yeniloji.com
Sağlık

Mürver Şurubu Tarifi Nedir? Nerede Satılır?

Henüz yorum yazılmadı
Mürver Şurubu Tarifi Nedir? Nerede Satılır?
Yeniloji 3235 görüntüleme

Mürver şurubu; grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların iyileşmesine doğal bir çözüm sunan bitkisel içerikli karışımdır.

Mürver Şurubu Nedir? Ne İşe Yarar?

Özellikle mevsim geçişi dönemlerinde yaşanan soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklar, bu dönemde de artmış durumda. Hava durumunun ani değişimi, sıcak havadan soğuk havaya geçiş, insanların kendilerini korumalarını güçleştiriyor ve hastalıklar baş gösterebiliyor. Böyle durumlarda, bitki çayları, sıcak çorbalar, meyveler bolca tüketiliyor. Ancak bir de soğuk algınlığına birebir, gribi çok hızlı bir şekilde atlatmaya yardımcı olan bir şurup bulunuyor. Bu şurubun adı mürver şurubudur.

Mürver çiçeğinden yapılan mürver şurubu, mevsim geçiş dönemlerinde ortaya çıkan rahatsızlıklara birebir, kimyasallardan uzak bir şurup olarak karşımıza çıkıyor. Mürver çiçeği, hanımgiller familyasına ait olup, Kuzey Amerika ve Avrupa'da oldukça yaygın bir şekilde yetişiyor. Mürver çiçeği, beyaz ve siyah renkte bulunabiliyor. Ülkemizde de sıklıkla bulunabilen mürver çiçeğine, her yörede değişik isimler verilmiş. Bu isimler, cüce mürver, azı otu, hekimana (inebolu), livor (Rize), Şahmelik (Karadeniz Bölgesi), pellempüs ve patpatik (dörtyol), sultan otu (tekirdağ), vb şeklinde sayılabilir.

Mürver Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Mürver çiçeği, içeriğinde A, B ve C vitamini barındırıyor. Bu içeriği sayesinde vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlıyor. İşte mürver çiçeğinin faydaları:

 • Kabızlığı giderici müshil özelliği vardır.
 • Mürver çiçeği iyi bir balgam söktürücüdür.
 • Mürver çiçeğinin idrar söktürücü özelliği vardır.
 • Terletici etkisi sayesinde soğuk algınlığı, grip nezle gibi rahatsızlıkları giderebilir.
 • Mürver çiçeği ateş düşürme özelliği ile hastalıkların etkilerini hafifletmekte ustadır.
 • Anne sütünün artmasını sağlar.
 • Göğsü yumuşatarak öksürüğe ve nefes alıp verme zorluklarına iyi gelir.
 • Zayıflatıcı etkisi vardır.

Önemli uyarı:
Eğer ciddi bir rahatsızlığınız var ise, bu şurubu tüketmeden önce muhakkak doktorunuza danışın. Doktor bir engel görmezse, tüketebilirsiniz.

Mürver Şurubu Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Mürver şurubu tarifi şu şekildedir:

Malzemeler:

 • 3 kahve fincanı kurutulmuş siyah mürver
 • 4 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı zencefil kökü
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 1/2 tatlı kaşığı karanfil tozu
 • 1 çay bardağı bal

Yapılışı: Orta boyutlarda bir tencereye mürver, su, tarçın ve karanfil koyulur. Karışım, bir taşım kaynadıktan sonra ocağın altı kısılır ve ardından tencerenin kapağı açılır. Bu şekilde suyun buharlaşıp yarıya kadar inmesi sağlanır. Karışım bu şekilde yaklaşık olarak 45 dakika kadar kaynadıktan sonra ateşin üzerinden alınır ve bir kenarda soğumaya bırakılır. Bir süre sonra karışım Ilık bir hale geldikten sonra süzülür ve içine bal eklenir. Malzemeleri tamamlanan şurup iyice karıştırılır. Son olarak, mürver şurubu kavanozlara doldurulur ve sıcak olmayan bir ortamda saklanır.

Mürver Çiçeği Şurubu Nasıl İçilir? Nerede Satılır?

Mürver şurubu haftada 2 veya 3 defa birer kaşık tüketilip ardından bir bardak su içilir. Yetişkinler için bu kaşık ölçüsü 1 çorba kaşığıdır. Çocukların ise 1 tatlı kaşığı tüketmeleri yeterli olacaktır. İnternet dahil olmak üzere pek çok yerde satışı yapılmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tetanoz Aşısı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Ne Zaman Yapılır?

Tetanoz Aşısı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Ne Zaman Yapılır?

Tetanoz aşısı; Clostridium tetani olarak isimlendirilen bir bakteriden dolayı kaynaklanan ve ölümcül bir etki sunan hastalığa karşı uygulanan bir önleyici tedavi yöntemidir...

Limon Sarımsak Kürü Yapılışı, Faydası ve Tarifi Nedir?

Limon Sarımsak Kürü Yapılışı, Faydası ve Tarifi Nedir?

Limon sarımsak sürü, vücudun yenilenmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bir karışımdır...

Kereviz Ispanak Kürü Faydaları, Tarifi, Yapanlar ve Kullananlar

Kereviz Ispanak Kürü Faydaları, Tarifi, Yapanlar ve Kullananlar

Kansızlığın giderilmesi için etkili olan kereviz ıspanak kürü, demire bağlı olarak görülen kansızlık rahatsızlıklarının çözümünde etkilidir...

Neopren Kumaş Nedir? Neopren Ne İşe Yarar?

Neopren Kumaş Nedir? Neopren Ne İşe Yarar?

Neopren kumaş, vücut ısısını arttırmaya yardımcı olarak bölgesel incelme ve zayıflama için kullanılan, esnek ve dayanıklı bir üründür...