yeniloji.com
Sağlık

Çiğ Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Çiğ Yumurta Aç Karnına mı İçilir?

Henüz yorum yazılmadı
Çiğ Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Çiğ Yumurta Aç Karnına mı İçilir?
Yeniloji 1579 görüntüleme

Çiğ yumurta; amino asit bakımından zengin bir besindir ve özelliği sayesinde haftada 1 kere bu şekilde tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Çiğ Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

İnsanın günlük amino asit ihtiyacının yaklaşık olarak %90 oranını karşılayan çiğ yumurta, özellikle kas ve kemik gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. İskelet sisteminin daha güçlü olmasını sağlayan çiğ yumurta aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de etki etmektedir. Pişmiş yumurtaya göre daha fazla besin değerine sahip olan çiğ yumurta, protein açısından oldukça zengindir. Pişirildiği zaman aynı şekilde besin değerini korumaz ve pek çoğunu ısı nedeniyle kaybeder. Bu nedenle uzmanlar yumurtanın arada bir çiğ tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Büyüme ve gelişme çağındaki çocukların yumurtayı çiğ olarak tüketmesi hem bağışıklık sistemi hem de kas-kemik gelişimi açısından önem arz etmektedir. Et tüketimi sağlamayan kişiler için yeterli ve sağlıklı bir protein kaynağı olan çiğ yumurta spor yapan kişilerin kas gelişimine katkı sağlamaktadır. Tam bir enerji kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz bu besin gün boyu tokluk etkisi sağlar ve böylece kilo verme konusunda etkilidir.

Ses tellerinin güçlenmesine ve daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olan çiğ yumurta aynı zamanda boğaz enfeksiyonlarının giderilmesi ve önlenmesi konusunda da yardımcı olur. Güçlü antioksidan özelliğe sahip olan yumurta vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Böylece arındırıcı bir etki meydana getirir.

Çiğ Yumurta Ne İşe Yarar? Etkileri Nelerdir?

Haftada 1 defa çiğ yumurta içmek vücutta hücre yenilenmesinin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Yaşlanmayı geciktiren bu besin aynı zamanda cildin daha genç kalmasını da sağlamaktadır. Cilt sağlığını korumak ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak için çiğ yumurta tüketimi sağlanabilir. Kansızlık gibi problemlerin önlenmesine destek olan bu besin vücudun gün boy enerjik ve dinç kalmasını sağlar.

Sindirim sisteminin daha dengeli ve düzenli çalışmasına yardımcı olan çiğ yumurta, bağırsak-mide problemlerinin giderilmesi konusunda etkili olmaktadır. Böbreklerde taş ve kum gibi sorunlar varsa bunların temizlenmesine yardımcı olur ve böylece ağrıların iyileşmesine destek olur.

Kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etki sunan çiğ yumurta kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Aynı zamanda göz sağlığını da korumaktadır. Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren çiğ yumurta beyin sağlığını da korumaktadır. Ayrıca menopoz döneminde kadınlarda görülen kemik erimesinin önlenmesi konusunda etkilidir.

Çiğ Yumurta Aç Karnına mı İçilir?

Tat ve koku bakımından tüketilmesi biraz zor olan çiğ yumurta genel olarak sabah aç karnına ve güne henüz yeni başlarken tüketilmesi önerilen bir besindir. Tüketimi kolaylaştırmak için ise bir bardak süt ile birlikte içilmesi tavsiye edilir. Güne yeni başlarken tükettiğiniz zaman gün boyu kendinizi dinç ve enerjik hissedersiniz.

Çiğ Yumurtanın Zararları Nelerdir?

Vücut için faydalı etkileri bulunan çiğ yumurtanın zararları kolesterolü yüksek olan kişiler için önemlidir. Eğer ki kolesterol hastalığınız varsa tüketmeyiniz. Bununla birlikte tüketim öncesinde tarihinin geçip geçmediğine ve vücudunuzda alerjik etkisinin olup olmadığına dikkat ediniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kanseri Önleyen Besinler Nelerdir? Yayılmasını Önleyen Bitkiler Hangileridir?

Kanseri Önleyen Besinler Nelerdir? Yayılmasını Önleyen Bitkiler Hangileridir?

Vücutta hücre sağlığının korunmasını sağlayan ve kanseri önleyen besinler, vücut sağlığının korunması, bağışıklığın güçlenmesi gibi pek çok sağlıklı etkiyi bir araya getirmektedir...

Piksel Makyaj Nasıl Yapılır? Örnekleri ve Modelleri Nelerdir?

Piksel Makyaj Nasıl Yapılır? Örnekleri ve Modelleri Nelerdir?

Sıra dışı, estetik ve bir o kadar da dikkat çekici olan piksel makyaj, fotoğraf piksellerinden ilham alınarak yapılmış olan bir makyaj tekniğidir...

Tarçın Nedir? Nelere İyi Gelir? Nasıl Kullanılır? Tarçının Faydaları ve Zararları

Tarçın Nedir? Nelere İyi Gelir? Nasıl Kullanılır? Tarçının Faydaları ve Zararları

Sayısız faydası, muhteşem kokusu ve lezzeti ile birlikte tarçın, ülkemizin en vazgeçilmez baharatları arasında yer alır...

Kadınlar İçin Evde Spor Programı ve Zayıflama Hareketleri Nelerdir?

Kadınlar İçin Evde Spor Programı ve Zayıflama Hareketleri Nelerdir?

Spor yapmaya fırsat bulamayan kadınlar için evde spor programı uygulamak kilo vermeye yardımcı olacaktır...