yeniloji.com
Sağlık

Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Tüketilir? Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Tüketilir? Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 4857 görüntüleme

Udi hindi yağı; kust-i bahri ismi ile bilinen, gerek faydaları gerek kokusu ile dikkat çeken, dinimiz açısından önemli bir yere sahip olan ve kutsal kitap Kuran-ı Kerim'de ismi geçen udi hindi bitkisinden elde edilen bitkisel bir yağ çeşididir.

Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar?

Hindistan, Doğu Asya ve Malaya Adaları'nda yetişen udi hindi bitkisinin toz haline getirilmesi ve ardından zeytinyağı ile karıştırılıp bekletilmesi şeklinde elde edilen udi hindi yağı, tedavi edici özelliğe sahip bir karışımdır. Peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadisinde tedavilerin en iyisinin hacamat ve udi hindi bitkisi olduğunu belirtmiştir. Hoş kokusu sayesinde parfüm yapımında sıklıkla tercih edilen bu bitki beraberinde şifalı etkileri sayesinde pek çok hastalığın iyileştirilmesi amacı ile de kullanılmaktadır.

Udi hindi yağı antibiyotik özelliğe sahiptir ve vücuttaki mikropların temizlenmesini, dışarı atılmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır.

Udi hindi bitkisi öde ağacı olarak da bilinmektedir. Bu bitkinin tozu bal ile birlikte tüketildiği zaman vücuttaki enfeksiyonun ve buna bağlı olarak gelişen hastalıkların giderilmesini sağlamaktadır. doğal antibiyotik özelliği sayesinde bu tarz rahatsızlıkları tedavi etmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek veren bu yağ, böbrek iltihabı, idrar torbası iltihabı gibi durumları önlemektedir. Bununla birlikte boyun, sırt, bacak ve el gibi vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrıların hafifletilmesi, giderilmesi içi etkilidir.

Udi Hindi Yağının Yararları Nelerdir?

Doğal içerikli udi hindi yağı özellikle kış aylarında sıklıkla görülen grip, nezle gibi üst solunum yolları hastalıklarının giderilmesi, iyileştirilmesi için faydalıdır. Boğazın yumuşatılmasını sağlayan bu bitkisel yağ, bademcik iltihabının giderilmesine yardımcı olur. Bununla birlikte vücutta genel iltihabın giderilmesi konusunda da etkileri bulunmaktadır. Mide ağrılarını ve krampları giderici etkisi bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, vücuttaki yorgunluğun giderilmesini sağlarken aynı zamanda enerji düzeyini yükseltir. Stresin yok olmasına yardımcı olur.

Hem kadınlar hem de erkekler için afrodizyak etkisi sayesinde hormonal problemlerin tedavi edilmesi, cinsel sorunların iyileştirilmesi gibi etkiler meydana getirir. Safra taşlarını ve böbrek taşlarını eriterek vücuttan uzaklaştırır. Kan temizleme özelliği sayesinde kalp-damar rahatsızlıklarının giderilmesi önlenmesi konusunda faydalıdır. İştah açıcı özelliği vardır ve midede sancı, gaz oluşumlarının önlenmesine destek olur.

Hoş kokusu sayesinde ağız kokusunun giderilmesine etki eden bu bitkisel yağ cilt sağlığı için da faydalıdır. Cilt yüzeyinin yenilenmesini sağlar. Saçlar için de etkilidir ve saç köklerinin güçlenmesini destekler.

Udi Hindi Yağı Nasıl Tüketilir?

Kullanım amacına göre tüketim şekillerinde farklılık görülebilmektedir. Cilt için udi hindi yağı kullanımı direkt olarak sürülebilir. Egzama gibi hastalıkların tedavi edilmesi faydalı olmaktadır. Bu bitkinin odunsu yerleri ve kabukları vardır. Buralar yakıldığı zaman hoş bir koku oluşur. Bu özelliği ile tütsü şeklinde de kullanılabilir.

