyetisyen ile birlikte bu diyeti uygulamak ve bununla birlikte spor yapmak vücutta yağ yakımının hızlanmasına bağlı olarak zayıflama meydana getirmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir? Hangi Bölüm Bakar?

Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir? Hangi Bölüm Bakar?

Çoğu insanın problemi olan eklem ağrısı, yaşlılık, kireçlenme, ağır spor ve yanı sıra pek çok nedenden kaynaklanabilen bir rahatsızlık türüdür...

En Etkili Zayıflama İlacı Hangisi?

En Etkili Zayıflama İlacı Hangisi?

Zayıflama ilaçları; doğru bir şekilde kullanıldığında fazla kilo problemlerinin aşılmasına yardımcı olan maddeler olarak belirtilmektedir...

Dut Yaprağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kurutulur? Hangi Ayda Toplanır?

Dut Yaprağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kurutulur? Hangi Ayda Toplanır?

Dut yaprağı; en az meyvenin kendisi kadar faydalı olan, pek çok hastalık için şifa etkisi meydana getiren ve zengin besin ögeleri içeren bir bitkidir...

Kırkdamar Otu Faydaları Nelerdir? Nerede Bulunur? Nasıl Tüketilir?

Kırkdamar Otu Faydaları Nelerdir? Nerede Bulunur? Nasıl Tüketilir?

Kırkdamar otu; damarlı çiçeksin bitkilerden biri olan bu bitki, at kuyrukları ve eğrelti otu familyasına ait bir ot türüdür...