yeniloji.com
Bakım

Saçın Seyrelmesi ve Dökülmesi Nasıl Engellenir? Neden Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Saçın Seyrelmesi ve Dökülmesi Nasıl Engellenir? Neden Olur?
Yeniloji 2026 görüntüleme

Saçın seyrelmesi; saç dökülmelerinin önüne geçilmediği zamanda saç derisinde açılıkların meydana gelmesi ile oluşan bir durumdur.

Saç Kaybının Sebepleri Nelerdir?

Uzun süren dökülmelerin sebebi olarak önemli hastalıklar gösterilebilir. Günü birlik şekilde seksen ila yüz yirmi adet dökülme normal olarak kabul edilir. Dökülmeler hususunda dikkatli olunmalıdır. On altı ila kırk yaş aralığındaki erkeklerin saç kaybı gerçekleşebilir. Erken zamanlarda bu dökülmeleri kontrol altına almak kişiye avantaj sağlar.

Saç ekimi olmadan operasyonsuz ve ağrısız teknikler sayesinde saç kaybı engellenebilir ve saç miktarı arttırılabilir.

Dökülmelerin önüne dikkatli hareket edildiği sürece geçilebilir. Her telin tahmini olarak üç buçuk sene ile beş sene arasında yaşadığını söyleyebiliriz. Genelde kadınlarda saçların ömrü daha fazladır. Sonraki dönemde ise dinlenme sürecine geçiş yapılır ve dökülmeler gerçekleşir. Saçların dökülme halinin normal olduğunu anlayabiliriz. Gün içinde yüz elli tane saç telinden fazla dökülme gerçekleşirse problemin varlığını kabul edebiliriz. Fakat yüz elli telden daha azı normal görülür.

Saçın Seyrelmesi Neden Olur?

Kadın ve erkeklerde görülen seyrelme sebepleri farklıdır. Genetik etkenler erkek ve kadınlarda farklı sonuçlar meydana getirmektedir. Genetik etkenlerin erkeklerde daha çok görüldüğü söylenebilir. Yaş ilerledikçe kellik sorunu ortaya çıkar. Kellik genelde genetik faktörlere bağlı olarak kendini gösterecektir. Kellik sorunu için saç ekimi yapılabilir. Bunun haricinde genetik etkenlerin yanında deri sorunlarının da saç dökülmesine sebep olduğu ifade ediliyor. Doğum, yanlış beslenmek, uyku sorunu, mineral eksikliği, yeteri derecede vitamin almamak belli başlı nedenlerdendir. Ayrıca ilaç kullanımı ve çeşitli hastalıklar da dökülmelerin sebebi olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Genetik şekilde dökülen saç kayıplarının durdurulabilmesi ve tekrardan çıkarılabilmesi için kozmetik ürünlerin kullanılması işe yaramaz. Bazı kişiler bu iki etkeni kozmetik ürünlerle halledebileceklerini zannetmektedir. Fakat genetik dökülmeleri kozmetik ürünler ile telafi etmek mümkün olamaz. Düzenli yapılan uygulamalar işle deri iyileştirilebilmektedir. Düzenli bakımlar saç kayıplarını erteleyebilir. Bakım, saç kayıplarının önlenmesi için uygulanan yöntemler saçın kalitesini arttırmaktadır.

Saç Seyrelmesi ve Dökülmesini Önlemek İçin Yöntemler

Saçı açılan, kellik problemi başlayan kişilerde saç ekimi görülebilmektedir. Erkeklerin dökülmelerine teşhis koymak kolay olabilir. Fakat kadınların dökülme nedenlerini anlamak zaman alabilir. Bu nedenden dolayı kafadan ürün yazıp kullanmak yanlış bir tutum olarak belirtilebilir. Profesyonel bir kişinin görüşünü almak, tavsiye ettiği ürünleri kullanmak doğrudur. Saç dökülmesi ve seyrelmesinin engellenmesi için gerekli adımlar zaman kaybedilmeden atılabilir. Yaşadığınız problemin nedenini anlamak için ilk olarak doktora gitmeli ve hekimin tavsiyelerine uymalısınız. Bunun yanında saç bakımı düzenli olarak yapılmalı kimyasal içerikli saç ürünleri kullanılmamalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda kişilik bozukluğu; kişinin düşünme biçiminde, çevresini algılama şeklinde, insanlar hakkındaki duygularında ve insan ilişkilerinde birtakım problemlere yol açan mental bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır...

Saç Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır? Nasıl Olmalı?

Saç Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır? Nasıl Olmalı?

Her insanın özen gösterdiği saç bakımı ve temizliği, saçların sağlıklı olmasını, güzel görünmesini sağlayan uygulamalardır...

Magnezyum Eksikliği Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum Eksikliği Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum, insan vücudunda yer alan önemli organların düzgün bir biçimde çalışmasını sağlayan bir mineraldir...

Kırmızı Turp Neye İyi Gelir? Zayıflatır mı? Nasıl yenir?

Kırmızı Turp Neye İyi Gelir? Zayıflatır mı? Nasıl yenir?

Kırmızı turp; sindirim sisteminin etkin çalışmasını sağlayan bol miktarda lif içeren, C vitamini açısından oldukça zengin olan sağlıklı bir besindir...