Udi Hindi Yağı Fiyatı Ne Kadar? Kullananlar ve Yorumlar

Son zamanlarda ülkemiz dahil pek çok ülkede görülen korona virüsün tedavi edilmesi ve semptomlarının bastırılması için bu bitkisel yağ kullanımı tercih edilir hale gelmiştir. Udi hindi yağı yorumlarına baktığımızda soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesi için etkili olduğu görülmüştür. Ve genel kullanım bu şekildedir. Korona için bilimsel kanıtlanmış etkisi bulunmaktadır. Fiyatı normal bitki yağlarına göre biraz daha pahalı olabilmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tüm Vücut Korse Sıkılaştırır mı?

Tüm Vücut Korse Sıkılaştırır mı?

Tüm vücut korse modeli, fazlalıkların gizlenmesini sağlayarak kısa süre içerisinde incelme ve zayıflama meydana getiren iç giysi modelidir...

Atık Pillerin Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir? Ne Yapmalıyız?

Atık Pillerin Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir? Ne Yapmalıyız?

Atık piller; insan sağlığına zararlı olan birçok madde barındıran, çinko, lityum ve kadmiyum gibi bileşenlere sahip olan bundan dolayı çevreye de büyük zararlar veren ürünlerdir...

Palm Yağı Nedir? Kanserojen mi? Faydaları ve Zararları

Palm Yağı Nedir? Kanserojen mi? Faydaları ve Zararları

Palm yağı; palm ağacından elde edilen özellikle gıda endüstrisi tarafından ucuz olduğu için çikolata gibi pek çok şeyde sıkça kullanılan ve kanserojen etkileri olduğuna dair ortaya atılan iddialar sonrası faydalı mı, zararlı mı diye üzerinden tartışmalar yapılan bir yağdır...

Erkek Atlet Korse Zayıflatırmı?

Erkek Atlet Korse Zayıflatırmı?

Erkek atlet korse modeli, vücudun üst bölgesini saran, toparlayan ve sıkılaştıran bir iç giysi modelidir...

Smoothie Tarifleri Nedir? Diyeti Nasıl Yapılır?

Smoothie Tarifleri Nedir? Diyeti Nasıl Yapılır?

Smothie, taze meyvelerden ya da taze sıkılmış meyve sularından elde edilen dondurulmuş bir içecektir...

Karın ve Mide Toparlayıcı Korse Zayıflatırmı?

Karın ve Mide Toparlayıcı Korse Zayıflatırmı?

Karın ve mide toparlayıcı korse modelleri, göbek bölgesinin sıkılaşmasına destek olarak kısa süre içerisinde incelme ve zayıflama sağlamaya yardımcı olan iç giysi modelleridir...

Diyet Yapamıyorum, Nasıl Zayıflarım?

Diyet Yapamıyorum, Nasıl Zayıflarım?

Fazla kilolardan kurtulmak için uygulanan kilo verme yöntemleri arasında yer alan diyet, kişilerde düzenli beslenme alışkanlığı ile birlikte yağ yakmaya yardımcı etkiler meydana getiren programlara verilen isimdir...

Pelemir Nedir, Ne Demek? Pelemir Otu Nerede Satılır? Nerede Yetişir?

Pelemir Nedir, Ne Demek? Pelemir Otu Nerede Satılır? Nerede Yetişir?

Halk tarafından pek fazla bilinmeyen pelemir otu, hanımeligiller familyasından gelen bitki türüdür...

Vazektomi Ameliyatı Nedir? Zararları ve Fiyatı

Vazektomi Ameliyatı Nedir? Zararları ve Fiyatı

Vazektomi, erkeklerin sperm kanalının bağlanması şeklinde uygulanan bir erkek doğum kontrol yöntemi olarak bilinir...

Güneş Işığının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Güneş Işığının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Canlılar için yaşam kaynağı olan güneş, evrendeki en büyük yıldızlardan biridir ve güneş ışığı kemik sağlığının iyileştirilmesi için faydalı olurken aynı zamanda vücuda enerji verir ve iştahın dengelenmesini sağlamak gibi etkiler meydana getirir...