yeniloji.com
Beslenme

Sirtüin Hangi Besinlerde Bulunur? Sirtüin Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Sirtüin Hangi Besinlerde Bulunur? Sirtüin Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?
Yeniloji 29 görüntüleme

Sirtuin; vücuttaki hücrelerin korunmasına destek olan, yaşlanmayı geciktiren, alzheimer gibi hastalıklara yakalanmayı engelleyen ve metabolizma üzerinde dengeleyici etkile meydana getiren bir enzim yani proteindir.

Sirtüin Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücuttaki yağ hücrelerinin aktif hale gelmesine ve buna bağlı olarak sağlıklı bir şekilde zayıflama sağlamaya destek olan sirtuin proteini aynı zamanda uzun yaşamın sırrı olarak da belirtilmektedir. Bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunan bu enzim, insan hayatını olumsuz yönde etkileyen hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Hücrelerin zarar görmesini engellemeye olan desteği sayesinde daha sağlıklı bir yaşamın oluşmasına katkı sağlar. Vücutta iltihaplanma gibi durumların giderilmesini sağlayan bu protein aynı zamanda metabolizmanın hızlanması ile kilo veriminin gerçekleşmesine destek olmaktadır.

Sirtüin bakımından zengin olan gıdalar oldukça fazladır. Lahana, yeşil çay, çilek, yaban mersini, kahve, bitter çikolata, zeytinyağı, kara buğday, maydanoz, roka, somon ve narenciye gibi besinlerdir. Lahana olarak daha çok kara lahana tercih edilmektedir. Diyetler ya da beslenme programlarında sirtüin içeren gıdaların tüketilmesi vücutta oldukça faydalı etkiler meydana getirmektedir. Gerek detoks suyu gerekse sebze ve meyve olarak direkt tüketilebilmektedirler. Kahve ve bitter çikolatanın sirtüin içermesi bu proteinin vücuda alınmasını daha da kolaylaştırmaktadır.

Sirtüin Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Doğada pek çok besin bulunmaktadır. Sirtüin içeren besinler yukarda saydığımız gibidir. Bu besinlere aynı zamanda zerdeçalı da ekleyebiliriz. Sirtüin enzimi vücut sağlığının korunmasına yönelik etkiler meydana getirirken aynı zamanda sindirim sisteminin de düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu konuyu örneklendirecek olursak; zerdeçal dünya üzerinde en hızlı yağ yakımı meydana getiren baharat olarak nitelendirilmektedir. Bu besinin sirtüin içeren gıdalar arasında yer alması, bu proteinin yağ yakımı üzerindeki etkisini açıklar niteliktedir.

Pek çok kişinin sağlıklı olarak kilo vermesine yardımcı olan ve yağ yakımına destek olan genlerin aktifleşmesine etki eden sirtüin proteini içeren gıdaları çok fazla tüketilmesi vücutta birtakım yan etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle yeterli seviyede tüketilmesine dikkat edilmelidir. Aşırı tüketilmesi kan basıncında yükselme meydana getirebilmektedir.

Sirtüin Proteini Ne İşe Yarar?

Tüketeceğimiz bazı besinler sayesinde vücudumuza alabileceğimiz sirtüin proteini aşırı tüketilmemek kaydı ile pek çok faydalı etkeni beraberinde taşımaktadır. Hücrelerin korunmasına yardımcı olan bu protein aynı zamanda kanser gibi tehlikeli hastalıkların oluşmasına da engel olmaktadır. Çünkü kanser hücrelerin anormal çoğalmasından meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra kilo vermek için pek çok ünlü isim diyetlerinde bu enzimi içeren besinleri tercih etmektedir.

Sirtuin Diyeti ile Zayıflama

İçerisinde sirtüin enzimi barındıran yiyecekler ile uygulanan beslenme programları ile kısa süre içerisinde etkili bir şekilde zayıflama sağlayan pek çok kişi bulunmaktadır. Uzman bir diyetisyen ile birlikte bu diyeti uygulamak ve bununla birlikte spor yapmak vücutta yağ yakımının hızlanmasına bağlı olarak zayıflama meydana getirmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar? En Zararsızı ve En İyisi Hangisidir?

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar? En Zararsızı ve En İyisi Hangisidir?

Doğum kontrol hapı; istenmeyen gebeliklerin önlenmesini sağlamak amacıyla kullanılan, içerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunan ağızdan alınan bir haptır...

Terletmeyen Çorap Hangisidir? Ayak Sağlığı İçin En İyi Çorap

Terletmeyen Çorap Hangisidir? Ayak Sağlığı İçin En İyi Çorap

Terletmeyen çorap; antibakteriyel özelliğe sahip, nemi hapseden ve koku oluşmasını engelleyen bir çorap modelidir...

Hangi Korseyi Kullanmalıyım? Hangi Korse Daha İyi Zayıflatır?

Hangi Korseyi Kullanmalıyım? Hangi Korse Daha İyi Zayıflatır?

Korseler çok eski yüzyıllardan bu yana gerek sağlıklı ve kalıcı bir şekilde zayıflamak gerekse bel ve sırt ağrısındaki ağrıların hafiflemesini sağlamak için kullanılmaktadır...

İyot Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

İyot Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

İyot; insan vücudunda başta beyin olmak üzere tüm organlarda düzenli büyümede ve gelişmede gerekli hormonların oluşumunda etkili olan bir elementtir...