yeniloji.com
Sağlık

Kaya Koruğu Nedir? Faydaları Nelerdir? Kulağa İyi Gelir mi?

Henüz yorum yazılmadı
Kaya Koruğu Nedir? Faydaları Nelerdir? Kulağa İyi Gelir mi?
Yeniloji 1997 görüntüleme

Kaya koruğu; ekşi bir tada sahip olan, uzun yapraklı, etli ve bodur bitkiler arasında yer almaktadır. Kulak otu, deniz rezenesi, naser otu, saksıgüzeli gibi isimlerler de bilinen kaya koruğu bitkisi hakkında geniş bilgiler almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Kaya Koruğu Nedir, Ne Demek?

Küçük üzüm salkımını andıran bir görüntüye sahip olan kaya koruğu, sarı renkli çiçeklere sahip olan, etli ve sulu yaprakları bulunan bir bitki çeşididir. Kaya koruğu bir ağaç şeklinde değil, yosunumsu bir türdür. Asıl olarak kayalıkların yarıklarında yetişmektedir. Kaya koruğu içeriğinde yer alan yağ asitleri, uçucu yağlar ve aromatik bileşenler sayesinde kozmetik sanayisinin de oldukça ilgisini çekmektedir. Ayrıca içerisindeki yüksek oranda C vitamini, onun ilaç sanayisinde de kullanılmasını sağlamaktadır. Yüksek oranda iyot içeren kaya koruğu, aynı zamanda sülfat ve pektin de barındırır. İyot özelliği sayesinde hafif tortulu mavimtırak bir rengi vardır.

Kaya Koruğu Faydaları Nelerdir?

Hücre yenileyici özelliği ile bilinen kaya koruğu faydalarını şu şekilde nitelendirebiliriz:

Genel olarak oldukça faydalı olan kaya koruğu turşusu ya da mezesi tüketilen bir bitkidir. Ayrıca salatası da yapılabilir ve bu şekilde yenebilir.

Kaya Koruğu Kulağa İyi Gelir mi?

Genel olarak kaya koruğu suyu dış ve orta kulaktaki ağrıların yok edilmesi için etkili olmaktadır. Taze yapraklarından elde edilen öz suyu kulak ağrılarını gidermek için oldukça faydalı bir ilaçtır. Kaya koruğu kulak için faydalı olan bir bitki türüdür. Bundan dolayı kulak otu olarak da bilinir.

Kaya Koruğu Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Doğal ortamda kendiliğinden yetişen kaya koruğu genel olarak sadece yetiştiği bölgelerde bilinmektedir. Akdeniz'de Mersin, Silifke ve Anamur gibi yörelerde oldukça meşhurdur ve buralarda yol kenarlarındaki tezgahlarda rastlamak bile mümkündür. Turşusu ve bitkisinin kendisi internet üzerinde bazı marketlerde ve aktarlarda da satılmaktadır. Kaya koruğu fiyatı markaya, ve turşusuna, salamurasına, ham haline göre değişir. Sizler dilerseniz kaya koruğu salatası yaparak, dilerseniz de turşu ya da ham şekilde tüketebilirsiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Beyincik Sarkması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı ve Bitkisel Tedavisi

Beyincik Sarkması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı ve Bitkisel Tedavisi

Beyincik sarkması; beyincikte tonsil olarak isimlendirilen alt uç kısımların kafatasından aşağıya doğru, omurilik kanalına inmesi durumu olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır...

Bayan ve Erkek Bel Korsesi Faydaları, Zararları

Bayan ve Erkek Bel Korsesi Faydaları, Zararları

Bel korsesi; göbek bölgesine baskı yapıp sıkılaştırarak, uzun süreli kullanımlarda belin incelmesine yardımcı olan iç giysileridir...