yeniloji.com
Sağlık

Meyan Kökü Ne İşe Yarar? Fiyatı ve Faydaları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Meyan Kökü Ne İşe Yarar? Fiyatı ve Faydaları Nelerdir?
Yeniloji 2405 görüntüleme

Meyan bitkisi, genelde kökü kullanıldığından günümüzde meyan kökü olarak anılmaya başlarken birçok farklı olumsuz durumu vücuttan uzaklaştırmak amacıyla kullanılabilmektedir.

Meyan Kökü Nedir? Nasıl Bir Bitkidir?

Meyan kökü, baklagiller sınıfında yer alırken anavatanı olarak Çin ve Rusya gösterilmektedir. Uzun yıllık bitkilerden birisi olarak gösterilen bu bitkinin genel olarak kökü kullanılır. Toprağın içerisinde ilerleyen kökleri oldukça uzundur. Bitkinin kendi uzunluğu da 150 santimetre seviyesinde olmaktadır.

Meyan kökünün anavatanı Rusya ve Çin'dir ve toprak altında yaklaşık olarak 1 metreye kadar uzanan bir köke sahiptir.

Çiçekleri mor renkte olduğundan son derece güzel görünümlü bir bitkidir ve dekoratif amaçlı da kullanılmaktadır. Kökünün faydalarının çok fazla olması sebebiyle insanlar tarafından oldukça sık kullanılan ve ticarette değerli olan bitkilerden birisidir.

Meyan Kökü Ne İşe Yarar?

Meyan kökünün tadı birçok kişi için son derece zorlayıcı olabilir. Buna rağmen düzenli olarak kullanmayı tercih eden kişiler vücutlarında çok fazla faydasını gördüğünden buna devam ederler. İlk olarak birçok kişinin rahatsızlık duyduğu mide rahatsızlıklarına karşı son derece etkilidir. Gastrit ya da ülser gibi yaygın olan rahatsızlıklarda sorunların ortadan kalkması için etkili bir bitki olarak gösterilir. Boğazda yaşanan ağrılarda ya da kronik olarak ortaya çıkan öksürük problemlerinde de meyan kökü kullanılmaktadır. Son olarak yağ yakımına direkt olarak etki eden bitkilerden birisi olduğu için zayıflamak isteyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir.

Meyan Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Meyan kökünü kullanmak isteyen kişiler, bu kullanımı çay şeklinde yapmalıdır. Kökünü aktarlardan ya da marketlerden satın alan kişiler, eğer bütün şeklinde bu kökleri aldılarsa kendileri kullanıma hazır hale getirebilirler. Genel olarak rende yardımıyla bu kökün rendelenmesi kullanım için hazır hale gelmesini sağlar. Bunun yanında direkt kullanılabilecek şekilde satımı da sıklıkla görülmektedir.

Meyan bitkisi birçok bitki çayı gibi kaynar suyun içerisinde 10 dakika kadar demlenmesi kullanım için yeterli olacaktır. Bunun sonrasında rahatlıkla kişiler sıcak bir şekilde ürünü tüketebilirler. Ancak tadından hoşnut olmayan ve kullanımda zorluk yaşayan insanlar da olabilir. Bu kişilerin kilo problemi bulunmuyorsa içerisine bal katması önerilirken kilo sorunu olan kişiler limon ile birlikte lezzet açısından istedikleri düzeye gelebilir.

Meyan Kökünün Fiyatı Ne Kadar?

Meyan kökünün üretildiği ülkeler oldukça farklı olduğundan fiyatı da farklılık gösterebilir. Akdeniz bölgesinde üretilen meyan kökleri, ülkemize daha rahat bir biçimde geldiğinden fiyatları daha uygun düzeylerde olur. Rusya ve Çin'den gelen ürünler de daha kaliteli olduğundan ve uzaklık olarak daha yüksek mesafelerden geldiğinden daha yüksek fiyatlardan satışa sunulur. Kilosu 20 TL'den başlayan meyan kökü 45-50 TL seviyelerine kadar çıkabilir. Genel olarak uygun fiyatları bitkilerden birisi olarak gösterilebilmektedir. İnternet üzerinden siparişi verilebileceği gibi marketlerden ay da aktarlardan da rahatlıkla alınabilmektedir. Lezzet açısından çok tatmin edici olmayan meyan kökü insanlar için çok sayıda faydasını kısa süre içerisinde gösteren mucize bitkiler arasında yer almaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çınar Yaprağını Kimler İçemez? Faydaları Nelerdir?

Çınar Yaprağını Kimler İçemez? Faydaları Nelerdir?

Çınar yaprağı, genel olarak ormanlarda değil de nehir, ırmak ve dere yataklarında yetişen oldukça faydalı bir bitkidir...

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Saç dökülmesi; farklı nedenlerden oluşan ve hemen hemen kadın ve erkek olmak üzere pek çok kişide görülen durumlardır...

Göz Dalması Neden Olur? Hangi Doktora Gidilir?

Göz Dalması Neden Olur? Hangi Doktora Gidilir?

Göz dalması, farkında olmadan uzun süre aynı noktaya sabit bir şekilde bakmak şeklinde yorumlanan bir durumdur...

Hayalet Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Özellikleri

Hayalet Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Özellikleri

Hayalet korse; vücuda tamamen yapışan ve adeta vücut ile bütünleşerek birlikte hareket eden, nefes alabilen yumuşak kumaştan elde edilmiş bir korse modelidir...