yeniloji.com
Sağlık

Geçirgen Bağırsak Sendromu Ne Demek? Nasıl Ortaya Çıkar? İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Geçirgen Bağırsak Sendromu Ne Demek? Nasıl Ortaya Çıkar? İyi Gelen Besinler Nelerdir?
Yeniloji 2081 görüntüleme

Geçirgen bağırsak sendromu; vücuda sızmaması gereken toksinler ve besinlerin bağırsak duvarının geçirgen hale gelmesi sonucunda vücuda girmesi olarak isimlendirilen bir rahatsızlıktır.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Ne Demek?

Sindirim sisteminin en önemli parçası olan geçirgen bağırsak sendromu, önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarından biridir. Tükettiğimiz besinler bağırsaklarda parçalanır, sindirilir ve emilimi gerçekleştirilir. Bu durum bir fonksiyon olarak düzenli şekilde gerçekleşmektedir. Bağırsak hücreleri sık sıkı bağlanmış bir bağlantı şeklinde bulunmaktadır. Bu adeta bir filtreyi andırmaktadır. Bu bağlantıların bozulması sonrasında bakterilerin, bakteriyel toksinlerin, tüketilen gıdalarda yer alan toksiklerin ve vücut için zararlı olan maddelerin vücuda sızması sonrasında geçirgen bağırsak sendromu meydana gelmektedir.

Birçok olaya bağlı olarak gelişebilen geçirgen bağırsak sendromu, aşırı alkol ve sigara kullanımı, birtakım ilaçların alınması ya da düzensiz ve yetersiz beslenme gibi sebeplere bağlı olarak gelişebilmektedir. Özellikle antibiyotikler, steroid olmayan anti-enflamtuar ilaçlar bu rahatsızlığın sebepleri arasında arasında yer almaktadır. Gıda alerjisi, stres, laktaz eksikliği, gluten alerjisi, kemoterapi ve anormal bağırsak florası bu rahatsızlığın oluşumunda etkili olan sebepler arasında gösterilmektedir. Sızdıran bağırsak sendromuna bağlı olarak astım, kronik sinüzit, gıda alerjisi, egzama, ürtiker, migren, mantar hastalığı, irritabl bağırsak gibi hastalıklar meydana gelebilmektedir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nasıl Ortaya Çıkar?

Vücutta ciddi problemler meydana getirerek yaşam kalitesinin düşmesine sebebiyet veren geçirgen bağırsak sendromunun belirtileri günlük hayatta kendini gösterebilmektedir. Karında şişkinlik olması ve kabızlık problemlerinin görülmesi rahatsızlığın en belirgin semptomları arasında gösterilmektedir. Bunlara ek olarak hastalığı ortaya çıkmasında görülen belirtiler besin alerjisinin görülmesi sayılabilmektedir. Vücuda sızan toksine ve bakteriler nedeni ile tirodi bezleri yeterli şekilde çalışamaz ve işlevlerini yerine getiremez.

İshal gibi hastalıklar ile kendini gösteren geçirgen bağırsak sendromu aynı zaman vücutta sıvı azalmasına sebebiyet veren kolit, crohn gibi rahatsızlıkla ile de kendini belli eder. Buna ek olarak kilo vermeye sebep olan irritabl bağırsak rahatsızlığı da görülebilmektedir. Vücutta dengesiz vitamin ve mineral dağılımı meydana getiren bu rahatsızlık bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Vücut direncindeki düşün hastalığın belirtileri arasında yer alır. Karında ağrı ve kramp meydana gelebilirken aynı zaman bazı insanlar aşırı kilo alımı bazılarında ise kilo verimi söz konusu olmaktadır. Geçirgen bağırsak sendromu bu şekilde ortaya çıkar kendini belli eder. Belirtiler fark edildiği anda uzman hekimden destek alınmalıdır.

Sızdıran Bağırsak Sendromuna İyi Gelen Besinler

Bu rahatsızlıkta tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Geçirgen bağırsak sendromunda beslenme düzenlemesi ile iyileşme sağlanabilmektedir. İyi Gelen besinlerden ilki kemik suyudur. Bu besinin içerisinde yer alan kolajen sayesinde hasarlı hücre duvarının iyileşmesi sağlanabilir. Amino asit, glisin, proline ve glutamine sayesinde bağırsakları ve otoimmün hastalıkları iyileştirir. Bir diğer besin fermente süt ürünleridir. Kefir, ev yoğurdu, ekşi krema gibi besinler iyi gelmektedir. Fermente edilmiş besinler de aynı şekilde bağırsak için probiyotik destek sağlar. Son olarak hindistan cevizi ürünlerini de listeye ekleyebiliriz.

Geçirgen Bağırsak Sendromunu Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Bu rahatsızlığı önlemek için paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan uzak durunuz. Doğal besinler tüketmeye özen gösteriniz. Şeker tüketimini sınırlandırın. Şeker bağırsak florasını bozabilmektedir. Stresten ve gereksiz ilaç kullanımından uzak durunuz. Lifli besinler ve sağlığa yararlı yağlar tüketmeye özen gösteriniz. Geçirgen bağırsak sendromu tedavisi için de uzman hekime başvurmayı unutmayınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuru incir; içerisinde kalsiyum, demir ve potasyum barındıran, lif açısından yüksek değerlere sahip olan bir meyvedir...

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları

16 saat aç kalınan diyet; intermittent fasting ismi ile bilinen ve aynı zamanda aralıklı oruç diyeti olarak da nitelendirilen bir kilo verme yöntemidir...

Curcumin (Zerdeçal) Nedir? Ne İşe Yarar?

Curcumin (Zerdeçal) Nedir? Ne İşe Yarar?

Curcumin; Hindistan ve Çin yemeklerinde sıkça kullanılan, zencefil familyasına ait bir baharat türüdür ve bitkinin yer altında yetişen köklerinden elde edilmektedir...

Karın Düzleştirmek İçin Ne Yapmalı? Ne Yemeli?

Karın Düzleştirmek İçin Ne Yapmalı? Ne Yemeli?

Karın düzleştirmek için; sağlıklı beslenme, düzenli spor ve aynı zamanda karın kaslarını harekete geçirmeye yardımcı olacak bazı hareketlerin tekrarlanması gerekmektedir...